شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی عرضه اولیه غلتک سازان سپاهان
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی عرضه اولیه غلتک سازان سپاهان

تحلیل بنیادی عرضه اولیه غلتک سازان سپاهان (نماد:فسازان)

تاریخچه شرکت:

شرکت غلتک سازان سپاهان در تاریخ 25/10/1385 به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شده و طی شماه 29026 در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی استان اصفهان به ثبت رسیده است. که در تاریخ 24/08/1397 به شرکت سهامی عام تبدیل شده است. این شرکت به عنوان 530 امین شرکت پذیرفته شده در بورس اوراق بهادر پذیرفته شده است.

معرفی شرکت:

شركت غلتك سـازان سپاهان بعنوان يك مجموعه تخصصي و كيفي با هـدف ريخته گري قطعات سنگين و فوق سنگين چدنی و فولادي ، با ظرفيت توليد سـاليانه 20 هزار تن انواع قطعات چدني وفولادي تا وزن 100 تن و همچنين 150 هزار تن شمش فولادي به روش ريخته گري مداوم در زميني به مساحت 40 هزار متر مربع همراه با 14 هزار متر مربع سالنهاي توليدي تاسيس گرديد. از سالن ها و فضاهاي توليدي ميتوان به سالن ريخته گري قطعات سنگين ،‌كوره هاي ذوب ، سالن ريخته گري پيوسته CCM ، سالن توليد غلتك هاي فوق سنگين از جمله غلتك هاي پشتيبان ، ‌سالن عمليات حرارتي كارگاه مدلسازي ،‌ انبارهاي مواد اوليه و محصول ، ‌آزمايشگاهها و … اشاره كرد.

اين شركت با بهــره گيري از كارشناسان مجرب ، دانش فني كم نظير و همچنين تجهيزات ويژه و پيشرفته ، ‌موفق به ارائه خدمات خاص و جلب اعتمــاد شركتهـــاي مطرح داخلي و خارجي نظير :

مجتمع فولاد مباركه ،‌ شركت سهامي ذوب آهن اصفهان ،‌ مجتمع فولاد آلياژي ايران ، فولاد خوزستان ، ماشين سازي اراك ، مجتمع فولاد اسفــراين ، شركت توربين هاي گازي ايران (مپنا)، شركت قالب هاي صنعتي ايران خودرو، شركت قالب هاي سنگين صنعتی سايپا، سيمان خوزستان، سيمان فارس، سيمان ياسوج، شركت خدمات مهندسی سيمان فارس خوزستان  و همچنين شركت VERONA STEEL ايتاليا و ASILCELIK تركيه و Ferronikle صربستان گرديده است.

ترکیب سهامداران و سرمایه شرکت:

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 100 میلیون ریال(شامل تعداد 10 هزار سهم به ارزش اسمی هر سهم ده هزار ریال) بوده که طی چند مرحله به شرح زیر به مبلغ 375،000 میلیون ریال(شامل تعداد 37،500،000 سهم به ارزش اسمی هر سهم ده هزار ریال) افزایش یافته است. تغییرات سرمایه شرکت و همچنین سهامداران شرکت به شرح زیر میباشد:

مفروضات:

در این تحلیل به بررسی سودآوری شرکت در سال 1398 پرداخته ایم که تحت مفروضات زیر برآورده گردیده است:

تولید و فروش:

عمده محصولات این شرکت در داخل کشور فروش میرود و درصد جزئی آن صادر می گردد. شمش،کوکیل و ملحقات و پاتیل بترتیب 37، 34 و 29 درصد از محصولات شرکت را شامل میشوند. در زیر به بررسی تولید و فروش و برآورد نرخ فروش این محصولات در سال 1398 پرداخته ایم:

بهای تمام شده:

در این قسمت نیز به بررسی و تحلیل بهای تمام شده شرکت خواهیم پرداخت. همانطور که از جداول و نمودارهای زیر پیداست بخش عمده ای از محصولات شرکت را مواد مستقیم تشکیل میدهد. انواع فروآلیاژ و آهن آلات ذوبی و اسفنجی از مواد مصرفی این شرکت میباشد که در ذیل به بررسی مقدار و نرخ مصرف هر یک در سال 1398 پرداخته ایم:

سود و زیان:

با توجه به تحلیل های صورت پذیرفته در بالا به بررسی صورت سود و زیان در سال 98 می پردازیم:

توضیحات و نتیجه گیری:

از برنامه های شرکت میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

-افزایش ظرفیت تولید در سال جاری و همچنین تداوم این امر تا سال 1400 و رسیده به ظرفیت 220 هزار تن

-نماینده سهامدار عمده در خصوص عرضه 20 درصدی این شرکت در تاریخ 28/05/1398 خبر داد و با حمایت از این سهم آینده روشنی را برایش متصور شد.

-افزایش سرمایه 100 درصدی از سود انباشته را این شرکت در نظر دارد.

-سیاست تقسیم سود شرکت برای سال مالی جدید مطابق سال های گذشته 50 درصد خواهد بود.

 

با تمام مباحث عنوان شده این عرضه اولیه در فوق و همچنین تحلیل های صورت گرفته در مورد این شرکت(با در نظر گرفتن P.E برابر 5) میتوان قیمت عرضه را جذاب در نظر گرفت.

 

تحلیلگر: امیر حطیطه