شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت پلی پروپیلن جم
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت پلی پروپیلن جم

تاریخچه:

شرکت پلی پروپیلن جم در تاریخ 27/07/1383 به صورت شرکت سهامی خاص در اداره ثبت شرکت هاو ماکیت صنعتی شهرستان تهران به ثبت رسیده است. با توجه به اینکه بیش از 66 درصد سهام شررکت پلی پروپیلن جم بصورت غیر مستقیم، متعلق به شرکت پتروشیمی جم میباشد، لذا شرکت پلی پروپیلن جم از واحد های فرعی شرکت پتروشیمی جم(سهامی عام) و در گروه شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی(سهامی عام) می باشد. در سال جاری بر اساس صورت جلسه مجمع فوق العاده صاحبان سهام مورخ 30/10/1397 شخصیت حقوقی شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تغییر، و اساسنامه جدید شرکت مطابق سازمان بورس تصویب گردید.

 

فعالیت اصلی:

این شرکت تولیدکننده انواع گریدهای پلی پروپیلن با نام تجاری”JAMPILEN” و با بالاترین کیفیت با تکیه بر فن آوری منحصر به فرد Spheripol با ظرفیت اسمی 300 هزار تن در سال می باشد. شرکت پلی پروپیلن جم قادر به تولید بیش از120 نوع از گریدهای پلی پروپیلن شامل هموپلیمر، کوپلیمر تصادفی، کوپلیمر ضربه پذیر(هتروفاز) و ترپلیمر با هدف پوشش تمامی کاربردهای پلی پروپیلن در بازار ایران و جهان است. دسترسی مناسب به خوراک، ظرفیت تولید با مقیاس جهانی، موقعیت استراتژیک جغرافیایی، تنوع سبد محصول، استفاده از روزآمدترین تکنولوژی تولید، خوراک مبتنی بر گاز و بسیاری عوامل دیگر باعث شده است که شرکت پلی پروپیلن جم به عنوان تنها و بزرگ ترین تولیدکننده تخصصی پلی پروپیلن در کشور با راهبرد خلق ارزش به سود مشتری، جایگاه خود را به عنوان پیشتاز در بازار به خوبی تثبیت نماید.

 

ترکیب سهامداران:

ترکیب سهامداران این شرکت به شرح زیر میباشد و طی این عرضه اولیه قرار است 10 درصد شرکت در بورس اوراق و بهادر عرضه گردد:

مفروضات:

در این تحلیل بصورت محتاطانه به بررسی سودآوری سال 98 پرداخته شده است و مفروضات بصورت زیر در نظر گرفته شده است:

تولید و فروش:

پلی پروپیلن تنها محصول تولیدی شرکت پلی پروپیلن جم می باشد. ظرفیت اسمی شرکت 300 هزار تن در سال است اما در طول دوران کارکرد به ظرفیت اسمی نرسیده و بیشترین مقدار تولید و فروش این شرکت در سال 1396 و نزدیک به 263 هزار تن بوده است. عمده دلیل تولید کمتر از ظرفیت اسمی این شرکت مشکل تامین خوراک از طرف پتروشیمی جم است. پلی پروپیلن جم عمدتا در بازار داخل و در بورس کالا به فروش میرسد و با توجه به نیاز داخل کشور، نرخ فروش داخل بیشتر از نرخ فروش صادراتی می باشد.

در زیر به بررسی گذشته و برآورد تولید و فروش سال آینده شرکت خواهیم پرداخت:

بهای تمام شده:

بیش از 80 درصد از بهای تمام شده این شرکت مربوط به مواد مستقیم مصرفی یا همان پروپیلن خریداری شده است. هزینه سربار نیز از دیگر عوامل تاثیر گذار بر بهای تمام شده شرکت میباشد.

در ذیل به بررسی بهای تمام شده شرکت طی 5 سال گذشته و همچنین برآورد سال آتی خواهیم پرداخت:

سودآوری:

توضیحات:

  • شرکت از لحاظ مالیاتی و بدهی کاملا clear است.
  • درآمد غیرعملیاتی این شرکت که بطور تقریبی 7 درصد درآمد خالص شرکت را تشکیل میدهد، عمدتا حاصل از سپرده های بانکی میباشد.
  • پلی پروپیلن جم از نقدینگی خوبی برخوردار هست، چون همیشه فروش آن نقد می باشد.
  • مشتریان داخلی و حتی خارجی این شرکت همواره به دنبال قرارداد longterm هستند.
  • عمده صادرات «جم پیلن» به کشور ترکیه است.
  • تاثیر پذیری سهامداران از این عرضه به شرح زیر میباشد:

نتیجه گیری:

با توجه به مباحث عنوان شده در تحلیل فوق و در نظر گرفتن P.E ریسک فیری و تقسیم سود حداکثری شرکت در مجمع پیشرو، قیمت عرضه این شرکت از جذابیت کافی برای سرمایه گذاری برخوردار می باشد.

 

تحلیلگر: امیر حطیطه