شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/02/25
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/02/25

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θارز مصوب برای واردات کاغذ نشر و مطبوعات ۴۲۰۰ تومانی باقی می‌ماند:

پس از تاکیدات رهبر انقلاب هنگام بازدید از نمایشگاه کتاب تهران و دستورات لازم به وزیر ارشاد، «صالحی» مذاکراتی با هیات دولت داشته و نهایتا بنا شد ارز کاغذ نیمایی باشد. این در حالی است که حوزه کاغذ و مطبوعات اما استثنائا با ارز ۴۲۰۰ تومان محاسبه شده و همان میزان می‌ماند. مقرر شد کاغذهای موجود در گمرک، ظرف دو هفته ترخیص و توزیع شوند.

Θکاملا به اجرای برجام متعهد هستیم:

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تازه‌ترین اظهارات خود قبل از شرکت در نشست بروکسل درباره برجام گفت: من شخصا از تحولات اخیر بسیار نگران هستم. ما تحولات را بررسی می‌کنیم و به طور کامل به اجرای برجام متعهد هستیم.

Θاقدام متقابل چین در برابر آمریکا:

چین اعلام کرد که در اقدامی تلافی جویانه در مقابل تعرفه های اضافی ایالات متحده در مورد 200 میلیارد دلار از واردات کالای چینی، تعرفه های اضافی را برای برخی کالاهای آمریکایی تحمیل می کند. طبق بیانیه ای که در وب سایت وزارت اقتصاد روز دوشنبه منتشر شد، تعرفه ها در تاریخ 1 ژوئن اعمال خواهد شد. منازعات تجاری یک سال گذشته بین دو اقتصاد بزرگ جهان در هفته گذشته زمانی که دولت ترامپ اعلام کرد تعرفه تجاری 25 درصدی را برای هزاران محصول چینی اعمال خواهد کرد، افزایش یافت.

Θچهارشرکت چینی مرتبط با ایران توسط آمریکا تحریم شدند:

وزارت بازرگانی آمریکا: ۶ شرکت چینی از صادرات محصولات فناوری با منشأ آمریکا ممنوع شدند که ۴ تا از این شرکت‌ها مرتبط با ایران است و ادعا شده به ایران کالا و خدمات صادر کرده است.

Θسخنان رهبر انقلاب اسلامی طی سخنرانی اخیر:

بعضی در داخل می‌گویند مذاکره چه عیبی دارد؟ مذاکره با دولت کنونی آمریکا یک سم مضاعف است.  مذاکره یعنی معامله و دادو ستد اما آنچه در نظر آمریکاست، نقاط قوت ماست.  میگویند مذاکره کنیم درباره‌ی سلاح دفاعی شما که چرا موشکی با فلان برد میسازید؛ این برد را کم کنید که اگر شما را زدیم نتوانید پایگاه ما را بزنید و جواب بدهید! پس اصل مذاکره غلط است، حتی با آدم حسابی. اینها که آدم حسابی هم نیستند و به هیچ چیز پایبند نیستند.

Θنجات برجام وظیفه جامعه بین‌المللی است؛ اقدام عملی انجام دهید:

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران گفته است که “اگر جامعه بین المللی و سایر کشورهای عضو برجام و دوستان ما در برجام مثل چین و روسیه تمایل دارند که این دستاورد حفظ شود با اقدامات عملی باعث شوند که مردم ایران از منافع برجام بهره مند شوند.” آقای ظریف هدف سفر روزهای گذشته اش به کشورهای ترکمنستان، هند و ژاپن را “مذاکره برای اعلام شرایط و مشورت” خواند و تاکید کرد که “نجات برجام وظیفه جامعه بین المللی است”. آقای ظریف که وارد پکن شده است، چین را “یکی از مهمترین شرکای جمهوری اسلامی” نامید و گفت: “هم شریک سیاسی ما و هم شریک بسیار نزدیک اقتصادی ما و هم از اعضای باقی مانده در برجام است.”

Θنفتکش ایرانی 130 هزار تن نفت در بندر چینی تخلیه کرد:

خبرگزاری رویترز مدعی شد به تازگی و پس از لغو معافیت‌های تحریمی کشورهای خریدار نفت ایران از جمله چین، یک تانکر نفتکش ایران به نام ” مارشال زِد” محموله‌ای بزرگ حاوی 130 هزار تن نفت را در مخازن ذخیره‌سازی نفت خام در نزدیکی شهر “ژوشان” چین تخلیه کرده است. رویترز این اقدام را نقض تحریم‌های نفتی یکجانبه ایالات متحده آمریکا علیه ایران دانسته است.

Θمطمئنم ایران به زودی خواهان گفت‌وگو می‌شود:

رئیس‌جمهور آمریکا با تکذیب این که دولت وی در سیاست‌های خاورمیانه‌ای خود دچار اختلافات داخلی است، ادعا کرد که اطمینان دارد ایران به زودی خواستار مذاکره با واشنگتن خواهد شد.

