شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/04/26
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/04/26

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت.  در این هفته شاهد روند متعادل و مثبتی در عمده کامودیتی ها بوده ایم. نفت برنت نیز افت قیمت 7.48 درصدی طی هفته جاری را تجربه کرده است.

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θرکود مسکن از آنچه تصور می کنید به شما نزدیک تر است:

بازار مسکن شهر تهران در شرایطی به شروع نقطه‌ رکود نزدیک شده که کسادی خرید و فروش آپارتمان‌های بالای ۸۰ متر مربع در شمال پایتخت سنگین‌تر شده و حد مقاومت مالکان در حال شکستن است. رئیس اتحادیه مشاوران املاک می‌گوید که در روزهای اخیر شاهد کاهش قیمت پیشنهادی در مناطقی از تهران هستیم.

 

Θروند بازگشت ارز حاصل از صادرات بهبود یافته است:

رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که روند بازگشت ارز حاصل از صادرات بهبود یافته است گفت: امسال تا سقف 30هزار میلیارد تومان اعتبار به شرکت های کوچک و متوسط اختصاص خواهد یافت.

Θافزایش ضریب گندله و کنسانتره سنگ آهن:

جلسه تعیین قیمت جدید کنسانتره و گندله آهن با حضور شرکت‌های بزرگ فولادی و معدنی کشور شامل فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، فولاد خراسان، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، شرکت ذوب آهن اصفهان و شرکت اپال پارسیان در ایمیدرو برگزار شد. در این جلسه مقرر شد کنسانتره سنگ آهن از 13 درصد به 16 درصد و گندله نیز از 21.5 درصد به 23.5 درصد شمش فولاد خوزستان افزایش یابد.

Θبرجام هیچ جایگزینی ندارد:

سخنگو وزارت خارجه چین: اجرای کامل و موثر برجام تنها راه واقعی و موثر برای حل مساله هسته ای ایران و کاهش تنش ها در منطقه است.

Θروسیه برای پیوستن به «اینستکس» ابراز تمایل کرد:

وزارت خارجه روسیه به نشریه فایننشال تایمز گفت: مسکو تمایل دارد برای عملیاتی شدن ساز و کار اینستکس با اتحادیه اروپا همکاری داشته باشد. پتانسیل کامل اینستکس تنها زمانی قابل به کارگیری است که برای مشارکت دیگر کشورها، نه فقط کشورهای عضو اتحادیه اروپا، گشوده باشد. این ساز و کار باید صادرات نفت ایران را نیز تحت پوشش قرار دهد.

Θبه یک توافق 100 ساله با ایران نیاز داریم/ هیچ عجله‌ای ندارم:

آنچه که ما می‌خواهیم این است که به یک توافق منصفانه دست‌یابیم. توافق به دست آمده قبلی، یک توافق بد بود و کنگره هم آن را تایید نکرده بود.

 

Θجهش قیمت نفت در پی سقوط پهپاد ایرانی:

قیمت نفت در معاملات روز جمعه پس از انتشار خبر سقوط یک پهپاد ایرانی توسط ناو آمریکایی در تنگه هرمز، حدود دو درصد افزایش پیدا کرد. آمریکا روز پنج شنبه اعلام کرد یک ناو این کشور در تنگه هرمز یک پهپاد ایرانی را ساقط کرده است اما ایران چنین ادعایی را تکذیب کرد.

 

Θواکنش «پمپئو» به تحریم‌های اعمالی جدید آمریکا علیه ایران:

وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد تحریم‌ کسانی که با فعالیت‌های هسته‌ای ایران در ارتباط بوده‌اند، تنها بخشی از کمپین فشار حداکثری این کشور علیه جمهوری اسلامی بوده است.

 

Θتوقیف نفتکش های انگلیسی:

یک نفتکش دیگر، متعلق به کشور لیبریا در شرق آفریقا که به مقصد عربستان در حال حرکت بوده ناگهان به سمت سواحل ایران تغییر مسیر داده است. نام این نفتکش “مصدر” بوده و پرچم کشور لیبریا را دارد و تحت مدیریت یک شرکت انگلیسی است.

 

Θمسکن از دلار جلو زد:

براساس آمار اتحادیه املاک از ابتدا تا بیست و چهارم تیرماه ۱۳۹۸ فقط ۴۶۳۶ فقره خرید و فروش مسکن در شهر تهران انجام شده که نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۶۷ درصد کاهش نشان می‌دهد. هم‌چنین قیمت مسکن طی ۲۷ ماه گذشته ۲۰۵ درصد رشد داشته که هشت درصد بالاتر از قیمت روز دلار است.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و میانگین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. بعد از رشد شاخص و عبور از محدوده 250 هزار واحد، شاخص با اصلاح 7 هزار واحدی روبرو گردید و بصورت هیجانی اکثریت بازار منفی دنبال شدند و در پی آن نیز شاخص روند متعادل را در پیش گرفت.

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی فنی سکه، طلا و دلار خواهیم پرداخت(تحلیلگر: مهدی نوری):

  1. سکه طرح جدید: سکه طرح جدید در حال تکمیل موج cاز یک مثلث میباشد که همراه با نوسانات انتظار میرود به مف این مثلث مطابق حرکتی که ترسیم شده برسد و بعد حرکت برای تکمیل موج dرا شروع خواهد کرد:

2. طلا لوتوس: بنظر میرسه در اواخر موج C از یک مثلث هستیم:

3. دلار: جهش قیمت دلار و رسید به بال بالایی چنگال ساید همراه شد که موفق به شکست این محدوده تراکمی نشده و وارد فاز اصلاحی شده و دوباره قیمت به بال میانی چنگال رسیده و انتظار میرود واکنش مثبت نسبت به این محدوده را داشته باشید:

•بورس کالا

در این هفته به بررسی شمش کاوه، شمش کچاد و آلومینیوم فایرا خواهیم پرداخت:

حجم معاملات شمش کاوه در تیرماه سال جاری قابل توجه میباشد و در این ماه شرکت به میزان 30 هزار تن بوده است، این در حالی است که نرخ فروش این کالا با کاهش 6 درصدی نسبت به ماه گذشته همراه بوده است. بنظر میرسد گزارش ماهانه شرکت در تیر مطلوب باشد. علیرغم اینکه همواره تقاضای خوبی برای محصولات این شرکت وجود داشته اما نرخ فروش در هفته های اخیر تحت تاثیر افت دلار روندی کاهشی داشته است.

شمش بلوم شرکت کچاد همچنان پرتقاضا دنبال میشود ولی طی معاملات اخیر این شرک با کاهش عرضه همراه بوده است. نرخ فروش این کالا نیز در محدوده 34 میلیون ریال به ازای هر تن معامله شده است.

 

یکی از پر معامله ترین محصولات در بورس کالا شمش آلومینیوم شرکت فایرا میباشد که طی معاملات اخیر در تیر ماه شاهد فروش 11860 تن بوده ایم که نسبت به ماه گذشته 33 درصد افزایش یافته است. نرخ فروش نیز بدون تغییر در همان محدوده 23 میلیون تومان ثبت گردیده است.

•ارز و طلا

انس طلا همچنان روند صعودی داشته و در آخرین داد و ستد خود در محدوده 1444 دلار معامله گردیده است. طی هفته اخیر شاهد افت نرخ دلار و طلا بوده ایم و دلار به پایین ترین نرخ خود از ابتدای سال جاری رسید و بتبع آن سکه و طلا نیز روند نزولی به خود گرفتند. شایان ذکر است که در معاملات روز پنجشنبه شاهد افزیش قیمت دلار بودیم و مجددا به حوالی کانال 12 هزار تومان بازگشت:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه