شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی عرضه اولیه شرکت سیمرغ
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی عرضه اولیه شرکت سیمرغ

تاریخچه:

گروه شامل شرکت سیمرغ سهامی عام (شرکت اصلی) و شرکت های فرعی آن مقوا سازی شرق، توسعه کشت ذرت و مهر گستران سیمرغ زیاران است. شرکت سیمرغ در تاریخ 7 خرداد ماه 1353 بصورت شرکت سهامی خاص تاسیس شده و طی شماره 18904 مورخ 07/03/1353 در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است. به موجب صورت جلسه مجمع عمومی فوق العاده مورخ22/02/1397 سال مالی شرکت از پایان اسفند ماه هر سال به پایان آذر ماه تغییر یافت. همچنین شرکت به موجب صورت جلسه مجمع عمومی فوق العاده مورخ 18/07/1397 به شرکت سهامی عام تبدیل و در تاریخ 4 دی ماه 1397 در سازمان بورس اوراق بهادر تهران پذیرفته شده است. در حال حاضر، شرکت سیمرغ جز واحد های تجاری فرعی شرکت پشتیبانی مهر 78 میباشد. مرکز اصلی شرکت در تهران و واحد های آن در اصفهان، خراسان، کرمان، یزد، بوئین زهرا، زیاران و همدان واقع است.

فعالیت اصلی:

موضوع فعالیت شرکت سیمرغ (اصلی) طبق ماده دو اساسنامه عبارت است از انجام هر گونه فعالیت های کشاورزی از قبیل زراعت، دامپروری، مرغداری، جوجه کشی، تولید مرغ مادر، تخم مرغ، تبدیل، جور کردن، بوجاری و بسته بندی محصولات کشاورزی و تبدیل محصولات فرعی دام، واردات و صادرات تولیدات کشاورزی و دامی، سرمایه گذاری در سایر شرکت ها اعم از کشاورزی، تولیدی، بازرگانی، صنعتی و فعالیت شرکت های فرعی تولید و تهیه مقوا، کارتنو ظروف مقوایی و کشت و تولید ذرت دانه ای و سایر نباتات علوفه ای و تهیه مواد غذایی و محصولات دامی و کشاورزی و تولید دام و نهاده های دامی می باشد.

خلاصه ای از وضعیت شرکت سیمرغ:
شرکت سیمرغ بزرگترین مجتمع مرغداری در خاورمیانه است که با قدمتی بیش از 39 سال و با داشتن 7 واحد تولیدی در 5 استان اصفهان،قزوین،خراسان،کرمان و یزد به عنوان بزرگترین وتولید کننده تخم مرغ خوراکی در کشور فعالیت می نماید. شرکت سیمرغ سالانه توانایی تولید بیش از چهل و پنج هزار تن تخم مرغ خوراکی ، 23 میلیون قطعه جوجه یکروزه گوشتی و 4 میلیون قطعه جوجه یکروزه تخمگذار و پرورش 1640000 قطعه پولت تخمگذار را داراست. علاوه بر آن ، شرکت با مجهز بودن به کارخانجات پیشرفته تهیه و بسته بندی خوراک دام و طیور سهمی بزرگ در تولید و تامین دان مورد نیاز کشور را نیز بر عهده دارد. شرکت سیمرغ علاوه بر تولید انبوه تخم مرغ خوراکی ، فعالیتهای گسترده ای نیز در زمینه کشاورزی و باغبانی دارد که از آن جمله میتوان به 220 هکتار باغهای پسته اشاره نمود. شرکت سیمرغ به عنوان بزرگترین تولید کننده تخم مرغ خوراکی در کشور به دلیل همجواری سالنهای تولیدی با بخشهای بسته بندی بدون نیاز به جمع آوری تخم مرغ از فواصل دور و نزدیک و با توجه به تعدد و گستردگی مزارع تولیدی در نقاط مختلف کشور با تولید و توزیع روزانه تخم مرغ توانسته است تازه ترین تخم مرغ خوراکی را با بهترین کیفیت و طعم به دست مصرف کنندگان برساند که این یکی از ویژگی های غیر قابل رقابت شرکت سیمرغ محسوب میگردد.

سرمایه و سهامداران:

سرمایه این شرکت به میزان 1300 میلیارد ریال میباشد و همچنین ترکیب سهامداران عمده نیز در تاریخ آخرین ترازنامه به شرح زیر میباشد:

و سهام شرکت اصلی در مالکیت شرکت های فرعی نیز به شرح زیر میباشد:

قیمت گذاری محصولات:

محصول اصلی شرکت سیمرغ تخم مرغ است که قیمت فروش و مصرف تخم مرغ های بسته بندی شده را انجمن تخم مرغ شناسنامه دار مشخص می نماید. در مورد قیمت تخم مرغ های بسته بندی نیز قیمت پایه توسط تعاونی مرغداری مرکز، مرکز اطلاع رسانی طیور ایران و خبر نامه TTP اعلام شده و کمیته فروش شرکت قیمت نهایی را مشخص می نماید.

صورت های مالی شرکت :

ترازنامه:

صورت سود و زیان:

نتیجه گیری:

با توجه به مباحث عنوان شده و تحلیل و کارشناسی سال پیشرو و ارزشگذاری بر مبنای P/E، بنظر میرسد قیمت عرضه اولیه این شرکت بد نباشد اما با توجه به عرضه اولیه بودن و البته  کوچک بوده شرکت انتظار میرود رشد خوبی را تجربه کند.

 

تحلیلگر: امیر حطیطه