شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/02/12
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/02/12

**در ابتدای گزارش لازم به ذکر است که این گزارش هفتگی از تاریخ/01/31 1398 تا تاریخ  1398/02/12 را شامل میشود**

آنچه در طی دو هفته گذشته به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θسقف وام خرید مسکن تغییر می‌کند:

مدیرعامل بانک مسکن: در مجموعه سیاست‌های اعتباری امسال افزایش سقف مشارکت مدنی مدنظر قرار گرفته که وام ساخت در تهران به ۱۷۰ میلیون تومان به ازای هر واحد، در مراکز استان‌ها  ۱۶۰میلیون تومان، در سایر شهرها ۱۳۰ و در مناطق کمتر توسعه‌یافته سقف این وام به ۱۱۰میلیون تومان افزایش یافته است. اجرایی شدن این پیشنهاد نیازمند مصوبه شورای پول و اعتبار است.

Θروسیه بزرگترین خریدار طلای جهان شد:

روسیه که برای قطع وابستگی به دلار آمریکا، خرید طلا را در دستور کارخود قرار داده است اکنون به بزرگترین خریدار این فلز گرانبها در جهان تبدیل شده است. شورای جهانی طلا اعلام کرده است که روسیه در سه ماهه نخست سال جاری 55.3 تن طلا خریده است و چین با خرید 33 تن طلا در این مدت در مکان دوم جهان قرار دارد.

بر اساس اطلاعات بانک مرکزی روسیه، حجم ذخایر طلا و ارز خارجی این کشور در زمان حاضر ۴۸۷.۸ میلیارد دلار است. ۸۶.۹ میلیارد دلار از این ذخایر را طلا و بقیه را ارزهای خارجی در وهله اول یورو تشکیل می دهد و مقادیری از این ذخایر نیز در اوراق بهادار خارجی نگهداری می شود.

Θثبت رکوردهای جدید در تولیدات معدنی و کاتد کشور/ ثبات قیمت در بازار جهانی مس:

سلطان‌زاده، تحلیل‌گر اقتصاد و بازار صنعت مس :سال گذشته تصور می‌شد که بازار جهانی به سمت کسری عرضه پیش خواهد رفت، ولی آخرین گزارشات نشان داد که واحدهای معدنی نوپا و سستی در روند رشد تقاضا باعث شده‌اند که بازار در شرایط مازاد عرضه باشد. این روند طی چند سال بعد نیز ادامه خواهد یافت و به طور کلی انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۳، تولید مس معدنی و کاتد، به ترتیب با نرخ رشد ۲.۳ و ۱.۸ درصد افزایش یابد که این موضوع نگرانی‌ها از حیث عرضه مس را در کوتاه مدت کاهش می‌دهد. در حال حاضر هر تن مس در بازار جهانی به قیمت ۶ هزار و ۴۰۰ دلار به فروش می‌رسد که تصور می‌شود این قیمت تا آخر سال بین ۵ هزار و ۶۰۰ تا ۶ هزار ۵۰۰ دلار بر تن نوسان داشته و متوسط ۶ هزار و ۲۰۰ دلار بر تن را ثبت کند

Θوزیر کشور: زمان سهمیه بندی و قیمت بنزین هنوز نهایی نشده است:

رحمانی فضلی: مسئله بنزین و سوخت همواره مورد بحث در کشور بوده است، قیمتی که اکنون بنزین به فروش می‌رسد و این حجم مصرف در پیک تا ۱۱۰ میلیون لیتر در  روز بنزین مصرف داشته‌ایم. متوسط مصرف بنزین در کشور ۹۰ میلیون لیتر در روز است، واقعا نه از نظر اقتصادی و نه از نظر زیست محیطی و نه از نطر سلامت انسان ها قابل قبول نیست و حتما باید در قیمت‌ها و نوع ارائه بازنگری شود. مقدمات کار باتوجه به بحث‌های کارشناسی در حال انجام است اما نه قیمت و نه زمان اجرای آن نهایی نشده است.

