شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/04/12
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/04/12

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت.  در این هفته شاهد ریزش عمده کامودیتی ها بوده ایم و قیمت سنگ آهن 69 درصد همچنان در حال پیشتازی در روند صعودی خود می باشد.

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θدیدار با رئیس جمهور چین بسیار خوب و فراتر از انتظار بود/ به مسیر اصلی بازگشتیم:

«شی جین‌پینگ» و «ترامپ» در حالی در بحبوحه جنگ تجاری، مذاکرات دوجانبه خود را در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در اوساکا ژاپن به پایان رساندند که ترامپ تأکید کرد برآیند این نشست «بهتر از انتظار» بود. خبرگزاری چینی «شینهوا» گزارش کرد شی و ترامپ به توافق رسیدند تا مذاکرات اقتصادی و تجاری را از سربگیرند و آمریکا نیز موافقت کرده است که تعرفه‌های جدیدی بر کالاهای چینی اعمال نکند.

Θروسیه و عربستان درباره تداوم سطح فعلی تولید نفت توافق کردند:

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، می‌گوید با عربستان سعودی به توافق رسیده است تا سطح فعلی تولید نفت، که در اجلاس قبلی اوپک تعیین شد، حفظ شود. به زودی وزیران نفت اوپک نشست دیگری دارند. روسیه، که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان است، عضو اوپک نیست، ولی در مواردی با اعضای آن همکاری می‌کند.

Θوزیر امور اقتصادی و دارایی از رشد صادرات در سه‌ ماهه نخست امسال خبر داد:

با بسته جدید ارزی، صادرکنندگان نسبت به بازگشت ارز ترغیب خواهند شد، چراکه در این بسته، بخشی از ارز در بازار سنا عرضه می‌شود و بخش دیگر نیز به‌صورت واردات در برابر صادرات برگردانده می‌شود. با این سیاست بودجه‌ای و همچنین مصوبات اخیر دولت، بازگشت ارز توسط صادرات‌کنندگان تسهیل شده است.

Θخواسته‌های ایران در نشست ۱۷۶ اوپک محقق شد:

گفت‌وگوی وزیرنفت با خبرنگاران پس از پایان نشست ۱۷۶ اوپک: خوشبختانه همه اصلاحات منشور همکاری اوپک و غیراوپک انجام شد، تصمیم‌های این مجموعه الزام‌آور نیست و تعهدی برای کشورها ایجاد نمی‌کند. صراحتا در بیانیه پایانی نشست ۱۷۶ اوپک تاکید شد که این منشور در تصمیم‌ها و سازوکارهای عملیاتی اوپک تاثیری ندارد. رئیس و نائب رئیس منشورهمکاری اوپک و غیراوپک بصورت دوره‌ای انتخاب خواهد شد. ایران همانند نشست گذشته از توافق کاهش تولید نفت معاف شد. منشور همکاری اوپک و غیراوپک همکاری کاملا داوطلبانه است و از آنجا که الزام‌آور نیست فکر می‌کنم برای دولت ایران قابل پذیرش است. هدف از همکاری منشور اوپک و غیراوپک سازوکاری است برای همکاری کشورهای غیرعضو اوپک با اوپک بدون عضویت در سازمان است. محل جلسات منشور همکاری اوپک و غیراوپک فعلا در وین خواهد بود. ماهیت نفت سیاسی است و نمی توان ماهیت سیاسی اوپک و نفت را رد کرد اما ما همواره خواستار اداره غیرسیاسی آن هستیم.

Θاز 40 میلیارد دلار 18.5 میلیارد دلار ارز به کشور برگشته:

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به 40 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در سال گذشته گفت: از این رقم تاکنون 18.5 میلیارد دلار ارز به کشور برگشته است. وی در پاسخ به این سوال که آیا از این سپرده‌ها مالیات اخذ خواهد شد، گفت: قانونا نمی‌توانیم از سپرده‌های بانکی مالیات بگیریم.

Θماکرون از ایران خواست «فورا» ذخایر اورانیوم خود را کاهش دهد:

رئیس‌جمهور فرانسه: ایران باید به توافق هسته‌ای پایبند باشد. ایران باید فورا ذخایر اورانیوم خود را به سطح معین در برجام برگرداند. گام‌هایی برای اطمینان از پایبندی ایران به برجام برخواهیم داشت.

Θایران دقیقا مشابه شیوه اروپایی‌ها به برجام پایبند خواهد بود:

وزیر خارجه در توئیتری نوشت: «هر زمان که سه کشور اروپایی تعهدات اقتصادی خود را انجام دهند، ایران به اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک پایبند خواهد بود.» «بنابراین به جلو می‌رویم، ایران به تعهدات خود تحت برنامه جامع اقدام مشترک دقیقا به شیوه مشابه سه کشور اروپایی پایبند خواهد بود و با آنها تطبیق خواهد یافت. به اندازه کافی منصفانه است.»

Θبررسی معافیت آمریکا به چین برای واردات نفت ایران:

وزارت خارجه آمریکا معافیت به چین برای واردات نفت ایران به منظور جبران هزینه سرمایه‌گذاری یک شرکت چینی در یک میدان نفتی ایرانی را بررسی می کند.

Θتوقیف نفتکش حامل نفت ایران:

مقامات جبل الطارق اعلام کرده‌اند که  نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا یک نفتکش حامل نفت ایران به مقصد سوریه را در نزدیکی جبل الطارق توقیف کرده است. سوریه توسط اتحادیه اروپا تحریم شده است. دولت جبل الطارق در بیانیه‌ای گفته است که براساس شواهد، نفتکش گریس-١ حامل نفت ایران برای تحویل به یک پالایشگاه در سوریه بوده است. جبل الطارق از سرزمین‌های تحت حکومت بریتانیاست.

Θاولین معامله از طریق اینستکس به‌زودی انجام می‌شود:

برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه از انجام اولین معامله از طریق کانال مالی اروپا برای تسهیل تجارت با ایران (اینستکس) در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

Θتجارت با ایران را متوقف نمی‌کنیم:

وزیر امور خارجه هند چهارشنبه تأکید کرده روابط کشورش با ایران را متوقف نخواهد کرد و آن را تحت تأثیر «یک کشور ثالث» قرار نخواهد داد.

Θبیانیه سه عضو برجام درباره کاهش تعهدات ایران:

وزرای خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس و نماینده عالی در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند “تعهد ما به توافق هسته‌ای، به پایبندی کامل ایران به این توافق بستگی دارد”. ما از ایران می‌خواهیم که از این اقدام بازگردد و از اقدامات بیشتری که باعث سست کردن پایه‌های توافق هسته‌ای می‌شود، خودداری کند.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و میانگین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. شاخص کل بعد از اصلاح کوتاه مدت خود همچنان روند صعودی خود را در حال ادامه دادن است و در طی هفته جاری شاخص هموزن رشد 2.19 درصدی رشد تجربه کرده است و در یک ماه گذشته نیز شاخص کل رشد تقریبا 11 درصدی به همراه داشته است.

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی فنی سه نماد بازار سرمایه خواهیم پرداخت:

  1. فارس: حرکت سهم را در یک چنگال در یک حرکت بال پایینی و بال میانی ترسیم کردیم سهم میتواند به هدف اولیه مشخص شده دست یابد. در صورت شکست بال میانی چنگال هدف میانمدتی بال بالایی میباشد:

2. ذوب: در گام اخر از مثلث نوسانی میباشد که با تکمیل شدن شاخه e انتظار رشد تا سقف کانال سوپر سیکل را داریم:

3. ولساپا: در حال شروع موج 3 از موج 5 هستیم که شتاب صعود با شکست محدوده تراکمی 190 تومانی شدت بیشتری خواهد گرفت اهداف میانمدتی در سهم 250 310 خواهد بود.

•گمرک

در این هفته به بررسی صادرات محصولات سنگ آهن، کلینکر و سیمان خواهیم پرداخت. (اطلاعات بر اساس جزییات تا فروردین ماه و آمار روزانه گمرک تا تاریخ 9 تیر ثبت گردیده است):

صادرات سنگ آهن از ابتدای سال جاری روند رو به رشدی به خود گرفته است و در قیاس با دو سال گذشته شاهد افزایش میزان صادرات این محصول بوده ایم. با انتشار جزییات ماه های اردیبهشت و خرداد انتظار بالارفتن این میزان باز هم میرود.

صادرات کلینکر از ابتدای سال جاری در حال کاهش میباشد ولی نسبت به دوره مشابه سال گذشته روند بهتری را در صادرات این محصول شاهد بوده ایم و بنظر میرسد ادامه این روند وضعیت مطلوبی را برای تولید کنندگاه این محصول فرآهم آورد. سیمان صادراتی کشور نیز مطلوب بنظر نمیرسد و نسبت به سال گذشته کاهش مقداری قابل توجه ای داشته ایم. قابل ذکر است تمامی این مقادیر براساس جزییات کامل فروردین ماه و همچنین آمار روزانه (20 محصول ابتدایی بر اساس ارزش در هر روز) ماه های بعدی ثبت گردیده است. انتظار میرود با انتشار جزییات ماه های بعد این مقادیر تغییر کنند.

•نگاهی به عملکرد فولاد مبارکه در بورس کالا و کدال

در این هفته به بررسی معاملات هفتگی ورق گرم،سرد و گالوانیزه شرکت فولاد در بورس کالا و در ادامه به بررسی گزارشات خرداد ماه این شرکت در کدال خواهیم پرداخت.

با توجه به بررسی صورت گرفته در مورد نحوه معاملات سه محصول فولاد مبارکه از اول مهر سال 1397 تا هفته جاری به نمودار های زیر دست یافتیم. همچنان تمام اوراق این شرکت پرتقاضا می باشند و روند قیمتی و مقداری این کالا ها بعد از افزایشی که تا 17 اردیبهشت سال جاری داشته است، در حال حاضر متعادل و روبه کاهش دنبال میشود. اکثر محصولات این شرکت به صورت سلف معامله میشود و نتیجه این معاملات را باید در گزارشات آتی شرکت مشاهده نمود.

طی بررسی های صورت گرفته در مورد مبلغ فروش شرکت فولاد مبارکه اصفهان در طی فصول های سال های گذشته به افزایش این مبلغ از ابتدای سال 97 با توجه به افزایش قیمت دلار دست یافته ایم و این مبلغ عمدتا ریالی در حال افزایش بوده است. مبلغ فروش شرکت در فصل بهار نسبت به فصل گذشته 32 درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته 104 درصد افزایش یافته است و انتظار میرود در فصل بهار شاهد گزارش عملکردی مطلوبی از این شرکت باشیم و به میزان 300 ریال به ازای هر سهم سود بسازد:

•ارز و طلا

انس طلا همچنان روند افزایشی خود را در این هفته نیز ادامه داده است و در محدوده 1421 دلار در حال نوسان میباشد. قیمت دلار و طلا در این هفته با افزایش قیمتی نسبت به اول هفته کار خود را به پایان رساند. دلار پس از کاهش در اوایل مجددا به کانال 13 هزار تومانی بازگشت.

 

تحلیلگر: امیر حطیطه