شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/01/29
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی منتهی به 1398/01/29

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته گذشته به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θزمان حذف ۴ صفر از پول فرارسید/ نمایندگان موافقند:

پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس:در شرایط تورمی فعلی حذف صفر از پول ملی اقدام مناسبی است. حذف صفر از پول ملی به ساده سازی محاسبات در حوزه اقتصادی می‌انجامد. پیشنهاد ما برای حذف صفر از پول ملی ۴ صفر بوده تا عددی رُند در اقتصاد کشور به وجود آید. حذف صفر از پول ملی اثر تورمی در اقتصاد نداشته و تاثیری در قدرت خرید مردم نخواهد داشت.

 

Θصادرات نفت ایران به چین ۳۳ درصد افزایش یافت:

چین در آستانه اتمام معافیت شش ماهه تحریم نفتی ایران واردات نفت از این کشور را افزایش داده و طی آوریل، ۷۵۴ هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد کرده که این رقم نسبت به ماه قبل ۳۳ درصد رشد داشته است.

 

Θتوصیه یک نماینده به مردم درباره ریسک سرمایه‌گذاری در بازار طلا و ارز:

موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: اقدام اخیر مسئولان آمریکایی درباره سپاه پاسداران، تأثیری در بازار ارز و طلا ندارد و افزایش قیمت به‌دلیل فضاسازی‌های دلالان صورت گرفته است. طی روز‌های آینده روند افزایش قیمت ارز‌ها متوقف می‌شود. به مردم توصیه می‌کنم تحت تأثیر فضای روانی و جوی که برخی دلالان ایجاد می‌کنند قرار نگیرند و به این بازار پر‌ریسک ورود نکنند.

 

Θخودروسازان با فروش اموال خود به دنبال جبران زیان هستند:

عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس: شرکت‌های خودروساز در پی افزایش قیمت مواد اولیه و عدم اصلاح قیمت در حال زیان دادن هستند. به عبارتی فروش زیر قیمتی که برایشان هزینه داشته است، منجر به افزایش زیان می‌شود و در صورت ادامه این شرایط ورشکست می‌شوند؛ از این‌رو دست به فروش اموال خود زده اند تا جبران زیان کنند.

 

Θاجاره‌بهای مسکن در تهران رکورد شکست/ جدیدترین نرخ‌های نجومی اجاره‌ مسکن:

بر اساس جدیدترین آمار مربوط به معاملات اجاره‌بها در تهران یک واحد مسکونی ۱۲۰متری در دروس ۳۱۵میلیون تومان رهن داده شده و اجاره ماهانه یک آپارتمان با همین متراژ در آپادانا بدون احتساب پول پیش ۷.۵میلیون تومان است.

 

Θآمریکا تحریم های ایران را کاهش می دهد:

رویترز در تحلیل خود نوشت، اگر در روزهای آتی تحریم های آمریکا علیه ایران شدت یابد ، بدون شک کاخ سفید توانسته از ریاض برای افزایش تولید نفت خام ضمانت اجرایی بگیرد. و در صورت کاهش فشار تحریم ها،مسلما آمریکا در متقاعد کردن سعودی ها با شکست روبرو شده است.

 

Θ معمای بازار متشکل ارزی؛ آیا نرخ گذاری لفظی و دلالی به پایان می‌رسد؟

بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده اعضای هیئت مدیره این شرکت متشکل از ۵ شخص حقوقی شامل یکی از شرکت‌های فعال در زمینه خدمات انفورماتیک بانک مرکزی، فرابورس،‌کانون صرافان ایران، کانون بانک‌های خصوصی و کانون بانک‌های دولتی عنوان شده است.

 

Θژاپن به جای ایران نفتش را از عمان وارد کرد:

شرکت فوجی ژاپن که پیشتر نفت ایران را خریداری می‌کرد، روز جمعه برای خرید نفت از عمان از طریق مزایده اعلام آمادگی کرده است و ظاهرا با پیشنهاد ۲۰ سنت بالاتر در هر بشکه برنده این مزایده شده است. ژاپنی‌ها هرچند که از سوی آمریکا مجوز خرید نفت از ایران را دارند، اما ترجیح دادند، نفت خود را از عمان وارد کنند.

ب. تغییرات شاخص طی هفته

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که مشخص است طی هفته گذشته تمام شاخص های بازار بوس اوراق بهادر با افزایش همراه بوده اند و شاخص توانست به رکورد تاریخی

202 هزار واحد دست یابد. اما در آخرین روز فعالیت بازار، شاخص اصلاح خودش را شروع کرد که با مثبت شدن شرکت ها بزرگ بورسی تا حدودی از شدت این افت شاخص کاسته شد:

ج. ترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و میانگین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت:

د. تکنیکال

مشابه گزارشات قبلی در این قسمت نیز به بررسی فنی سه نماد قابل توجه خواهیم پرداخت:

  1. گکوثر: بروز رسانی موج 1 از موج C تکمیل شده است و در منفی ها ها سهم را زیر نظر داشته باشید. بروز رسانی سهم و تحلیل گذشته اش به صورت زیر میباشد:

2. ذوب: به محدوده مشخص شده در تحلیل گذشته رسیده است و انتظار شروع اصلاح قیمت را تا محدوده 145 تومان از سهم داریم و سپس رشد تا اهداف مشخص شده مدنظر میباشد. نمودار بروزرسانی شده و تحلیل گذشته این نماد نیز به شرح زیر میباشد:

3. کخاک: انتظار اصلاح قیمت تا کف کانال صعودی در کوتاه مدت از این سهم میرود:

•گمرک

صادرات محصولات شمش روی، شمش فولاد و همچنین متانول در فرودین ماه منتهی به 22/01/98 در نمودار زیر به تصویر کشیده شده است.

صادرات شمش روی در مقایسه با ماه های قبل روند بهتری به خود گرفته است که نشاندهنده رفع مشکلات ناشی از صادرات این محصول در ماه های گذشته اش میباشد. وضعیت صادرات متانول هم در مقایسه با ماه های پایانی سال 97 قدری ضعیف تر شده است. صادرات شمش فولاد نیز مشابه متانول نسبت به ماه های گذشته روند مطلوبی را در صادرات خود سپری نکرده است و با افت قابل توجه ای تا این تاریخ مواجه شده است.

•بورس کالا

در این بخش به بررسی سه محصول کاتد، ورق سرد و ورق گرم شرکت های ملی مس و فولاد میپردازیم.

فروش کاتد در مقایسه با دو ماه گذشته اش ضعیف بوده است البته با توجه به تعطیلات عید نوروز چندان هم بد به نظر نمیرسد.

با توجه به اینکه فولاد در ماه های گذشته هم فروش خارج از بورس کالا داشته، به نظر می رسد مجموع فروش بورس کالای ورق گرم عدد خوبی باشد. ولی برای ورق سرد با توجه به کاهش فروش نسبت به ماه های گذشته نمیتوان انتظار فروش مطلوبی را داشت.

•ارز و طلا

با توجه به خبرهایی مبتنی بر تشکیل بازار متشکل ارزی از سوی رییس بانک مرکزی، ارز و طلا در طول هفته غالبا با کاهش قیمت همراه بوده اند و بازار گر تلاطم چند هفته گذشته در این هفته بی رمق دنبال میشود. انس طلا نیز همچنان به روند نزولی خود ادامه داده است. در نمودار های زیر به بررسی هر یک در طی هفته جاری پرداخته ایم:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه