شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی منتهی به 1397/12/29
آخرین مطالب

گزارش هفتگی منتهی به 1397/12/29

  •  شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در این هفته به وقوع پیوست، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورسی، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان شده است که در ادامه به جزییات بیشتر هریک میپردازیم:

  • بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

 واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه گذشته ۴ برابر شد:

آمار منتشر شده از سوی کره جنوبی نشان می‌دهد که واردات نفت این کشور از ایران در ماه فوریه (بهمن – اسفند) نسبت به ماه میلادی قبل از آن به بیش از ۴ برابر افزایش یافته است.

رحمانی، وزیر صنعت در گفتگو های هفته جاری به نکات قابل توجه ای اشاره کردند:

در چند ماه گذشته تولید دو خودروساز اصلی کشور بین ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ دستگاه در روز بود که الان این رقم به بیش از ۴ هزار دستگاه رسیده، این یعنی تولید بیشتر شده و قدرت ایفای تعهدات خودروسازان هم بیشتر شده که این روند را ادامه خواهیم داشت. همچنین شایان ذکر است که قیمت خودرو در چند روز گذشته حداقل ۱۰ درصد پایین آمده است.

همچنین وی افزود: صادرات فولاد توسط تولید کننده آن محصول یا نماینده رسمی و صادرات آهن اسفنجی، شمش فولاد با تایید وزارت صمت امکانپذیر است.

آمریکا معافیت‌های تحریم نفت ایران برای ۸ کشور را تمدید می‌کند:

به نقل از اسپوتنیک، آمریکا احتمالاً هشت کشور خریدار نفت ایران را آسوده‌خاطر خواهد کرد و معافیت‌های اعطا شده به آنها تحت عنوان «معافیت از تحریم همراه با کاهش قابل‌توجه (واردات)» را تمدید خواهد کرد تا بتوانند به خرید نفت از ایران ادامه دهند. پیش از این آمریکا به هشت کشور واردکننده نفت از ایران، یعنی چین، هند، ایتالیا، ترکیه، یونان، ژاپن، کره‌جنوبی و تایوان، «معافیت با کاهش قابل‌توجه» (اس‌آرای) را اعطا کرده بود.

دولت ترامپ اخیراً تاکید کرد که حتی بعد از پایان دوره ۶ ماهه هم ممکن است معافیت از تحریم‌ها ادامه پیدا کند. اما با این حال آمریکا با دریافت‌کنندگان اس‌آرای مذاکره خواهد کرد تا واردات نفت از ایران را خاتمه دهند.

 بررسی CFT و پالرمو به سال آینده موکول شد:

آخرین نشست مجمع تشخیص مصلحت نظام در هفته جاری با دستورکار بررسی برخی مصوبات بودجه‌ای مجلس شورای اسلامی برگزار شد. بر اساس این گزارش بررسی CFT و پالرمو در این مجمع به سال آینده موکول شد.

معاون فنی گمرک طی صحبت های هفته جاری به موضوع زیر اشاره کرد:

طی یک ماه گذشته ۲۵۰۰ کانتینر قطعات خط تولید ایران‌خودرو ترخیص شده است. تشریفات ترخیص ۲۵۰۰ کانتینر دیگر نیز در حال انجام است. شرکت سایپا نیز ۳ هزار کانتینر دارد که تعیین تکلیف خواهد شد. کمبود نقدینگی از عمده ترین دلائل ذکر شده است که این شرکتها به این دلیل نتوانسته‌اند به گمرک مراجعه و نسبت به اظهار و متعاقباً ترخیص کالاهای خود اقدام کنند.

ب. تغییرات شاخص طی هفته

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر می باشد. همانطور که مشخص است در طی هفته شاخص کل از کانال 178 هزار واحد عبور کرد و روند رو به رشد خود را در هفته های آخر سال ادامه داد :

ج. ترین های بازار سرمایه طی هفته

در این بخش به بررسی بیشترین بازدهی مثبت و منفی در طی هفته جاری و همچنین در طول سال پرداخته ایم و در انتها نیز تغییرات شاخص با شروع از 96 هزار واحد از ابتدای سال  97 را بررسی کرده ایم:

د. تکنیکال

در آخرین قسمت بورسی این هفته به آنالیز تکنیکال شاخص کل، صنعت فلزات و صنعت بانک پرداختیم:

  1. شاخص بانک در کوتاه مدت میتواند به بال بالایی چنگال رشد کند:

    2. شاخص فلزات در حال تکمیل موج b در تایم فریم هفتگی میباشد که انتظار میرود تا سقف قبلی که محدوده 14044 بود در کوتاه مدت رشد داشته باشد:

    3. شاخص کل بعد از  تکمیل اصلاح در قالب مثلث تراکمی از سقف این محدوده عبور کرده و به اولین محدوده مقاومتی خود نزدیک شده است. همانطور که در تحلیل های گذشته قبلی به یاد داریم، انتظار یک رشد تا اهداف 185 هزاری از شاخص کل را داشتیم، اکنون انتظار میرود با رسیدن به 178800 واحد، یک اصلاح  کوتاه مدتی  در شاخص کل داشته باشیم  و بعد از آن رشدی تا هدف اولیه 185600 واحدی از شاخص کل خواهیم داشت:

  • گمرک:

در سال 1397 عمدتا بدلیل تحریم ها، وزن صادرات به عراق و افغانستان بیشتر شده که از عوامل اصلی آن میتوان به صادرات مجدد از آن کشور ها بدلیل دور زدن تحریم ها اشاره کرد، این در حالیست که در سال گذشته این کشور ها بترتیب رتبه 3 و 6 صادراتی را داشتند. همچنین میتوان به کاهش وزن صادرات به برخی از کشورهای شرق آسیا نظیر تایلند و اندونزی و … اشاره کرد که بخاطر روابط نزدیک آنها با آمریکا میباشد. در جدول زیر به بررسی مقاصد صادراتی گمرک در سال 97 و 96 پرداخته ایم:

حجم صادرات اوره در آخرین ماه های سال 97 کاهش یافته است همچنین در گروه اوره ای در معاملات این هفته شاهد تشکلیل صف خرید بر روی نماد هایی نظیر شیراز و خراسان بوده ایم. این روزها شایعات تغییر نرخ اوره کشاورزی بیش از گذشته رنگ و بوی جدی به خود گرفته است. گفته میشود نرخ اوره در صورت تصویب هیئت دولت، از ابتدای مهر ماه براساس نرخ اوره در بورس کالا محاسبه خواهد شد.

بهبود وضعیت صادرات شمش روی در اسفندماه بخصوص در روزهای پایانی اسفند نویدبخش وضعیت مطلوب شرکت های تولید کننده روی میباشد.

بورس کالا

در جدول زیر به بررسی تمامی گروه های بورس کالا و سهم هریک از آنها از لحاظ وزنی و ارزشی(ریالی)پرداخته ایم. از منظر ارزشی تمامی گروه ها غیر از محصولات کشاورزی نسبت به سال 96 رشد داشته اند ولی از لحاظ وزنی فقط محصولات پتروشیمی افزایش یافته اند.

بازار ارز و طلا

در این هفته اکثرا شاهد رشد قیمت سکه و ارز بودیم و انس طلا نیز تقریبا روند ثابتی را در پیش گرفته بود. نمودار های زیر نشاندهنده روند هر یک از موارد فوق الذکر میباشد:

تحلیلگر: امیر حطیطه

 

 


باشگاه مشتریان کارگزاری آتی ساز