شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/04/19
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/04/19

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت.  در این هفته شاهد روند متعادل و مثبتی در عمده کامودیتی ها بوده ایم و قیمت سنگ آهن 69 درصد همچنان در این هفته متعادل دنبال شد. نفت برنت نیز رشد قیمت 4.23 درصدی طی هفته جاری تجربه کرده است.

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θایران گام دوم را برداشت/ از امروز بالای ۳.۶۷ درصد غنی‌سازی می‌کنیم:

همزمان با پایان یافتن مهلت ٦٠ روزه ایران به کشورهای اروپایی، نشست اعلام اقدامات ایران در گام دوم کاهش تعهدات برجامی با حضور علی ربیعی سخنگوی دولت، عباس عراقچی  معاون سیاسی وزارت خارجه و بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی برگذار گردید. علی ربیعی در این نشست اعلام کرد: امروز از میزان ٣.٦٧ غنی‌سازی اورانیوم عبور‌ خواهیم کرد و میزان غلظت بر اساس نیاز ما خواهد بود و امروز این موضوع به طور‌ رسمی اتفاق خو‌اهد افتاد.

Θمهلت ۶۰ روزه دیگر به اتحادیه اروپا داده خواهد شد:

عراقچی: دکتر ظریف نامه‌ای به خانم موگرینی ارسال خواهند کرد که دیگر به بندهایی از برجام پایبند نخواهیم بود و ‌باز در مهلت ۶۰ روزه دیگر روند تعهدات کاهش پیدا خواهد کرد. ما خواهان ادامه برجام هستیم. اما خواستار اجرای تعهدات طرفین هستیم. روند کاهش تعهدات ادامه پیدا خواهد کرد. تماس تلفنی ماکرون با رییس جمهور کشورمان سازنده بود. زمینه هایی وجود دارد که در گفت و گوها به یک راه حل برسیم.

Θابراز نگرانی شدید اتحادیه اروپا از عبور سطح غنی‌سازی ایران از ۳.۶۷ درصد:

سخنگوی موگرینی: اتحادیه اروپا به‌شدت از تجاوز سطح غنی‌سازی ایران از میزان ۳.۶۷ درصد نگران است. ایران تشدید اوضاع را متوقف و از گام‌هایی که اتخاد کرده بازگردد. اتحادیه اروپا منتظر اطلاعات بیشتر از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد ماند. پس از آن با طرف‌های مربوط درباره گام‌های آتی در زمینه توافق هسته‌ای رایزنی خواهیم کرد.

Θغنی سازی اورانیوم در ایران به ۴.۵ درصد رسیده است:

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با انتشار گزارشی غنی سازی فراتر از ٣.۶٧ درصدی را در ایران تایید کرد و اعلام کرد که برابر اعلام اپراتور کارخانه غنی سازی سوخت، این غنا ۴.۵ درصد می باشد.

 

Θنرخ تورم ۸ درصد شد:

وزیر اقتصاد از کاهش نرخ تورم به هشت درصد خبر داد و گفت: طی روزهای آینده ۱۸ شرکت بورسی دولت واگذار خواهند شد. وی ادامه داد: برای این واگذاری‌ها روش‌های جدیدی همچون واگذاری مدیریت، اجاره به شرط تملیک و یا ترکیبی از این دو را استفاده خواهیم کرد اما شاهراه این واگذاری‌ها برای تعاونی‌ها افزایش سرمایه و الگوگیری از مردم منطقه و حتی رسیدن به عضویت چهار تا پنج هزار نفر برای گرفتن آنها است و ما برای چنین تعاونی‌هایی فرش قرمز پهن خواهیم کرد.

Θتزریق ارز به دولت با نرخ نیمایی:

هیات وزیران بانک مرکزی را موظف کرد تا از محل موجودی حساب ذخیره ارزی، وجه مورد نظر را با نرخ تسعیر نیمایی پس از اعلام سازمان برنامه و بودجه به حساب خزانه داری کل کشور واریز کند.

Θ نرخ ارز به آرامش نسبی رسید:

معاون اول رییس جمهور: نرخ ارز امروز به آرامش نسبی رسیده و باید به سمت واقعی شدن حرکت کند. میزان ذخایر کالاهای استراتژیک کشور در برخی اقلام دو برابر میزان تعیین شده است. راهبردی که آمریکایی ها در تحریم پیش گرفته اند، این است که علاوه بر اعمال فشار بر جمهوری اسلامی، منطقه را هم دچار التهاب کنند. تردیدی در این نیست که آمریکایی ها بعد از خروج از برجام، ضرباتی به اقتصاد کشور زدند و باعث کاهش ارزش پول ملی، افزایش تورم و شوک های روانی در جامعه شدند، اما نتوانستند از این نقشه نیز موفقیتی به دست آورند. صادرات غیرنفتی سه ماهه امسال ۱۱ و نیم میلیارد دلار بوده که در مقایسه با مجموع واردات سه ماهه کشور که ۱۰ میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار بوده، تراز تجاری مثبت یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار را نشان می دهد.

Θ توقیف کشتی حامل نفت ایران، اجرای تحریم‌های اروپا بود:

«جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس: تحریم‌های اروپا را روی [کشتی] گریس۱ در جبل الطارق اجرا کردیم چون مقصدش رژیمی بود که علیه مردم خودش سلاح شیمیایی استفاده کرده است. وضعیت درباره تلاش ایران برای مقابله با نفتکش بریتانیایی را زیر نظر داریم و دنبال تشدید [تنش] نیستیم. ما نگران افزایش تنش در خلیج (فارس) هستیم؛ به نیروهای دریایی خود افتخار می‌کنیم.

Θدویچه‌وله: «اینستکس» برای ایران مانند باروت خیس است:

سازوکار فعلی اینستکس کارایی چندانی ندارد و اگر بخواهد بر اقتصاد ایران تأثیرگذار باشد نیازمند حمایت روسیه و چین و تزریق میلیاردها یورو به این سازوکار است. تا کنون تنها چند میلیون یورو به اینستکس تزریق شده است تا شرکت‌های اروپایی بتوانند بدون مبادله مستقیم پول، به ایران کالا صادر کنند.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و میانگین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. شاخص کل در این هفته با برخورد به محدوده 250 هزار واحد و جوا روانی حاکم بر آن، روند متعادلی به خود گرفت و ازشدت صعود کاسته شد. در طی هفته جاری شاخص هموزن رشد 3.87 درصدی رشد تجربه کرده است و در یک ماه گذشته نیز شاخص کل رشد تقریبا 8.6 درصدی به همراه داشته است.

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی فنی دو نماد بازار سرمایه و یک کامودیتی خواهیم پرداخت:

  1. زاگرس: محدوده حمایتی مشخص شده در صورتی که از دست برود میتوان الگویab=cd برای سهم در نظر گرفت. که ریزش اندازه محدوده مشخص شده را میتوان انتظار داشت. حد ضرر در این معامله شکست کف کانال مشخص شده میباشد:

2. خودرو: بعد از تکمیل شاخه b اصلاحی سهم حرکت خود را شروع کرده است. در شاخه c از g بزرگ هستیم با هدف مشخص شده شکست محدوده 610 تومان شتاب صعود را در این گام بیشتر خواهد کرد:

3. روی(کامودیتی): نمودار ساده از روند حرکتی روی در یک کانال صعودی می باشد. هر بار به خط میانی کانال برخورد داشته با روند اصلاحی رو به رو شده، انتظار میرود بعد از رسیدن قیمت به کف کانال صعودی وارد فاز صعود جدیدی از این فلز باشیم انتظار اصلاح قیمت بتا محدوده 2000  را داریم و بعد حرکت  قبلی را برای سهم الگو کنیم برای سقف کانال:

•دلار

در نمودار زیر روند تغییرات دلار نیمایی و آزاد را از ابتدای سال جاری به تصویر کشیده شده ایم. همانطور که میتوان مشاهده کرد این دو نرخ به یکدیگر بسیار نزدیک شده اند و گپ قیمتی بین این دو نرخ در حال کاهش میباشد. بعد از فعل و انفعالاتی که در بازار ارز کشور اتفاق افتاد، دلار نیمایی شروع به رشد کرد و دلار آزاد نیز بعد از افزایش قیمت تا محدوده 15 هزار تومان شروع به افت قیمت نموده است. بر اساس تئوری های موجود و استراتژی های رییس بانک مرکزی، بنظر میرسد نرخ دلار را در حال حاضر باید در همین محدوده 13 هزار تومان در نظر گرفت.

•گمرک

در این هفته به بررسی صادرات محصولات شمش روی و متانول خواهیم پرداخت. (اطلاعات بر اساس جزییات تا فروردین ماه و آمار روزانه گمرک تا تاریخ 13 تیر ثبت گردیده است):

نمودار زیر روند معاملات روزانه متانول را نشان میدهد. از ابتدای خرداد ماه سال جاری شاهد افزایش صادرات این کالا بوده ایم و این کالا به میزان 283 هزار تن در 13 روز ابتدایی تیر صادرات داشته است. عمده مقاصد این کالا نیز چین میباشد. با انتشار جزییات سامانه گمرک انتظار میرود ارقام صادراتی بیش از این نیز باشد.

صادرات شمش روی در تیر سال جاری بسیار چشمگیر بوده است. این کالا در تیر به میزان 21 هزار تن صادرات داشته است که در دو سال گذشته بی سابقه بوده است. بنظر میرسد تولید کنندگان این کالا و همچنین با توجه به افزایش دلار نیمایی از این حیث، فروش خوبی را در این ماه به ثبت برسانند. شایان ذکر است ارقام ذکر شده با انتشار جزییات هر یک از ماه ها تعدیل مثبت خواهد شد.

•عملکرد پتروشیمی زاگرس در کدال و بررسی نرخ جهانی

در این قسمت به بررسی عملکرد فروش فصلی پتروشیمی زاگرس و سود آوری این شرکت در فصل بهار 98 خواهیم پرداخت. این شرکت در فصل بهار فروش نسبتا مطلوبی داشته است و در این فصل به میزان 2.2 هزار میلیارد تومان درآمد داشته است که نسبت به فصل مشابه سال گذشته رشد 120 درصدی را تجربه میکند و همچنین نسبت به فصل زمستان سال گذشته 54 درصد افزایش فروش داشته است. بنظر میرسد با توجه به عملکرد و دارایی های ارزی، این شرکت در فصل بهار به میزان 500 تومان سود بسازد که 300 تومان به ازای عملکرد و 200 تومان به ازای تسعیر ارز غیر عملیاتی باشد.

نرخ جهانی متانول نیز مشابه نمودار زیر میباشد و بنظر میرسد کف 260 دلاری را میتوان خط حمایت این نرخ در نظر گرفت:

•مسکن

تعداد معاملات مسکن که در اردیبهشت بهتر شده بود، بار دیگر کاهش شدیدی را تجربه کرد. تعداد  معاملات در خرداد به 5980 فقره رسید در حالیکه خرداد سال 97 حدود 14888 فقره بود. اگر متوسط قیمت 13.2 میلیون تومان باشد، جهت خرید یک واحد 80 متری بیش از 1 میلیارد تومان باید هزینه شود که از عهده کمتر خانواری بر می اید.(میانگین قیمت هر متر مربع در شهر تهران به میزان 15 میلیون تومان ثبت گردیده است که نسبت به ماه گذشته به میزان 3.5 درصد افزایش یافته است)

•رشد نقدینگی

طبق آمارهای مطرح شده در فضای مجازی و سایت بانک مرکزی نشان می دهد که رشد نرخ نقدنگی در ماه های ابتدایی سال جاری عددی بزرگتر از 2.5 درصد در ماه می باشد. این در حالی است که میانگین این رقم برای سال گذشته کمتر از 2 درصد در ماه بود. ادامه این روند می تواند تا حدود زیادی بر روی نرخ ارز و البته تورم در میان مدت تاثیر گذار باشد.

•ارز و طلا

انس طلا روند متعادلی را در این هفته داشته است و در محدوده 1400 تا 1425 دلار نوسان نموده است. قیمت دلار و طلا در این هفته با کاهش قیمت همراه بوده اند. دلار در آخرین معاملات خود طی هفته قیمت بیشتری از 12950 تومان نداشته است. سکه امامی نیز نسبت به اول هفته افت 1.72 درصدی داشته است و آخرین نرخ آن نیز 4،560،000 تومان بوده است.

 

تحلیلگر: امیر حطیطه