شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/03/08
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/03/08

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. از نکات قابل توجه این هفته نیز ریزش ادامه دار نفت برنت در طی هفته می باشد و همچنین نزدیک شدن نرخ دلار آزاد و نیمایی میباشد:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θترامپ خواستار سفر شینزو آبه به تهران شد:

خبرگزاری ژاپنی یومیوری گزارش داد رئیس‌جمهور آمریکا که در این هفته در ژاپن به سر می‌برد از شینزو آبه، نخست‌وزیر این کشور، خواسته است هر چه سریعتر [برای میانجیگری] به ایران سفر کند. ترامپ در دیدار با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن در توکیو گفت: من می‌دانم که نخست وزیر ژاپن روابط خوبی با ایران دارد. خواهیم دید که چه اتفاقی خواهد افتاد. نخست وزیر در این رابطه با من صحبت کرده و من باور دارم که ایران خواهان مذاکره است. اگر آن‌ها بخواهند مذاکره کنند، ما نیز مذاکره می‌کنیم. هیچ‌کس نمی‌خواهد اتفاقات بدی رخ دهد، خصوصاً خودم.

Θبازار متشکل ارزی تا پایان خرداد ایجاد می‌شود/ نرخ ارز کاهش می‌یابد:

محمدرضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: با توجه به تغییر سیاست‌های ارزی دولت در نیمه دوم سال ۹۷ و تصمیماتی که در طول نیمه دوم سال ۹۷ و ابتدای سال ۹۸ اخذ شد مسیر حرکت بانک مرکزی در سیاست‌های ارزی ما نسبت به گذشته بهتر است. در نشست مشترک کمیسیون اقتصادی و بانک مرکزی با حضور رئیس کل بانک مرکزی توافق شد تا پایان خرداد ماه امسال، بازار متشکل ارزی راه اندازی شود.

Θواردات نفت چین از ایران رکورد زد:

آمار منتشره از سوی اداره کل گمرک چین نشان داد واردات نفت‌خام چین از ایران پیش از پایان مهلت معافیت‌ها، در آوریل به ۷۹۲ هزار و ۳۸۰ بشکه در روز معادل ۳.۲۴ میلیون تن رسید که بالاترین میزان در پنج سال گذشته بود.

Θرهبرانقلاب در دیدار با اساتید دانشگاه فرمودند:

مذاکره تاکتیک آمریکا برای تکمیل راهبرد فشار به ایران است. میخواهند با مذاکره، محصول فشارها نقد شود. تنها راه ما این است که ما در مقابل فشارهای آمریکا از ابزارهای فشاری که داریم استفاده کنیم. این ابزارها هم برخلاف تبلیغ آنها نظامی نیست -البته لازم باشد از اهرم نظامی هم استفاده میکنیم- ولی همین کاری که شورای امنیت ملی کرد و گفتند ما تعهداتمان را در این بخش عملی نمیکنیم و از تعهدمان خارج میشویم، این کار درستی بود. وقتی شما از ابزار فشار خودتان استفاده نکردید، او خیالش راحت میشود و فشار را کش میدهد. توانایی ما هسته‌ای و علمی است و دنبال سلاح هسته‌ای هم نیستیم؛ نه به‌خاطر تحریم و آمریکا، بلکه به‌خاطر مبنایمان که حرام میدانیم از نظر فقهی و شرعی. بعضی‌ها هم گفتند که سلاح هسته‌ای تولید کنیم ولی مصرف نکنیم؛ این هم اشتباه است، چون با هزینه‌ی بالا تولید میکنیم ولی استفاده نمیکنیم و طرف هم میداند که ما استفاده نمیکنیم و این برای ما دیگر تأثیری ندارد. فعلاً مصوبه‌ی شورای عالی امنیت ملی اجرا میشود و بعد هرچه که مقتضی باشد. توقف در این حد معنی ندارد. فعلاً این مصوبه کافی است و اگر مقتضی شد بعداً از اهرمهای بعدی استفاده خواهیم کرد.

Θآمریکا به برخی کشورها اجازه خرید محدود نفت از ایران داد:

یک مقام آمریکایی به تازگی تصریح کرد کشورهایی که هنوز به سقف معین‌شده از سوی آمریکا برای واردات نفت از ایران نرسیده‌اند می‌توانند تا زمان رسیدن به سقف مورد نظر به خرید نفت از ایران ادامه دهند.

Θپمپئو برای مذاکره درباره ایران راهی اروپا شد:

به گزارش آسوشیتدپرس، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا برای مذاکره در مورد ایران و پیدا کردن یک کانال ارتباطی با ایران عازم سوئیس، هلند، آلمان و انگلیس شد.

Θآمریکا : برنامه اروپا برای کمک به ایران را تحریم خواهیم کرد:

معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا کشورهای اروپایی را تهدید کرده که ممکن است ابزار مالی اروپا برای ارتباط مالی با ایران در چارچوب برجام را تحریم کند. سیگال منلکر معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی در نامه‌ای که روز هفتم ماه مه نوشته و به دست بلومبرگ رسیده تهدید کرده است که ابزار مالی اروپا برای تجارت با ایران (اینستکس) و هر آنکس که با آن مرتبط باشد می‌توانند از دسترسی به سیستم مالی ایالات متحده منع شوند.

