شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/03/29
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/03/29

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. نفت برنت و انس طلا تحت تاثیر اتفاقات سیاسی در این هفته رشدی بترتیب 6.39  و 4.13 درصدی داشته است:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θ فشار تحریم‌ها بر اقتصاد ایران سال آینده تخلیه می‌شود:

بانک جهانی پیش بینی کرده است که اثر تحریم ها بر اقتصاد ایران در سال آینده تخلیه شود و اقتصاد ایران در این سال از رکود خارج شود. این نهاد بین المللی رشد اقتصادی ایران در سال جاری را منفی 4.5 درصد پیش بینی کرده و انتظار دارد اقتصاد ایران در سال آینده از رکود خارج شده و رشد اقتصادی 0.9 درصد را تجربه کند.

Θهزینه بیمه کشتی‌ها در خلیج فارس افزایش یافت:

شرکت‌های بیمه‌کننده اعلام کردند که هزینه بیمه کشتی‌هایی که در خاورمیانه تردد می‌کنند دست کم ۱۰ درصد افزایش یافته است. این افزایش پس از حادثه روز پنجشنبه هفته گذشته برای دو نفتکش در دریای عمان روی داده است. این حادثه حتی سبب شده تا برخی شرکت‌هایی  که نفتکش دارند هرگونه رزرو نفتکش برای حمل نفت از کشورهای حاشیه‌ای خلیج فارس را لغو کنند. از سوی دیگر، هزینه حمل نفت توسط سوپر نفتکش‌ها از کشورهای حاشیه‌ای خلیج فارس به کشورهای آسیایی در روز پنجشنبه از ١٣هزار دلار در روز، افزایشی ۲ هزار دلاری داشته باشد.

Θرئیس‌جمهور نشوم، بازار چنان سقوطی می‌کند که کسی ندیده است:

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی توئیتری نوشت: اقتصاد ترامپ در حال رکورد زَنی است و راهی طولانی در پیش دارد. اگر هر کسی جز من در سال ۲۰۲۰ انتخاب شود، بازار دچار سقوط بی سابقه‌ای خواهد شد که تا کنون به خود ندیده است.

Θافزایش سرمایه بانک‌ها از منابع فروش اموال مازاد:

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، گفت: هدف از تصویب ماده 16 قانون رفع موانع تولید این است که بانک‌ها از بنگاه‌داری جدا شده و منابع حاصل از آن در افزایش سرمایه بانک‌ها و در نتیجه رشد اعتباردهی آنها موثر واقع شود.

Θآمادگی ایران برای راه‌اندازی ابزارهای مالی مشترک با کشورهای اسلامی:

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به انواع ابزارهای مالی اسلامی در بازار سرمایه ایران، گفت: بازار سرمایه ایران آمادگی دارد با تشکیل کمیته‌ای با دیگر کشورهای اسلامی ابزارهای مالی اسلامی مشترک را طراحی کند.

Θموافقت انگلیس با پرداخت غرامت به بانک ملت:

انگلیس برای پیشگیری از ادامه پرونده شکایت 1.6 میلیارد دلاری بانک ملت ایران از دولت این کشور به دلیل اعمال محدودیت های غیرقانونی، با پرداخت غرامت به این بانک ایرانی موافقت کرد.

Θزنگنه: امروز هیچ نفتی به اسم ایران نمی توانیم بفروشیم:

شرایط کنونی از نظر فروش نفت، مبادلات تجاری و انتقال ارز از زمان جنگ بسیار سخت‌تر است اما اگر مسائل داخلی درست شود، مسائل خارجی و بین‌المللی هم حل خواهد شد. امروز نه‌تنها فروش نفت با سختی‌های بسیاری مواجه شده بلکه نمی‌توانیم حتی اگر نفت را فروختیم، پول آن را به راحتی وارد کشور کنیم در حالیکه آن زمان این مشکل وجود نداشت. هم‌اکنون برای خرید و فروش کالاهای دیگر نیز از جمله فرآورده‌های نفتی، با مشکل مواجه هستیم. امروز هیچ نفتی به اسم ایران نمی‌توانیم بفروشیم؛ در زمینه انتقال ارز با مشکلات بسیاری مواجه هستیم.

Θبه گفته رییس بانک مرکزی نرخ نیمایی حذف نمی شود:

نرخ نیمایی حذف نمی شود و الان قیمت آن به ارز آزاد نزدیک است. ساتما نهاد متناظر اینستکس است که کاملا آماده همکاری هستیم، اروپا یا باید از ما نفت بخرد یا خط مالی ایجاد کند. در مورد ارز 4200 تومانی همچنان در بانک مرکزی گشایش صادر می شود، حجم پرداختی ها افزایش یافته و منابع کم نشده است.

Θارتش آمریکا رسما ساقط شدن پهپاد این کشور توسط ایران را تایید کرد:

ارتش آمریکا با صدور بیانیه‌ای رسما ساقط شدن پهپاد این کشور توسط سامانه پدافندی ایران را تایید کرد. این بیانیه مدعی شده است که این پهپاد خارج از مرزهای ایران بوده است. پنتاگون ساقط کردن این پهپاد را یک «حمله بی‌دلیل» توصیف کرده است.

Θرئیس کل بانک مرکزی در مورد بدهی های دولت اعلام نمود:

مقرر شده دولت در سال جاری بخشی از بدهی‌های خود به نظام بانکی را از طریق اوراق بدهی پرداخت کند که این امر باعث تقویت بنیه مالی بانک‌ها می‌شود. همتی تاکید کرد: بانک مرکزی در بخش نظارتی اولویت‌هایی را پیش بینی و مد نظر قرار می‌دهد، از جمله خروج بانک‌ها از بنگاه داری که به صورت دقیق رصد و پیگیری می‌شود و بانک‌ها باید برنامه‌ریزی و اقدامات عملی برای فروش اموال مازاد خود انجام دهند.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و میانگین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت:

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. در این هفته بعد از اعمال برخی قوانین جدید در بازار بورس مانند قانون مدیریت ریسک، شاهد عکس العمل منفی بازار نسبت به این قوانین بودیم و بازار را در ادامه اصلاح خود تکمیل نمود و از همین رو در طی هفته جاری شاخص هموزن با کاهش تقریبا 3 درصدی همراه بوده است.

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی فنی دو نماد بازار سرمایه خواهیم پرداخت:

  1. کرمان: مسیر حرکتی کرمان و تجسمی از اینده سهم که بنظر میرسد در قالب یک مثلث حرکت داشته باشد:

2. جهرم: در یک‌مثلث اصلاحی در نوسان میباشد که در گام اخر از اصلاح به سر میبرد پایان لگ e محدوده مشخص شده با داشتن حد ضرر همین محدوده میتوان سهم را زیر نظر داشت:

•گمرک

در این هفته به بررسی صادرات محصولات LPG(شامل بوتان و پروپان)، کاتد مس و همچنین شمش فولاد خواهیم پرداخت(اطلاعات بر اساس جزییات تا فروردین ماه و آمار روزانه گمرک تا تاریخ 26 خرداد ثبت گردیده است):

روند فروش صادراتی محصولات LPG از ابتدای سال با توجه به مسائل مربوط به تحریم ها و همچنین مشکلات و سختی بسیاری که در صادرات این کالا وجود دارد نوید بخش آینده خوبی برای تولید کنندگان این دسته از کالا ها میدهد. لازم به یاد آوری است در محاسبات بوتان و پروپان جزییات تا انتهای فروردین لحاظ گردیده است که بنظرم میرسد با انتشار جزییبات دو ماه اردیبهشت و خرداد انتظار رشد بیشتری خواهیم داشت:

طی دو ماه اخیر صادرات خوبی را از کاتد مس شاهد بوده ایم و با توجه به صادرات 9 هزار تنی این کالا در خرداد ماه بدون در نظر گرفتن جزییات، میتوان انتظار انتشار مطلوبی از گزارشات ماهانه برای تولید کنندگان این کالا را در نظر گرفت:

شمش فولاد در سه ماهه اول سال 1398 صادرات متعادلی داشته است و هرماهه بطور میانگین 419 هزار تن صادرات از این کالا داشته ایم.

•بورس کالا

در این هفته به بررسی معاملات کاتد مس شرکت فملی و همچنین پلی پروپیلن شرکت جدید الورود بازار بورس خواهیم پرداخت(نمودار های زیر یر اساس تاریخ تحویل مرتب شده اند):

کاتد مس شرکت فملی بر خلاف معاملات قابل توجه اردیبهشت ماه در بورس کالا، در خرداد با کاهش همراه بوده است و در طی این ماه به میزان 11 هزار تن فروش داشته است که این مقدار بالاتر از میانگین فروش سال 1397 این شرکت میباشد. نرخ فروش این کالا نیز طی سه ماه اخیر در محدوده 65 میلیون تومان به ازای هر تن بوده است.

شرکت جدید الورود جم پیلن عمدتا محصولات خود را در بورس کالا به فروش میرساند. پلی پروپیلن این شرکت در خرداد ماه نسبتا عملکرد خوبی نداشته است و با افت 60 درصدی نسبت به فروردین، فقط به میزان 10 هزار تن فروش داشته است. نرخ فروش محصولات شرکت نیز در محدوده مشخص شده در نمودار زیر در حال نوسان است و نسبتا با کاهش نرخ در این ماه مواجه گردیده است:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار و متعاقبا سکه و طلا بعد از افزایش قیمت در اوایل هفته، در ادامه با کاهش همراه بوده اند. نکته قابل توجه در این بین انس طلا میباشد که رشد قابل توجه 4.2 درصدی را در اواخر این هفته تجربه نموده است که عمدتا در ارتباط با ثابت ماندن و احتمالا کاهش نرخ بهره آمریکا در هفته آتی می باشد.

 

تحلیلگر: امیر حطیطه