شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/03/01
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/03/01

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. از نکات قابل توجه ریزش 5 درصدی نفت برنت در اواخر هفته می باشد:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θتخصیص ارز 4200 برای کاغذ تائید شد:

رئیس اتحادیه صنف ناشران از نهایی شدن و تایید تخصیص ارز 4200 تومانی برای کاغذ فرهنگی در جلسه‌ای با حضور معاول اول رئیس جمهور، رئیس کل بانک مرکزی و وزیر ارشاد خبر داد.

Θبررسی طرح «تسهیل و رفع موانع تولید» در جهت رونق تولید و توانمندسازی بنگاه‌های تولیدی به تصویب رسید:

حسن امیری ،معاون سازمان بورس: طرح «تسهیل و رفع موانع تولید» در جهت رونق تولید و توانمندسازی بنگاه ها باید در مجلس و شورای نگهبان تصویب شود تا با تبدیل شدن به قانون قابلیت اجرا پیدا کند، اما مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی درباره شورای هماهنگی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی در سال 97 برای شرکت های زیان ده موضوع دیگری است که  از مسیر این  شورا پیگیری شده است. این خبر برای آنکه قابلیت اجرا پیدا کند باید تبدیل به ابلاغیه و بخش نامه شود. لازم به ذکر است که مصوبه مجلس برای معافیت مالیاتی افزایش سرمایه همه شرکت های بازار سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها نیز در صورت تصویب شورای نگهبان، تبدیل به قانون شده و  قابلیت اجرا دارد.

Θاعتراض چین به اقدامات آمریکا علیه ایران: از حد نگذرانید:

«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین در گفت‌وگوی تلفنی با «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا به اقدامات اخیر واشنگتن علیه ایران اعتراض کرده و از آمریکا خواست تا اقدامات را از حد نگذراند.

Θتحرکات بانک مرکزی برای ایجاد تغییرات جدی در سامانه نیما:

برخی فعالان بازار ارز از اقدامات جدید بانک مرکزی در سامانه نیما و تغییرات نرخ در این سامانه خبر می دهند که بر اساس آن قرار است نرخ نیما به بازار آزاد نزدیکتر شود. بررسی‌ ها از صرافی‌ها و دست اندرکاران بازار ارز نشان می‌دهد، برخی خبرها از اعمال برخی تغییرات جدید در سامانه نیما حکایت دارد که به زودی اعمال خواهد شد و برخی نیز از چند روز قبل به اجرا درآمده است.

Θکمیسیون مشترک برجام به تعهداتش عمل کند/ اسرائیل و حکام مرتجع در حال سیطره بر آمریکا هستند:

وزیر امور خارجه پس از پایان سفر منطقه‌ای: وقت آن رسیده که کمیسیون مشترک به تعهداتش عمل کند. ترامپ خواهان جنگ نیست اما افرادی دور او نشسته‌اند تا به بهانه این‌که آمریکا را در مذاکره با ایران قدرتمندتر کنند، او را به سمت جنگ سوق دهند. آنچه به‌عنوان سیاست آمریکا ابتدا مطرح می‌شد اکنون به سمت تبدیل شدن به سیاست اسرائیلی یا برخی حکام مرتجع منطقه و آن‌ها که از طریق قدرت مالی و تبلیغاتی به دولت آمریکا تحمیل کردند، پیش می‌رود و آن‌ها در حال حاکمیت پیدا کردن هستند.

Θمهلت فروش سهام بانک‌های ادغامی تمدید شد:

در چارچوب ابلاغ طرح ادغام بانک‌ها و مؤسسات اعتباری وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه و بر اساس مصوبه شورای عالی بورس مبنی بر اجازه انجام معاملات در خارج از ساعات معاملاتی، مهلت فروش سهام تمام اشخاص حقیقی و حقوقی غیر وابسته در بانک‌های قوامین، حمکت ایرانیان، انصار، مهراقتصاد و مؤسسه اعتباری کوثر به مدت ۱۵ روز کاری تا روز چهار شنبه مورخ ۲۲/‏۰۳/‏۱۳۹۸  تمدید می‌شود.

Θشورای رقابت دوباره قیمت‌گذار خودرو شد:

مجلس در مصوبه جدیدی، قیمت‌گذاری خودروها را دوباره به شورای رقابت سپرد و به این ترتیب خودروسازان دیگر نباید تعیین‌ کننده قیمت باشند.

Θبازار متشکل ارزی تا پایان خردادماه راه اندازی می شود:

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از راه اندازی بازار متشکل ارزی تا پایان خردادماه خبر داد و گفت: این بازار موجب می شود که نرخ هایی همانند بازار سنا و امثال آن به تدریج کنار گذاشته شود.

Θتراز تجاری ایران با اتحادیه اروپا منفی شد:

تراز تجاری اتحادیه اروپا با ایران در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ به دلیل کاهش شدید واردات این اتحادیه از کشورمان مثبت شده و مازاد تجاری آن به ۰.۸ میلیارد یورو رسیده است.

 

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و میانگین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت:

ج. تغییرات شاخص طی هفته

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. بعد از چندین هفته پرتلاطم در بازار بورس، طی این هفته شاهد بازاری متعادل و آرامی بودیم و بازار در جهت افزایش در حرکت میباشد و بنظر میرسد این روند در میانمدت ادامه دار باشد:

د. تکنیکال

در این قسمت به بررسی فنی شاخص کل، دلار و نفت برنت خواهیم پرداخت:

  1. شاخص کل: طبق بررسی گذشته انتظار داشتیم که شاخص بعد از اصلاح صورت گرفته، یک رشد سه موجی در قالب موج B صعودی انجام دهد که این رشد نیز به وقوع پیوسته است. انتظار میرود کم کم شاخص وارد فاز اصلاحی شود و تا محدوده 198 تا 200 هزار واحدی اصلاح را تکمیل نماید. که بعد از این اصلاح انتظار رشد پر شتابی در انتظار بازار سرمایه خواهد بود:

2. دلار: طبق تحلیل گذشته نمودار دلار در حال تکمیل یک الگوی دیامتریک میباشد که انتظار داشتیم تا محدوده 15 الی 15.5 هزار تومان رشد قیمت نماید و سپس اصلاح کوتاه مدت قیمتی داشته باشیم که مطابق تحلیل پیش رفته است. انتظار میرود دو تا سه هفته قیمت دلار در این محدوده در نوسان باقی بماند و برای شکست سقف 19 هزار تومانی آماده جهش بزرگ گردد:

3. نفت برنت در تایم فریم 4 ساعته و هفتگی : طبق یررسی نموداری گذشته بنظر میرسید که نفت در کوتاه مدت یک رشد بسیار محدودی داشته باشد و سپس وارد مدار نزولی شود که همین امر اتفاق افتاد اما در تایم فریم هفتگی بنظر میرسد تا کف کانال کوتاه مدت که کشیده شده است اصلاح قیمتی داشته باشیم. در صورت حفظ کف همین کانال وارد مدار صعود شود، در غیر اینصورت اگر کف این کانال صعودی کوتاه مدت حمایت نشود وارد اصلاح بلد مدت نفت خواهیم شد که تا کف کانال نیز ادامه خواهد داشت:

•گمرک

در این هفته به بررسی صادرات شمش روی، متانول و همچنین مس تصفیه شده خواهیم پرداخت:

روند رو به رشد صادرات مس تصفیه شده از اواخر سال گذشته ادامه یافته است و همانطور که از نمودار زیر مشخص میباشد در اردیبهشت ماه سال جاری صادرات این محصول با رقم قابل توجه ای رو به رو گردیده است. نرخ فروش این محصول نیز بطور تقریبی مشابه سال گذشته اش معامله شده است. انتظار میرود در صورت پیشروی این رویه صادرات، وضعیت مطلوبی برای تولید کنندگان آن فراهم گردد:

اسفند و فروردین شاهد بهبود قابل توجه صادرات شمش روی بودیم که نگرانی های ناشی از صادرات این محصول را که در ماه های قبل مطرح گردیده بود تا حدود زیادی برطرف نموده است. آمار صادرات اردیبهشت چندان جالب نمی باشد، هرچند برای اظهار نظر قطعی باید منتظر باشیم تا گزارش ماهانه گمرک منتشر گردد:

همانطور که در نمودار زیر به تصویر کشیده شده است روند رو به رشدی را در صادرات متانول طی سال جاری شاهد هستیم. نکته قابل توجه در نمودار زیر افت نرخ فروش محصولات میباشد که عمدتا بدلیل کاهش نرخ جهانی متانول میباشد:

•رشد اقتصادی نفت و پیش بینی قیمت دلار

در این قسمت به موضوع رشد اقتصادی بخش نفت از دید سیاستگذاری پولی و همچنین پیش بینی قیمت دلار در سال 1398 خواهیم پرداخت. با توجه به اهمیت دلار و تاثیر گذاری آن بر بازار سرمایه نگاهی به مقاله و تفسیر آقای دکتر عباس دادجوی توکلی دانش آموخته اقتصاد پولی خواهیم انداخت:

Θرشد اقتصادی بخش نفت از دید سیاست گذار پولی:

سه سناریو محتمل برای بخش نفت ایران در نظر گرفته شده است:

  1. سناریوی اول(خوشبینانه): صادرات 2.2 میلیون بشکه نفت در نیمه دوم سال 1395 و 1.5 میلیون بشکه در سال 1398
  2. سناریوی دوم(میانه): صادرات 1.7 میلیون بشکه نفت در نیمه دوم سال 1397 و 1.1 میلیون بشکه در سال 1398
  3. سناریوی سوم(بدبینانه): صادرات 1.3 میلیون بشکه نفت در نیمه دوم سال 1397 و 0.8 میلیون بشکه در سال 1398

 

•بورس کالا

در این بخش به بررسی معاملات بورس کالا کاتد مس تحویلی در اردیبهشت ماه سال 1398 خواهیم پرداخت. همانطور که از نمودار و جدول زیر پیداست، همواره تقاضا نسبت به عرضه فزونی داشته است که این امر سبب افزایش قیمت معاملات نسبت به قیمت پایه عرضه کننده میباشد. با توجه به مباحث عنوان گردیده انتظار میرود در گزارش ماهانه این کالا شرکت ملی صنایع مس ایران شاهد 16 هزار واحد مس کاتد فروش رفته به ارزش ریالی درج شده در جدول زیر و میانگین قیمت 677 میلیون ریال به ازای هر تن باشیم:

•ارز و طلا

ارز و طلا نیز طی هفته گذشته با روند متعادلی همراه بوده است و آنچنان شاهد رشد و افت قیمت ها نبوده ایم. آنچه از نمودار های زیر قابل توجه میباشد، روند نزولی انس جهانی است که قیمت طلا را تحت تاثیر قرار میدهد. سکه تمام بهار رفاه و همچنین صندوق سرمایه گذاری به پشتوانه طلا لوتوس نیز در محدوده مشخصی نوسان نموده است:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه