شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1398/01/15
آخرین مطالب

گزارش هفتگی منتهی به 1398/01/15

•شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

**در ابتدای گزارش لازم به ذکر است که این گزارش هفتگی از تاریخ 01/01/1398 تا تاریخ  15/01/1398 را شامل میشود**

آنچه در طی دو هفته گذشته به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

•بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

Θ آمریکا معافیت‌ها از تحریم نفتی ایران را تمدید می‌کند:

رویترز: تحلیلگران اعتقاد دارند دولت آمریکا برای آرام کردن چین و هند، دو خریدار اصلی نفت ایران و کاهش احتمال بالا رفتن قیمت نفت، معافیت ها را تمدید می کند. تحلیلگران گروه اوراسیا در ژانویه اعلام کردند چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و ترکیه احتمالا معافیت هایی دریافت می کنند که طبق آن صادرات نفت ایران به 1.1 میلیون بشکه در روز کاهش می‌یابد. ایتالیا، یونان و تایوان از لیست این هشت کشور حذف می‌شوند .

شایان ذکر است با توجه به نزدیک شدن به اتمام معافیت 6 ماهه به خریداران نفت ایران، بیشتر خبرها در چند روز گذشته پیرامون این محور بوده است.

 

Θ بانک‌های مرکزی جهان خرید طلا را به ۶۰۰ تُن کاهش می‌دهند:

موسسه «متالز فوکِس» اعلام کرد خرید طلا از سوی بانک‌های مرکزی جهان در سال ۲۰۱۹ به ۶۰۰ تُن کاهش خواهد یافت؛ در حالی که افزایش تقاضای جهانی طلا در سال جاری میلادی به بالاترین سطح خود در ۴ سال اخیر می‌رسد.

همچنین صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد؛ سهم دلار آمریکا در ذخایر ارزی بانک‌های مرکزی جهان در سه ماه پایانی سال ۲۰۱۸ میلادی برای سومین بار متوالی با روند نزولی روبرو شد؛ این در حالی است که سهم یورو در ذخایر ارزی جهان به بیشترین رقم در ۴ سال اخیر رسید.

 

Θ نرخ سود بانکی در سال ۹۸تغییر می‌کند؟

زمزمه هایی در خصوص بازنگری نرخ سود بانکی به گوش می رسد. نرخ سود بانکی برای سپرده های بلند مدت در حال حاضر حداکثر ۱۵ درصد و نرخ سود بانکی برای سپرده های کوتاه مدت حداکثر ۱۰ درصد است. در سال گذشته نرخ سود روزشمار نیز حذف و تنها به مانده حساب ها در پایان ماه سود تعلق می گیرد.

گفته می شود، دومین ماه بهار موضوع نرخ سود بانکی بار دیگر در دستور کار قرار خواهد گرفت.

 

Θمصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک:

در سال ۹۱ دلار سه برابر شد و در ادامه ملک افزایش قیمت را تجربه کرد، کمی پس از آن دلار با نوسان‌های اندک روبه‌رو بود اما دیگر تاثیری بر بازار مسکن نگذاشت و به سمت ثبات حرکت کرد.

این اتفاق دوباره در سال ۹۷ رخ داد و دلار جهش قیمتی پیدا کرد و تاثیرش را هم بر بازار ملک گذاشت. در نظام ما چهار بار جهش قیمتی را در سال‌های ۶۸، ۸۶، ۹۱ و ۹۷ تجربه کردیم، بنابراین با پشت سر گذاشتن این تجربه باید بگویم که در سال ۹۸ اتفاق خاص و جهش قیمتی رخ نخواهد داد و با افزایش نرخ تورم می‌توان رشد قیمت مسکن را پیش‌بینی کرد، اما من معتقدم که در سال ۱۳۹۸ پایین‌تر از نرخ تورم خواهد بود.

 

Θطرح سوئیس به واشنگتن برای تسهیل مبادلات کالاهای انسانی با ایران:

مقام‌های دولت ترامپ در حال بررسی طرح پیشنهادی سوئیس برای ایجاد یک کانال پرداخت جهت تسهیل مبادلات مربوط به فروش دارو، تجهیزات پزشکی و برخی اقلام دیگر به ایران هستند.

 

Θ منابع ديپلماتيك امريكايى مرتبط با مذاكرات تجارى:

تاريخ دقيق ديدار ترامپ و رئيس جمهور چين آقاى ژى احتمالا ساعات اوليه صبح پنجشنبه رسما اعلام خواهد شد!

اين ديدار براى امضاى توافق آتشبس جنگ تجارى و عقد توافقات تجارى بى سابقه و بزرگ خواهد بود!

 

Θ وزیر امور خارجه در طی صحبت های اخیر خود فرمودند:

اروپایی‌ها نه تنها نتوانسته‌اند به وعده راه‌اندازی کانال مالی عمل کنند، بلکه تلاش می‌کنند رضایت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا را جلب کنند. بعد از گذشت یک سال از کناره‌گیری غیرقانونی ایالات متحده از برجام، اروپا نمی‌تواند اراده‌ای سیاسی برای مقابله با تروریسم اقتصادی ایالات متحده گردهم آورد.

 

ب. تغییرات شاخص طی هفته

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که مشخص است در طی دو هفته گذشته شاخص کل با رشد 3.4 درصدی همراه بوده و از کانال 185 هزار واحد نیز عبور کرد و روند رو به رشد خود را در ادامه روند سال قبل در پیش گرفت. نکته قابل ذکر در این گزارش، شدت عرضه در اواخر ساعات بازار میباشد که سبب افت شاخص نسبت به روز گذشته اش گردید :

ج. ترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و میانگین ارزش معاملات نماد های برتر طی دو هفته اخیر خواهم پرداخت. لازم به ذکر است که ترین های این گزارش با توجه به معاملات در طی دو هفته گذشته میباشد :

د. تکنیکال

مشابه گزارشات قبلی در این قسمت نیز به بررسی فنی دو نماد قابل توجه و شاخص کل خواهیم پرداخت:

  1. شاخص کل: گام آخر رشد شاخص را میتوان شاخه d در نظر گرفت. انتظار میرود یک اصلاح در قالب abc تا محدوده 177 هزار واحدی داشته و سپس آماده یک رشد برای شکست سقف قبلی شاخص کل داشته باشیم. خرداد بسیارمطلوبی در انتظار بازار سرمایه خواهد بود:

2. مفاخر: همانطور که از نمودار مشخص است تریگر ورود شکست 360 تومان میباشد:

3. مداران : انتظار میرود در کوتاه مدت یک اصلاح کوچک تا محدوده 330 تومانی داشته باشیم سپس انتظار میرود یک صعود تا اهداف 600 تومانی از سهم را پیش رو داشته باشیم:

•بررسی شاخص های کلان اقتصادی

در این بخش قصد داریم به بررسی تغییرات متغیر های کلان اقتصادی در سال 1397 بپردازیم. عمده متغیر های کلان اقتصادی شامل شاخص کل بورس اوراق بهادر، طلا(در این بخش سکه امامی را مبنا قرار داده ایم)، ارز(دلار)، نرخ بهره، تورم و قیمت مسکن میباشد. در نمودار زیر تغییرات این شاخص ها را و همچنین جدولی از بیشترین، کمترین و بازدهی سالانه هر یک را به نمایش گذاشته ایم :

•رشد اقتصادی نفت و پیش بینی قیمت دلار

در این قسمت به موضوع رشد اقتصادی بخش نفت از دید سیاستگذاری پولی و همچنین پیش بینی قیمت دلار در سال 1398 خواهیم پرداخت. با توجه به اهمیت دلار و تاثیر گذاری آن بر بازار سرمایه نگاهی به مقاله و تفسیر آقای دکتر عباس دادجوی توکلی دانش آموخته اقتصاد پولی خواهیم انداخت:

Θ رشد اقتصادی بخش نفت از دید سیاست گذار پولی:

سه سناریو محتمل برای بخش نفت ایران در نظر گرفته شده است:

  1. سناریوی اول(خوشبینانه): صادرات 2.2 میلیون بشکه نفت در نیمه دوم سال 1395 و 1.5 میلیون بشکه در سال 1398
  2. سناریوی دوم(میانه): صادرات 1.7 میلیون بشکه نفت در نیمه دوم سال 1397 و 1.1 میلیون بشکه در سال 1398
  3. سناریوی سوم(بدبینانه): صادرات 1.3 میلیون بشکه نفت در نیمه دوم سال 1397 و 0.8 میلیون بشکه در سال 1398

•بازار ارز و طلا

در طی هفته های ابتدایی سال 1398، بازار سکه و ارز چندان نوسان نداشته است و با یک روند ملایمی روند صعودی خود را ادامه داده است. همچنین انس طلا نیز در دو هفته اخیر روند نزولی به خود گرفته است. نمودار های زیر نشاندهنده هریک از موارد فوق الذکر میباشد:

 

تحلیلگر: امیر حطیطه