Θپوتین:برای ایران بهتر است در برجام باقی بماند:

فردای روزی که ایران خروج از برجام را اعلام کند همه فراموش خواهند کرد که آمریکا نابودی این توافق را کلید زده و همه تقصیرها گردن ایران خواهد افتاد.

Θنخست‌وزیر عراق طی سخنان خود در مورد ایران بیان کرده است:

در حال تلاش برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا هستیم. هیچ کدام از این دو کشور خواهان جنگ نیستند. نشانه هایی از آمریکا و ایران وجود دارد که به رغم افزایش تنش ها، اما اوضاع به خیر خواهد گذاشت.

 

Θوزیر خارجه آلمان: در دیدار با پمپئو، پایبندی‌مان به توافق هسته‌ای را شفاف ساختم:

هایکو ماس: همچنان گمان می‌کنیم که برجام، توافقی اساسی برای دست نیافتن ایران به سلاح هسته‌ای در آینده است. باور داریم که این توافق برای امنیت ما و اروپا ضروری است ما همچنان به این توافق پایبندیم. من این مسئله را در نشست دوجانبه‌ام با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا شفاف ساختم.

 

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و میانگین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت:

ج. تغییرات شاخص طی هفته

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. بعد از ریزش شدید تمامی شاخص ها در هفته گذشته، در این هفته تعادل نسبی در اکثر شاخص ها را شاهد بوده ایم. در این هفته نیز اخبار تاثیر گذار مرتبط با تنش های مربوط به جنگ تجاری میان آمریکا و چین، همچنان به قوت خود باقی مانده بود:

د. تکنیکال

در این قسمت به بررسی فنی دو نماد قابل توجه خواهیم پرداخت:

  1. نطرین: با توجه به چارت قیمت و زمان زیر تجسم حرکت سهم بصورت زیر دور از دسترس نیست:

2.سهگمت: با حرکت در یک چنگال صعودی، شکست بال بالایی چنگال. حد ضرر برای ورود به این سهم بال بالایی میباشد. در نظر داشته باشید این سهم درگیر با سقف قبلی میباشد، تریگر ورود شکست این سقف میباشد:

•گمرک

در این هفته به بررسی صادرات محصولات LPG و همپنین بررسی تراز تجاری سال گذشته ایران خواهیم پرداخت.(به دو گاز هیدروکربنی بوتان و پروپان یا ترکیب آنها که در حالت مایع نگه داشته می‌شوند LPG گفته می‌شود.)

بر خلاف فروردین، در دومین ماه سال 1398 شاهد افزایش صادرات بوتان و پروپان بوده ایم و میتوان بهبود ملموسی در صادرات ایندو محصول را شاهد باشیم. با توجه به حساسیت زیاد این گروه محصولات به تحریم ها، اهمیت رصد آمار صادراتی این دسته حائز اهمیت بوده و توجه بیشتری نسبت به سابق را میطلبد.

طبق آمار قطعی گمرک، کا ارزش صادرات سال 97، 44.3 میلیارد دلار و کل ارزش واردات 41.2 میلیارد دلار بوده است. تراز تجاری سال 1397 بطور تقریبی برابر 3.1 میلیارد دلار مثبت می باشد. که عمده مقاصد صادراتی نیز چین(28 درصد) و عراق(27 درصد) بوده است:

•بورس کالا

در این بخش به بررسی معاملات بورس کالا شمش فولاد خوزستان و کاتد مس ملی صنایع مس ایران خواهیم پرداخت.( نمودار های زیر تا تاریخ 24 اردیبهشت مورد بررسی قرار گرفته اند)

شمش فولاد خوزستان (فخوز) با افزایش قابل توجه ای نسبت به ماه های گذشته معامله گردیده است و همچنین معاملات امسال نسبت به ماه های مشابه سال گذشته رشد چشمگیری داشته اند. نکته قابل توجه دیگر در معاملات این کالا، نرخ فروش میباشد که نسبت به سال گذشته همچنان در حال افزایش قیمت می باشد:

معاملات هفتگی کاتد مس فملی در بورس کالا طی هفته های اخیر با افزایش تقاضا همراه بوده است که همین عامل باعث افزایش قیمت و نرخ فروش این محصول شرکت ملی مس گردیده است. با توجه به روند فروش بوجود آمده طی هفته های اخیر، انتظار میرود برای ماه جاری شرکت گزارش ماهانه مطلوبی را منتشر کند:

•ارز و طلا

بر خلاف روند صعودی هفته گذشته دلار و طلا، در این هفته عمدتا شاهد ریزش قیمت های بازار طلا و ارز بوده ایم. انس طلا نیز مشابه هفته گذشته، در این هفته نیز با افزایش قیمت مواجه شده است. نمودار های زیر روند معاملاتی این هفته را به تصویر کشیده اند:

نمودار زیر نرخ دلار نیمایی را در 32 هفته گذشته به تصویر کشیده است. با توجه به روند در پیش گرفته شده و در صورت تثبیت قیمت دلار نیمایی در بالای کانال 10 هزار تومانی، باید با دلار زیر 10 هزار تومان در تحلیل های بنیادی خداحفظی کرد.

 

 

تحلیلگر: امیر حطیطه