شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/04/05
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/04/05

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. نفت برنت و انس طلا مشابه هفته قبل همچنان به پیشتازی خود ادامه اند و رشد بتریتب 7.65 و 5.7 درصدی را ثبت نموده اند. دلار نیمایی نیز طی یک ماه گذشته به میزان 8.4 درصد افزایش یافته است و در حوالی نرخ آزاد دلار در حال افزایش میباشد. سنگ آهن نیز همچنان در مدار صعودی خود قرار دارد.

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θرویترز در پی صادرات ایران به آسیا اعلام نمود:

صادرات نفت ایران به آسیا در ماه می به ۳۸۶ هزار بشکه در روز رسیده است که این رقم نسبت به ماه مشابه سال قبل افت ۷۸.۵ درصدی داشته است.

Θمی‌خواهم ترامپ را متقاعد کنم بخشی از تحریم‌های ایران را رفع کند:

امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه روز پنج‌شنبه گفت در جریان نشست گروه ۲۰ در «اوساکا» ژاپن از «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا خواهد خواست بخشی از تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران را رفع کند، تا بلکه بتوان با ایران وارد مذاکره شد.

Θاحتمال توافق تجاری آمریکا و چین در نشست جی 20:

رییس جمهور آمریکا اعلام کرد احتمال توافق تجاری با رییس جمهور چین در نشست هفته جاری گروه ۲۰ وجود دارد اما وی آماده است در صورت عدم توافق دو کشور، روی کل واردات چین تعرفه وضع کند.

Θایران توافق نکند خودخواه است:

ترامپ قبل از عزیمت برای شرکت در اجلاس گروه ۲۰، در پاسخ به این سوال که آیا توپ الان در زمین ایران است گفت: «توپ در هیچ زمینی نیست. می‌دانید چیست؟ ایران می‌تواند هر کاری دلش می‌خواهد انجام دهد. مشکلی نیست. من کلی وقت دارم، ولی آنها کشوری دارند که درگیر آشفتگی اقتصادی است. آنها الان فاجعه اقتصادی دارند. من این همه وقت دارم.»

Θاروپا تا جمعه خط اعتباری اینستکس را اعلام می‌کند:

روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داد دولت‌های اروپایی هفته جاری تلاش‌های خود را برای زنده نگه‌داشتن روابط اقتصادی با ایران افزایش می‌دهند و در این راستا خطی اعتباری به منظور کمک به برقراری مکانیسم ویژه مالی (اینستکس) ایجاد می‌کنند.

 

Θواکنش آمریکا به تصمیم اخیر کارگروه ویژه اقدام مالی در رابطه با ایران:

وزیر خزانه‌داری آمریکا در واکنش به تصمیم کارگروه ویژه اقدام مالی در رابطه با تمدید تعلیق اقدامات متقابل علیه ایران ضمن متهم کردن ایران به پولشویی تهدید کرد که در صورت عدم تطابق با راهنمای جهانی مقابله با پولشویی، نظام مالی ایران به زودی با اقدامات تنبیهی بیشتری مواجه خواهد شد.

Θتحریم‌های آمریکا علیه دفتر رهبر معظم انقلاب، ظریف و ۸ فرمانده ارشد سپاه:

استیو منوشین وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت این کشور این هفته ظریف وزیر امور خارجه ایران را تحریم می‌کند. او مدعی شد تحریم‌هایی که امروز علیه ایران اعمال شد، «میلیاردها دلار» از دارایی‌های ایران را مسدود می‌کند. به گفته منوشین، آمریکا دفتر مقام معظم رهبری، سردار تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران و سردار پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران و پنج نفر از فرماندهان نیروی دریایی سپاه را تحریم کرده است.

Θایران در تحریمهای ظالمانه، مظلوم واقع شده اما مقتدرانه به همه مقاصدش خواهد رسید:

حضرت آیت الله خامنه‌ای در دیدار رئیس، مسئولان و کارکنان قوه‌ی قضائیه فرمودند: حالا این ملت بزرگ و شجاع و آبرومند ایران را شریرترین حکومتهای دنیا یعنی آمریکا که عامل جنگ و خونریزی و تفرقه و چاپیدن و غارت ملتها در طول تاریخ است، متهم میکند. منفورترین چهره‌های چنین دولتی، ملت ایران را متهم میکنند و دشنام میدهند. ملت ایران با این توهینها جا نمیزند و عقب‌نشینی نمیکند. ملت ایران در همین تحریمهای ظالمانه، مظلوم واقع شده لکن ضعیف نیست، مقتدر است. به فضل الهی، ملت ایران با قوت و اقتدار، خودش را به همه‌ی مقاصدی که ترسیم کرده خواهد رساند.

Θدموکرات‌های کنگره آمریکا از تشکیل فراکسیون «نه به جنگ با ایران» خبر دادند:

«جیمز مک‌گاورن» نماینده دموکرات کنگره و رئیس کمیته مقررات مجلس نمایندگان آمریکا، به همراه گروهی دیگر از نمایندگان دموکرات این مجلس، روز سه‌شنبه با برگزاری یک کنفرانس مطبوعاتی در برابر ساختمان کنگره اعلام کردند که آنها یک فراکسیون جدید موسوم به «نه به جنگ با ایران» را تشکیل داده‌اند.

Θپمپئو در این هفته راهی عربستان و امارات شد:

وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که برای انجام مذاکرات، به عربستان و امارات سفر می‌کند. این سفر در راستای حصول اطمینان از این امر خواهد بود که واشنگتن با هم‌پیمانان خود به لحاظ راهبردی همسو است. پمپئو پیش از آغاز این سفر، ادعای خود را در این باره که خواهان مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران است، تکرار کرد. ما آماده مذاکره بدون پیش‌شرط هستیم. آنها دقیقاً می‌دانند که ما را کجا پیدا کنند. من در زمان حاضر اطمینان دارم که آنها آماده تعامل با ما هستند. ما خواهیم توانست گفت‌وگوها را آغاز کنیم. رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا گفته است که کشورش برای اعمال فشار علیه ایران به دنبال ایجاد ائتلاف بین‌المللی است.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و میانگین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد و بررسی روند p/e ttm با شاخص کل می باشد. همانطور که از نمودار زیر پیداست، p/e ttm با شروع فصل مجامع شرکت های بزرگ بازار و همچنین تقسیم سودی که در این مجامع صورت خواهد گرفت این نسبت را با کاهش نسبی همراه خواهد کرد و میتوان بعد از این کاهش روند مثبتی را انتظار داشت و محدوده فعلی شاخص کل را آنچنان ریزشی تهدید نخواهد کرد.

شاخص های بازار سرمایه در طی هفته جاری با رشد همراه بوده اند که در این بین شاخص کل در طی هفته جاری با رشد 6.28 درصدی بیشترین افزایش را داشته است که از علل این افزایش میتوان به گزارشات مطلوب شرکت های بزرگ اشاره نمود:

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی فنی دو نماد و همچنین شاخص هموزن بازار سرمایه خواهیم پرداخت:

  1. شاخص هموزن: در موج اصلاحی 4 از شاخص هم وزن هستیم بنظر میرسد ظرف چند روز اینده آخرین اصلاحات این شاخ به اتمام رسیده و وارد موج صعودی جدیدی با هدف مشخص شده داشته باشیم:

2. خساپا: حرکت در کانال صعودی و الگو کردن حرکت گذشته میتواند تارگت 230 تومانی برای سهم را در نظر گرفت:

3. فملی: در کوتاه مدت در یک کانال صعودی در نوسان میباشد که بهترین محدوده خرید در کف کانال و فروش در سقف بوده است. محدوده 530 تومان تراکم بسیار مهمی برای سهم خواهد بود:

•گمرک

در این هفته به بررسی صادرات محصولات اوره، متانول و کنسانتره سرب خواهیم پرداخت. (اطلاعات بر اساس جزییات تا فروردین ماه و آمار روزانه گمرک تا تاریخ 4 تیر ثبت گردیده است):

طی بررسی های انجام گرفته در خصوص صادرات کنسانتره سرب در ماه های اخیر به وضعیت قابل توجه صادرات این کالا در خرداد ماه رسیده ایم. برخلاف عدوم صادرات این کالا در فروردین و اردیبهشت سال جاری، صادرات این کالا در خرداد به میزان 6.2 هزار تن بوده رسیده است و تولید کنندگان این کالا وضعیت مطلوبی از این منظر داشته اند. با ادامه این روند میتوان انتظار رشد فروش قابل توجه را برای تولید کنندگان این محصول در ماه های آتی داشته باشیم:

وضعیت صادرات اوره کشور در طی ماه های گذشته نسبت به میانگین صادرات این محصول در سال گذشته پایین تر بوده است. شایان ذکر است اطلاعات ثبت گردیده بر اساس گزارشات روزانه گمرک می باشد و باید دید پس از ثبت جزییات اردیبهشت و ماه های بعد این روند به چه ترتیبی بوده است:

صادرات متانول در طی سال جاری روند متعادلی داشته است و نسبت به مقدار مشابه سال های گذشته صادرات این کالا افزایش یافته است. بنظر میرسد با انتشار جزییات ماه های بعد نیز شاهد افزایش این مقادیر باشیم و تولید کنندگان این کالا را در وضعیت مطلوبی قرار دهد:

•نگاهی به عملکرد فملی در بورس کالا و کدال

در این هفته به بررسی معاملات هفتگی کاتد مس شرکت فملی در بورس کالا و در ادامه به بررسی گزارشات خرداد ماه این شرکت در کدال و همچنین برآوردی از گزارش 3 ماهه خواهیم پرداخت.

نمودار زیر روند معاملات هفتگی کاتد مس شرکت فملی را نشان میدهد. در طی خرداد ماه از شدت تقاضا کاسته شده است و نرخ فروش این کالا نیز در محدوده 650 میلیون ریال به ازای هر تن ثبت گردیده است. این شرکت در خرداد سال جاری به میزان  11560 تن کاتد را در بورس کالا به فروش رسانده است.

مقدار تولید کاتد مس شرکت فملی در خرداد ماه نسبت به ماه گذشته افت ۵ درصدی داشته ولی نرخ فروش این محصول ۷ درصد افزایش یافته است. مبلغ فروش این شرکت در خرداد به میزان  1157 میلیارد تومان بوده است که نسبت به ماه مشابه سال گذشته  20 درصد افزایش یافته است.  مقدار موجودی پایان دوره کاتد این شرکت در پایان سال 1397 به میزان 70 هزار تن بوده است و با توجه به میزان تولید و فروش بترتیب 67 و 40 هزار تنی این کالا طی سه ماه گذشته، بنظر میرسد موجودی این محصول در گزارش 3 ماهه بالغ بر 95 هزار تن ثبت گردد و با توجه به تولید بالای 20 هزار واحد در ماه به ثبات خوبی در این زمینه رسیده است. با توجه به تحلیل های صورت گرفته در مورد این شرکت، باید شاهد گزارش 3 ماهه خوبی از این شرکت باشیم و انتظار میرود به ازای هر سهم 35 تومان سود محقق سازد. روند فروش فصلی این شرکت نیز از یهار 96 تا به امروز گواه عملکرد مناسب شرکت در سال جاری را میدهد:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست ارز و طلا در هفته جاری مشخصی در حال نوسان بوده است. دلار در طی هفته در محدوده 13200 و 13400 تومان و همچنین سکه نیز در محدوده 4.750.000 و 4.670.000 تومان در حال نوسان بوده اند. انس طلا همچنان روند صعودی خود را ادامه داده و با رشد 5 درصدی در طی هفته و 10 درصدی در یکماه گذشته روند صعودی ای در پیش گرفته است.

 

تحلیلگر: امیر حطیطه