شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت کشت و صنعت شهداب ناب خراسان
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت کشت و صنعت شهداب ناب خراسان

تحلیل بنیادی شرکت کشت و صنعت شهداب ناب خراسان (غشهداب)

شرکت کشت و صنعت ناب خراسان از زیر مجموعه‌های گروه کارخانه‌ جات صنعتی تبرک بوده و فعالیت شرکت در زمینه کشت گوجه و تولید رب و سس گوجه می‌باشد.

روند تولید و فروش تاریخی و کارشناسی شرکت در زیر نمایش داده شده است. گفتنی است فروش رب بیشتر از تولید به دلیل خرید رب کارمزدی از شرکت کشت و صنعت بهاران گلبهار (نماد: غبهار) بوده که مالکیت آن نیز با شرکت شهداب است.

دلیل کاهش تولید در سال 97، کمبود گوجه بوده است و در صورت تامین آن ظرفیت تولید رب با احتساب بهاران گلبهار به بیش از 20 هزار تن خواهد رسید.

گفتنی است که نرخ فروش رب و سس دستوری بوده و از سمت سازمان حمایت تعیین می‌شود که این امر نیز بستگی زیادی به نرخ گوجه دارد.

تمامی اعداد برآورد شده در این تحلیل طبق مفروضات زیر می‌باشد:

گفتنی است که محاسبه ارزش ذاتی با در نظر گرفتن مدل تنزیل جریانات نقدی (DDM) طبق مفروضات ذکر شده انجام گرفته است.

تولید و فروش

نرخ‌های فروش بر مبنای آخرین نرخ اعلامی شرکت است. میزان تولید خود شرکت و بهاران نیز محتاطانه در نظر گرفته شده و هنوز ظرفیت خالی برای تولید رب و سس وجود دارد.

بهای تمام شده

همانطور که در شکل زیر دیده می‌شود عمده هزینه‌های مواد اولیه مستقیم شامل روغن سویا، قوطی و شیشه بوده که نرخ خرید آنها عمدتا به قیمت دلار بستگی دارد. روغن سویا به صورت وارداتی تامین شده که به آن هزینه حمل هم تعلق می‌گیرد.

سود و زیان

سود نقدی کارشناسی شرکت بهاران گلبهار برای سال 98 و99  نیز در سایر درآمدهای عملیاتی به عنوان سود سرمایه گذاری شناسایی شده است.

نتیجه‌گیری

با توجه به نکات ذکر شده می‌توان گفت که شرکت در مجموع در شرایط بنیادی مناسبی بوده و با توجه به اینکه محصولات شرکت از تقاضای تقربیا با ثباتی برخوردار است؛ می‌توان انتظار رشد را از سودآوری داشت.

مهم‌ترین ریسک شرکت آزاد نبودن قیمت محصولات است و در شرایطی که قیمت نهاده‌های تولیدی رشد داشته باشند ممکن است قیمت محصولات به همان اندازه رشد نیابند. اما از طرف دیگر در صورت تامین گوجه به مقدار کافی شرکت می‌تواند از ظرفیت خالی خود استفاده کند.

با توجه با مدل ارزش گذاری استفاده شده و قیمت فعلی، خرید سهم فاقد جذابیت کافی است؛ اما در صورت تحقق سود پیشبینی شده در این تحلیل، با توجه به رشد قابل ملاحظه آن نسبت به سود سال گذشته، بازار اقدام به خرید این سهم خواهد کرد و قیمت سهم رشد خواهد داشت.