شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت کالسیمین
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت کالسیمین

تحلیل بنیادی شرکت کالسیمین

فعالیت اصلی شرکت کالسیمین استحصال روی و سرب از ماده معدنی معدن سرب و روی انگوران و تولید و فروش کنسانتره و شمش روی و سرب می‌باشد. این شرکت دارای سه واحد تولیدی تغلیظ برای تولید کنسانتره روی خام، واحد تولید شمش روی و واحد BZS می‌باشد.

عملکرد کلی صنعت روی و سرب در سال گذشته چندان قابل قبول نبوده است. چرا که به دلیل مشکلات تحریم و آشفتگی بازار داخل، وزیر صنعت وقت صادرات شمش روی و سرب را به منظور تنظیم بازار داخلی ممنوع اعلام کرد. اما پس از نیمه دوم سال گذشته این مشکل رفع شده و طبق آمار گمرک صادرات نیز صورت گرفته است. اما همچنان این تولیدکنندگان با مشکلات فروش صادراتی و انتقال ارز آن به داخل کشور به دلیل وجود تحریم‌ها روبرو می‌باشند.

تمامی اعداد برآورد شده در این تحلیل طبق مفروضات زیر می‌باشد:

گفتنی است که محاسبه ارزش ذاتی با در نظر گرفتن P/E برابر 5 برای سود خالص و P/E برابر 1 برای موجودی انجام گرفته است. فاسمین تا پایان سال 1397 حدود 18 هزار تن موجودی شمش روی داشته که در صورت فروش سود آن  را شناسایی خواهد کرد.

تولید و فروش

دلیل افت تولید کنسانتره و به تبع آن شمش روی در سال 97، کاهش سهم خاک کالسیمین از معدن انگوران به دلیل افزایش ظرفیت رقبا بوده است. طبق گفته شرکت با به بهره برداری رسیدن واحد BZS در اواخر سال 97 شرکت قادر به تامین کنسانتره از باطله خواهد بود و مقدار تولید در سال جاری افزایش پیدا خواهد کرد.

بهای تمام شده

همانطور که گفته شد شرکت با ریسک تامین خاک که مواد اولیه اصلی شرکت بوده مواجه است. در حال حاضر کالسیمین از سه منبع معدن انگوران، کشور ترکیه و BZS برای تامین خاک استفاده کرده که سهم و عیار هرکدام معلوم نمی‌باشد. اما با توجه به افت نرخ خرید خاک در زمستان 97 می‌توان گفت که سهم استفاده از BZS که هزینه کمتر و حاشیه سود بیشتری برای شرکت دارد افزایش یافته است. در صورت رشد سهم این خاک در تولید شرکت، حاشیه سود به صورت معناداری افزایش خواهد یافت.

سود و زیان

نتیجه‌گیری

کالسیمین دو شرکت تولید کننده روی به نام‌های روی بندر عباس و ذوب و احیای روی قشم را در مالکیت خود داشته که ظرفیت هرکدام 12000 تن در سال می‌باشد. در این تحلیل سودآوری سال 98 این دو شرکت به همراه تاثیر آنها روی کالسیمین نیز در قسمت سایر درآمدهای عملیاتی  در نظر گرفته شده است.

لازم به ذکر است که ریسک قیمت جهانی روی برای شرکت بسیار حائز اهمیت بوده و تاثی آن در ادامه آورده شده است. نقطه قوت شرکت استفاده از باطله در فرآیند تولید می‌باشد که البته هنوز میزان استفاده و تاثیر این طرح روی سودآوری شفاف نمی‌باشد.

در مجموع با توجه به سود کارشناسی و قیمت فعلی خرید سهم جذاب نمی‌باشد. البته تغییر در متغیرهای بنیادی مانند قیمت روی جهانی یا نرخ ارز می‌تواند باعث تغییر ارزندگی شود که تحلیل حساسیت سود هر سهم برای سال 98 نسبت به دو متغیر یاد شده محاسبه شده است.