Θوزارت صنعت: افزایش قیمت خودرو هیچ دلیل اقتصادی ندارد:

در جلسه کمیته خودرو، بر این نکته تاکید شد که هرگونه افزایش قیمت خودروهای تولیدی، هیچ دلیل اقتصادی ندارد زیرا تولید و تحویل خودروها بر اساس برنامه ادامه دارد و مردم به جوسازی دلالان در فضای مجازی توجه نکنند.

Θعلت گرانی کاغذ مشخص شد:

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران کمبود عرضه را علت اصلی افزایش قیمت کاغذ در روزهای اخیر عنوان کرد و گفت که عدم تخصیص ارز برای واردات کاغذ و حمایت نکردن از تولید داخلی منجر به کمبود کاغذ و افزایش قیمت آن شده است.

Θاخبار مرتبط با نفت:

  1. وزیر نفت نیجریه: امکان ندارد بتوان صادرات نفت ایران را به صفر رساند. ایران قطعاً اقدام به فروش نفت خواهد کرد.
  2. اداره گمرک چین اعلام کرد: خرید نفت این کشور از ایران در ماه مارس با افزایش 31 هزار و 400 بشکه ای به نسبت ماه فوریه، به بیش از 541 هزار بشکه رسیده است.
  3. «مولود چاووش اوغلو» امکان جایگزین به جای نفت ایران را برای ترکیه مشکل دانست و اعلام کرد که ایجاد تنوع در این زمینه سخت است چرا که فناوری ها در پالایشگاه های ترکیه برای پالایش نفت از کشورهای مختلف مناسب نیست.
  4. دبیر کل اوپک: حذف ایران از بازار نفت غیر ممکن است. چالش ایران تنها برای این کشور نیست و روی کل اوپک تأثیر می‌گذارد.
  5. وال استریت ژورنال به نقل از مقامات آمریکایی: دولت آمریکا پس از تحریم نفت ایران در فکر تحریم صادرات پتروشیمی ایران به سنگاپور و صادرات کالا به افغانستان برای قطع درآمد ارزی دولت است.

ب. تغییرات شاخص طی هفته

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که مشخص است در طی دو هفته گذشته اکثریت بازار با رشد همراه بوده اند که علت این رشد را نمیتوان بدلیل بهتر شدن وضعیت صنایع و شرکت ها قلمداد کرد. در این رابطه به نظرات کارشناسان بازار سرمایه اشاره میکنیم:

«روند رو به رشد شاخص سهام در بورس بیش از آنکه ناشی از سودآوری شرکت‌ها و بهبود تولید و فروش آنها باشد به‌دلیل افزایش انتظارات تورمی و رشد اسمی قیمت‌ها در این بازار بوده است. رشد خیره‌کننده نماگرهای بازار سهام در حال حاضر علاوه بر تأثیر تورم و ترس صاحبان نقدینگی از بابت افت بیشتر ارزش پول، ناشی از افزایش انتظارات آتی سرمایه‌گذاران برای رشد سودآوری شرکت‌ها از محل تسعیر نرخ ارز و یا افزایش قیمت فروش کالاها و خدمات است. در حالی که اغلب شرکت‌ها هم‌اکنون با ظرفیت پایین تولید و مشکلات بسیاری در فروش مواجه هستند. تداوم وضعیت فعلی در بازار ارز و همچنین تورم لجام گسیخته به افزایش هزینه‌های ارزی و ریالی شرکت‌ها و همچنین دامنه‌دار شدن رکود بزرگ در اقتصاد خواهد انجامید. آنچه که این روزها بازار سهام در شاخص‌های بورس به نظاره نشسته است، بازتاب وضعیت اسفناک و تورم زای اقتصادی است. قیمت سهام در بازار سرمایه نتوانست رشد همسطح با بازارهای موازی داشته باشد و از اینرو با توجه به کشش بالای این بازار در جذب پول‌های پارک شده، این روزها از نقدینگی‌های هراسان از غول تورم میزبانی می‌کند.»

ج. ترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و میانگین ارزش معاملات 30 روزه نماد های برتر طی دو هفته اخیر خواهم پرداخت. لازم به ذکر است که ترین های این گزارش با توجه به معاملات در طی دو هفته گذشته میباشد:

د. تکنیکال

مشابه گزارشات قبلی در این قسمت نیز به بررسی فنی سه نماد قابل توجه خواهیم پرداخت:

  1. غمارگ: بال میانی چنگال صعودی شکسته شده، انتظار میرود تا بال بالایی چنگال رشد داشته باشد.

2. فاذر:در حال تشکیل یک دیامتریک الماسی با هدف مشخص شده برای شاخه e به شرح چارت زیر میباشد.

3. خزامیا: بعد از تکمیل اصلاح تا محدوده مورد نظر شروع به حرکت کرده اولین محدوده تراکمی سهم 128 تومان میباشد که انتظار میرود بعد از کمی استراحت و کف سازی، دوباره شروع به حرکت داشته باشد. اهداف پیش بینی شده در تحلیل قابل درسترس خواهد بود.

•گمرک

در این قسمت به بررسی و تحلیل صادرات سیمان، کلینکر، کنسانتره مس و همچنین روند روزانه صادرات اوره خواهیم پرداخت.

سیمان طی ماه فرودین و همچنین تا 10 ام اردیبهشت ماه روند مطلوبی را در صادرات نداشته اند و نسبت به ماه های گذشته با افت صادرات همراه بوده است. همچنین نکته قابل توجه در این کالا افت نرخ فروش این محصول از مهر ماه سال گذشته میباشد که همچنان ادامه یافته است که این روند برای تولید کنندگان این کالا نگران کننده است. ولی ماده اولیه سیمان، کلینکر با فروش بهتری نسبت به سیمان در طی دو ماه اخیر همراه بوده است و تقریبا مشابه ماه های گذشته اش صادرات داشته است و این محصول نیز همانند سیمان با افت قیمت همراه بوده اند:

صادرات کنسانتره مس نیز رو به بهبود میباشد و کاهش صادرات این کالا در چند ماه گذشته (غیر از اسفند) در حال جبران میباشد. همانطور که از نمودار زیر نیز قابل روئیت میباشد از اسفند سال گذشته روند صادرات این کالا افزایش یافته است:

همانطور که در نمودار زیر به تصویر کشیده شده است روند صادرات روزانه اوره در دو ماه گذشته قوت گرفته است و صادرات قابل توجه ای را در سال جدید به ثبت رسانده است که این موضوع نویدبخش وضعیت مطلوب تولیدکنندگان اوره کشور میباشد:

•بورس کالا

در این قسمت نیز به بررسی روند فروش pvc شغدیر و همچنین وکیوم باتوم شپنا در بورس کالا خواهیم پرداخت.

حجم معاملات وکیوم باتوم در شرکت پالایش نفت اصفهان مشابه ماه های گذشته در بورس کالا فروخته شده است ولی نرخ این کالا با اندکی افزایش همراه بوده است:

Pvc شغدیر در بورس کالا با افت فروش همراه بوده است و نسبت به ماه های گذشته و همچنین در ماه های مشابه سال گذشته نیز افت قابل توجه ای داشته است. اما همانطور که از نمودار زیر نیز مشخص است نرخ فروش این کالا افزایش یافته است:

•ارز و طلا

بازار ارز و طلا طی دو هفته اخیر ملتهب بوده و همراه با افزایش قیمت همراه بوده است. دلار نسبت به دو هفته گذشته با افزایش همراه بوده است و با افزایش یک هزار تومانی همراه بوده است. طلا و سکه نیز همسو با دلار با افزایش قیمت همراه بوده اند. اما انس طلا روند خنثی در دو هفته اخیر داشته است که در روز اخیر نیز با کاهش ارزش مواجه شده است:

 

 

تحلیلگر: امیر حطیطه