Θادعاهای دوباره ترامپ درباره ایران:

ایران به کشوری ضعیف تبدیل شده و به دنبال توافق با ما است. به خاطر تعرفه‌های ما، چین در حال تبدیل شدن به کشوری ضعیف مانند ایران است و ایران هم خواهان توافق است. من می‌خواهم با همه کنار بیایم، حتی می‌خواهم با ایران هم کنار بیایم، ایران می‌خواهد صحبت کند و اگر ایران می‌خواهد گفت‌وگو کند، من حاضرم.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و میانگین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت:

ج. تغییرات شاخص طی هفته و تحلیل p.e ttm با شاخص کل:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. اکثریت شاخص های بورس طی هفته جاری افزایش یافته اند که سهم شاخص کل در این افزایش تقریبا 5 درصد میباشد و در انتهای هفته شاخص کل به محدوده مقاومتی خود نزدیک شده است و باید دید که در هفته آتی توان عبور از این محدوده مهم را دارد یا خیر !

همانطور که از نمودار زیر مشخص میباشد همبستگی مشهودی میان p.e ttm و شاخص وجود دارد. (p.e ttm : همان نسبت قیمت به درآمد چهار فصل اخیر کلیه شرکت ها در بازار بورس میباشد) با توجه به انتشار صورت های مالی در اواخر اردیبهشت و ماه جاری و همچنین تشکیل مجامع و تقسیم سود، انتظار میرود p.e ttm با کاهش نهایتا یک واحدی همراه باشد و بعد از آن باید شاهد رالی صعودی شاخص به همراه این متغیر در بازار باشیم:

د. تکنیکال

در این قسمت به بررسی فنی دو نماد بازار سرمایه خواهیم پرداخت:

  1. سمگا: در یک موقعیت جذاب برای بررسی در قالب زمانی میانمدتی قرار دارد. قیمت کنونی 502 تومان میباشد که توانایی رسیدن به 1300 تومان را هم با رعایت حد ضرر داراست:

2. کپشیر : همانطور که در تحلیل قبل ارائه گردید، سهم با شکست محدوده 520 تومان سیگنال ورود را صادر کرده بود و تا محدوده تراکمی نیز رشد نموده است. انتظار میرود در این محدوده با فشار عرضه همراه باشیم:

•گمرک

در این هفته به بررسی صادرات شمش فولاد، اوره و همچنین سیمان خواهیم پرداخت(اطلاعات بر اساس جزییات تا فروردین ماه و آمار روزانه گمرک تا تاریخ 7 خرداد ثبت گردیده است):

شمش فولاد برخلاف اواخر ماه های سال 1397 با افت صادرات مواجه شده است و همانطور که از نمودار زیر پیداست این حجم از فروش طی ماه های جاری نسبت به ماه های مشابه سال 1397 با کاهش همراه بوده است که ادامه این روند ممکن است تولید کنندگان این کالا را تحت شعاع قرار دهد:

اوره صادراتی کشور در اردیبهشت ماه بطور تقریبی برابر فروردین صادر گردیده است که باید منتظر اطلاعات و جزییات بیشتر این صادرات در اردیبهشت ماه باشیم ولی آنچه مشخص می باشد افت صادرات این محصول در ماه های اخیر میباشد که نسبت به ماه مشابه سال قبل نیز کاهش یافته است:

حجم صادرات سیمان در اردیبهشت ماه با افت قابل توجه ای همراه بوده است که با توجه به آمار روزانه سامانه گمرک هیچ صادرات قابل توجه ای را نیز در خرداد ماه شاهد نبوده است. انتظار میرود با انتشار جزییات اردیبهشت و خرداد این مقادیر تعدیل گردند:

•کدال

در این قسمت به بررسی گزارشات ماهانه شرکت فولاد مبارکه اصفهان خواهیم پرداخت که عملکرد خیره کننده ای را در اردیبهشت ماه سال جاری در فروش خود به ثبت رسانده است.

مبلغ فروش شرکت فولاد مبارکه اصفهان در اردیبهشت ماه بالغ بر 35 هزار میلیارد ریال به ثبت رسیده است که رقم قابل توجه برای این شرکت میباشد و همانطور که از نمودار زیر پیداست طی سه سال اخیر بی سابقه بوده است:

مقدار تولید و فروش و همچنین نرخ فروش اوراق گرم فولاد که یکی از عوامل رشد مبلغ کل فروش شرکت است  نیز به شرح نمودار زیر میباشد. با افزایش 65 درصدی مقدار فروش و همچنین رشد 5 درصدی نرخ فروش فولاد، شاهد افزایش چشمگیر مبلغ فروش این محصول به میزان 74 درصد نسبت به فروردین میباشیم:

•ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست ارز و طلا طی هفته جاری با کاهش همراه بوده اند. از علل کاهش ارز میتوان به آرام شدن جو های روانی ایران و آمریکا طی روز های اخیر و همچنین میانجیگری های ژاپن اشاره کرد. قابل ذکر است که خبر های ناشی از راه اندازی بازار متشکل ارز طی روز های آینده  نیز بی تاثیر در کاهش این نرخ نبوده است. انس جهانی نیز در محدوده مشخص در حال نوسان بوده است:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه