شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
 • 02142179000
 • ایران / تهران
 • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

گزارش هفتگی بورس منتهی به 99.11.08
گزارش هفتگی بازار

گزارش هفتگی بورس منتهی به 99.11.08

 • شماتيک بازار سرمايه ايران و جهان

آنچه در طی هفته جاری به وقوع پیوسته، در جدول ذیل بطور خلاصه به تصویر کشیده شده است که در آن اهم شاخص های بورس، ارز و طلا و همچنین کامودیتی ها بیان گردیده است که در ادامه به جزییات و بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت. بازار در این هفته نیز نسبتا پر تقاضا در نمادهای بزرگ و پرعرضه در نمادهای کوچک سپری شد و شاخص ها مجددا سرخ پوش بکار خود پایان دادند. در بخش کامودیتی ها نیز شاهد افت قیمت در اکثر محصولات جهانی بوده ایم. دلار و سکه در این هفته با تغییرات مثبت قیمت همراه بودند که در ادامه به بررسی بیشتر هریک خواهیم پرداخت:

گزارش هفتگی بورس

 • بورس اوراق بهادر

الف. اخبار با اهمیت هفته

 •  تورم موجود، ناشی از محدودیت عرضه ارز است:

عبدالناصر همتی: تورم موجود در کشور ناشی از محدودیت عرضه ارز و انباشت نقدینگی است و لذا بالا رفتن قیمت ارز به دلیل محدودیت‌ها بدون تردید بر افزایش قیمت‌ها و تورم تاثیر زیادی داشته است. این موضوع که بانک مرکزی تمایلی به کاهش نرخ ارز ندارد، به هیچ عنوان صحیح نیست. از افزایش نرخ ارز نفعی به دولت نمی‌رسد. صادرات نفت نسبت به پنج ماه پیش بیش از ۲ برابر شده است.

 •  رشد اقتصادی ایران پس از سه سال مثبت می‌شود:

صندوق بین المللی پول در گزارش اولیه خود از وضعیت اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۱ پیش بینی کرد اقتصاد ایران پس از سه سال از رکود خارج شود. به گفته این نهاد، پیش بینی می شود رشد اقتصادی امسال ایران مثبت سه درصد باشد. از سوی دیگر انتظار می رود نرخ تورم در ایران کماکان در سطح بالایی باقی بماند و به طور متوسط در سال ۲۰۲۱ تورم ۳۰ درصدی برای کشور پیش بینی شده است.

 •  وزارت نفت و نیرو باید ادغام شود:

وزیر نفت: این روزها که کمبود انرژی اولیه یا اسراف انرژی اولیه را در کشور شاهد هستیم، ضرورت ادغام نفت و نیرو و تشکیل وزارت انرژی بیش از گذشته مشهود است. عده‌ای در کشور ۴۰ سال تلاش کردند تولید نفت ایران از ۴ میلیون بشکه بیشتر نشود و در این راه به مجلس رفتند و به سایر سازمان‌ها مراجعه کردند و موفق هم بودند. من روزگاری را می‌بینم که تولید نفت ممنوع شود بنابراین اکنون باید تولید نفت خود را افزایش دهیم و ثروت زیرزمینی تجدید ناپذیر را به ثروت رو زمینی تجدیدپذیر تبدیل کنیم.

 •  اوراق «گام» برای قطعه‌سازان:

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه سازی از عملیاتی شدن استفاده از اوراق گام برای قطعه‌سازان خبر داد و افزود: مقرر شده که این مهم اجرایی شود شرکت‌هایی که خواستار استفاده از این شیوه هستند باید کد بورسی سجام دریافت کنند. نجفی‌منش یادآور شد: اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) یک ابزار بازار محور و با قابلیت نقل و انتقال در بازارهای پول و سرمایه است که تسهیلات جدید را برای تامین مالی بدون تورم بنگاه‌های تولیدی فراهم می‌کند.

 •  دولت و حکومت پشت بازار سرمایه را خالی نکردند:

وزیر اقتصاد: باید پشت پرده واقعیت بورس از نظر عملکرد را نشان دهیم. ما باید به روش‌های متفاوت متصل شده و مانع از دامن زدن به حواشی شویم. بازار سرمایه بازار نحیفی است و حاشیه‌ها دیواره‌های بازار را سست می‌کند. گفته می‌شود دولت و وزیر اقتصاد در بازار سرمایه دخالت می‌کنند، آدرس دهند کدام مورد بوده است. گاهی ممکن است یک عضو دولت اظهار نظر کند اما مداخله یعنی مسیر تضمین عوض شود. دولت و حکومت پشت بازار سرمایه را خالی نکرده است، من اعلام کردم دولت از بازار سرمایه حمایت می‌کند اما این بازار را تضمین نمی‌کند.

 •  دهقان دهنوی رئیس جدید سازمان بورس:

بعضی از نوسانات در بازار سرمایه اتفاق افتاده است. بخشی از این ناشی از عوامل اقتصادی بوده که آینده اقتصاد الان افق های روشنی را پیش روی ما گذاشته. اقتصاد الان دارد به ساحل آرامش می رسد. بنابراین ما انتظار داریم عوامل اقتصادی در روزهای آینده در آینه بازار سرمایه خودش را نشان بدهد. بخشی از نوسانات ناشی از عوامل غیر اقتصادی بوده؛ عواملی که هیچ لزومی به تجربه کردنشان نبوده و باید سایه این عوامل غیر اقتصادی را از سر بازار سرمایه کم کنیم. به این ترتیب می توانید در بازار سرمایه، بازیابی اعتماد را داشته باشیم. نکته مقابل، در مورد حساسیت زدایی از بازار سرمایه است. ماهیت بازار سرمایه به دلیل شفافیتی که دارد، این هست که سیگنال های اقتصادی را خیلی سریع تر می گیرد. متاسفانه بعضی وقت ها این ها بر اثر رفتارهای هیجانی به بیش واکنشی تبدیل می شود. یعنی بیش از آنچه که یک عامل باید روی بازار تاثیر بگذارد، بازار را تحت تاثیر قرار می دهد.

 •  تجارت خارجی ۱۰ ماهه به ۵۹ میلیارد دلار رسید:

مهدی میراشرفی رییس کل گمرک ایران: تجارت خارجی ایران در ۱۰ ماهه امسال به وزن ۱۲۲ میلیون تن و ارزش ۵۹ میلیارد دلار ثبت شد که این رقم نسبت به عملکرد ماه گذشته (آذرماه) افزایش قابل توجهی دارد.

 •  افزایش تخفیف خوراک برای صنعت پالایشگاهی در جلسه سران قوا:

منابع خبری از احتمال موضوع افزایش تخفیف خوراک برای صنعت پالایشگاهی در جلسه سران قوا خبر می دهند.

 •  «رابرت مالی»به سمت نماینده آمریکا در امور ایران منصوب می شود:

رویترز مدعی شد که «رابرت مالی» مشاور ارشد و پیشین در حوزه ایران در دولت «باراک اوباما» احتمالاً به زودی به سمت نماینده ویژه «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در امور ایران تعیین می‌شود. انتشار خبر انتصاب رابرت مالی به این سمت با انتقاد برخی قانونگذاران جمهوریخواه و گروههای حامی اسرائیل روبرو شد که وی را به اتخاذ مواضع نرم در قبال ایران و مواضع سرسختانه در قبال اسرائیل متهم می‌کنند.

ب. برترین های بازار سرمایه طی هفته

در این قسمت به بررسی بیشترین بازدهی مثبت، منفی و بیشترین ارزش معاملات نماد های برتر طی هفته اخیر خواهم پرداخت. در این هفته ارزش معاملات “دارا یکم” و “پالایش” نیز قابل توجه بود:

گزارش بورسی

ج. تغییرات شاخص طی هفته:

نمودار های زیر نشاندهنده شاخص های تاثیر گذار در بورس اوراق بهادر میباشد. همانطور که در نمودار تغییرات شاخص ها میبینم در طی هفته جاری همانطور که در بخشهای قبلتر نیز ذکر شد بازار منفی سپری شد. در این هفته بازار با اقبال بر روی گروه پالایشی روند مثبتی را در نمادهای بزرگ بازار سپری نمود، این در حالیست که نمادهای کوچک بازار با افت نسبی قیمت ها به کار خود پایان دادند . با این تفاسیر در طی هفته جاری شاخص کل و شاخص هموزن مشابه هفته های گذشته منفی به کار خود پایان داد و بترتیب با کاهش 1.18 و 3.58 درصدی همراه بوده اند:

گزارش تحلیلی بورس

جدول زیر نشاندهنده نسبت های مهم بازار سرمایه به تفکیک بورس و فرابورس و کل بازار می باشد که مفهموم هریک به شرح زیر می باشد:

P/E ttm: نسبت قیمت به سود خالص (چهار فصل اخیر) کل بازار          P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری کل بازار

P/S ttm: نسبت قیمت به فروش (چهار فصل اخیر) کل بازار                 P/D: نسبت قیمت به سود تقسیمی کل بازار

گزارش بورسی

روند ارزش معاملات خرد(بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی، اوراق ها و …) به شرح نمودار زیر میباشد که در این هفته شاهد روند متعادلی در میزان ارزش معاملات خرد بوده ایم و در طی این هفته میانگین ارزش معاملات خرد به اندازه ای بالغ بر 139 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به میانگین هفته گذشته افزایش 49 درصدی داشته است.(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

گزارش بورسی

روند ورود و خروج و همچنین روند شاخص کل نیز به شرح نمودار زیر می باشد. همانطور که دیده میشود روند خروج پول از بازار در این هفته نیز همچنان ادامه یافته است. در این هفته بالغ بر 19.5 هزار میلیارد ریال خروج پول داشته ایم که نسبت هفته گذشته کاهش 55 درصدی داشته است. از نکات این بخش مشابه هفته گذشته ادامه روند خروج پول های حقیقی ها و انتقال مالکیت به حقوقی ها در طی هفته بوده است.(نمودار زیر بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه ها می باشد):

گزارش بورس تهران

با توجه به اهمیت موضوع نرخ بهره بدون ریسک در بازار سرمایه و همچنین مطرح شدن این موضوع در این روزهای بازار، در این قسمت به بررسی نرخ بهره و تغییرات این نرخ در یکسال اخیر پرداخته ایم. همچنین تغییرات این نرخ در یک ماه اخیر منتهی به 8 بهمن ماه را نشان داده ایم که همانطور که مشخص است در این ماه این نرخ عمدتا در محدوده 19.5 الی 20 درصدی قرار داشته است. نرخ بین بانکی هم گویا در حال کاهش هست که به نظر میرسد روی نرخ اوراق هم تاثیر گذاشته باشد و باعث افت نسبی شده که به نظر میرسد این افت میتواند ادامه دار هم باشد:

گزارش هفتگی بورس

د.تکنیکال

در این قسمت به بررسی تکنیکال 6 نماد پربیننده بازار با تحلیل آقای مهدی نوری خواهیم پرداخت:

1- وغدیر: سهم در حال تکمیل مثلث triangle میباشد که بنظر در حال تکمیل اولین شاخه از این مثلث هستیم که توانایی رشد تا محدوده 1320 تومان را دارد:

نمودار وغدیر

2- فارس: بنظر در حال تکمیل مثلث ایزومتریک هستیم گه شاخه E از این مثلث در حال اتمام میباشد که بعد از تکمیل میتواند در قالب ایکس موج تا محدوده 1150 رشد داشته باشیم:

تحلیل فارس

3- شپنا: حرکت در یک کانال نزولی در صورتی که موفق به شکست محدوده تراکمی 1300 تومان شود  میتواند تریگر ورود به سهم صادر شود وتا اهداف اولیه 1950 رشد داشته باشد:

تحلیل شپنا

4- وبملت: در حال تکمیل الگوی هارمونیک گارتلی میباشد که بنظر میرسد یک گام اصلاحی دیگر در پیش داشته باشد برای تکمیل بال سمت راست الگوی هارمونیک:

تحلیل وبملت

5- ومعادن: پشت ترند نزولی خود به سر میبرد که در صورتی که موفق به شکست محدوده تراکمی 1280 تومان شود تریگر ورود به سهم صادر خواهد شد بنطر میرسد یکبار دیگر کف قبلی را تاچ کرده و بعد برای هدف 1650 تومان خیز بردارد:

تحلیل ومعادن

6- تاپیکو: حرکت در یک کانال نزولی بنظر میرسد یکبار دیگر کف قبلی را تاچ کرده و بعد برای موج صعود اصلاحی بی آماده شود تا اهداف 1700 تومان رشد داشته باشد:

تحلیل تاپیکو

 • بازار مسکن

تعداد معاملات انجام شده در دی ماه سال 1399 در حدود 3.5 هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل 37.6 درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 67.1 درصدی کاهش را نشان میدهد. در این ماه متوسط قیمت فروش یک متر زیربنای واحد های مسکونی شهر تهران معادل 273.9 میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل بترتیب 1.8 و 98.3 درصد افزایش نشان میدهد. بررسی تحولات متوسط قیمت مسکن به تفکیک مناطق 22 گانه شهر تهران موید آن است که در دی ماه سال جاری تعداد 8 منطقه از مجموع 22 منطقه، کاهش قیمت مسکن نسبت به ماه قبل از آن را تجربه نموده اند. بررسی توزیع تعداد واحد های مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحد های تا 5 سال ساخت با سهم 39 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند. همچنین در ماه مورد بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل بتریتب معادل 29.4 و 32.4 درصد رشد نشان میدهد:

تحلیل مسکن

بازار مسکن

متوسط قیمت فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی و تعداد معاملات واحدهای مسکونی انجام شده در مناطق 22 گانه شهر تهران به شرح جدول زیر میاشد(برگرفته از آمارهای خام سامانه معاملات املاک  و مستغلات کشور):

گزارش مسکن

 • بورس کالا:

در این بخش به بررسی اوراق گرم و سرد و ارزش معاملات فولاد مبارکه اصفهان از ابتدای سال 98 خواهیم پرداخت:

نمودار زیر ارزش معاملات معاملات اوراق گرم(B و C)، سرد، گالوانیزه، قلع اندود فولاد مبارکه اصفهان را نشان میدهد. همانطور که دیده میشود شاهد روند مطلوبی در ارزش فروش محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا هستیم. این شرکت در بهمن ماه تا کنون به میزان 4،630 میلیارد ریال فروش داشته است. رکورد ارزش معاملات این شرکت در بورس کالا در مهرماه سال جاری به میزان 66،441 میلیارد ریال بوده است. بخش عمده این معاملات مربوط به اوراق گرم B و C می باشد:

گزارش بورس کالا

نمودار زیر روند معاملات ورق سرد این شرکت را به تصویر میکشد. همانطور که دیده میشود روند نرخ این محصول در حال افزایش می باشد که افزایش نرخ محصولات جهانی از علل عمده این افزایش می باشد. در آخرین معامله این محصول در بورس کالا به ازای هر تن 207.6 میلیون ریال قیمت داشته است که نسبت به میانگین معاملات ماه قبل افزایش 20 درصدی داشته است. روند تقاضا نیز در این اواخر برابر میزان عرضه بوده است:

گزارش بورس کالا

نمودار زیر روند معاملات ورق گرم  B این شرکت را به تصویر میکشد. همانطور که دیده میشود روند نرخ این محصول نیز در حال افزایش می باشد که افزایش نرخ محصولات جهانی از علل عمده این محصول نیز می باشد. در آخرین معامله این محصول در بورس کالا به ازای هر تن 160 میلیون ریال قیمت داشته است که نسبت به میانگین معاملات ماه قبل افزایش 7 درصدی داشته است. روند تقاضا نیز در این محصول همواره بیشتر از میزان عرضه بوده است:

بورس کالا

نمودار زیر روند معاملات ورق گرم  C این شرکت را به تصویر میکشد. همانطور که دیده میشود روند نرخ این محصول نیز در حال افزایش می باشد. در آخرین معامله این محصول در بورس کالا به ازای هر تن 177.6 میلیون ریال قیمت داشته است که نسبت به میانگین معاملات ماه قبل افزایش 22 درصدی داشته است. روند تقاضا نیز در این محصول همواره بیشتر از میزان عرضه بوده است:

بورس کالا

 • ارز و طلا

همانطور که از نمودار های زیر پیداست دلار در هفته ای که گذشت مجددا در مدار صعودی قرار داشت و در آخرین روز کاری نیز شاهد افزایش قیمت بوده ایم. دلار در این هفته در کانال 23 هزار تومانی قرار گرفت که در آخرین معاملات خود در پنج شنبه به قیمت 23 هزار و 740 تومان معامله شد که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش 2.11 درصدی داشته است. اما انس طلا در این هفته روند منفی داشت و با کاهش 25.3 دلاری نسبت به یک هفته گذشته در آخرین دقایق معاملات آن 1841.2 دلار ارزش داشته است. سکه نیز تحت تاثیر دلار و انس جهانی طلا در طی هفته جاری با تغییر مثبت قیمتی دنبال شد و هر سکه امامی به ارزش 10 میلیون و 650 هزار تومان قیمت داشته است که نسبت به آخرین روز هفته گذشته افزایش 1.43 درصدی داشته است:

گزارش بورس طلا

 

تحلیلگر: امیر حطیطه