شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت پلی‌پروپیلن جم
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت پلی‌پروپیلن جم

تحلیل بنیادی شرکت پلی‌پروپیلن جم

شرکت پلی‌پروپیلن جم تولید کننده پلی‌پروپیلن بوده و 66 درصد مالکیت این شرکت در اختیار پتروشیمی جم می‌باشد. این شرکت دارای ظرفیت تولید 300 هزار تن در سال بوده و بزرگترین تولید کننده پلی‌پروپیلن در کشور می‌باشد. عمده فروش شرکت به بازار داخلی اختصاص داشته و تنها گریدهای خاصی به صورت صادراتی به فروش می‌رسد. این شرکت پروپیلن و اتیلن را به عنوان خوراک از پتروشیمی جم دریافت کرده و به تولید پلی‌پروپیلن می‌پردازد. سود شرکت ناشی از اختلاف قیمت خوراک و محصول تولیدی می‌باشد.

وضعیت صنعت پلی‌پروپیلن به صورت زیر می‌باشد:

همانطور که گفته شد ظرفیت اسمی 300 هزار تن بوده ولی ظرفیت عملی 270 هزارتن می‌باشد. فروش مقداری در ادامه نشان داده شده است.

تمامی اعداد برآورد شده در تحلیل طبق مفروضات زیر می‌باشد:

گفتنی است که محاسبه ارزش ذاتی با در نظر گرفتن مدل تنزیل جریانات نقدی (DDM) طبق مفروضات ذکر شده انجام گرفته است. مفروضات لحاظ شده با توجه به کلیات اقتصاد و داده‌های تاریخی در نظر گرفته شده و ممکن است مدل لحاظ شده به دلیل شرایط خاص صنعت فعالیت و یا شرایط شرکت برای آن بطور کامل صدق نکند؛ اما سنجه‌ای برای ارزش گذاری شرکت در شرایط ثبات کامل به حساب می‌آید.

تولید و فروش

مقدار فروش طبق ظرفیت عملی 270 هزار تن در نظر گرفته شده و همانطور که گفته شده درصد صادرات ناچیز می‌باشد. فروش شرکت در بورس کالا و طبق قیمت‌های خلیج فارس انجام می‌گیرد.

بهای تمام شده

همانطور که اشاره شد خوراک شرکت پروپیلن و اتیلن بوده که از پتروشیمی جم دریافت می‌شود؛ اما نکته بسیار مهم این است که پتروشیمی جم محصولات خود را با تخفیف به پلی‌پروپیلن جم فروخته که تاثیر قابل توجهی روی سودآوری دارد؛ چراکه بیش از 80 درصد بهای تمام شده به مواد مستقیم اختصاص دارد.

سود و زیان

شرکت تا پایان 9 ماهه سال 98، 800 میلیارد تومان سود انباشته و 100 میلیارد درآمد سپرده بانکی داشته که قابل توجه است.

نتیجه‌گیری

همانطور که گفته شد سود پلی‌پروپیلن جم از شکاف قیمتی پلی‌پروپیلن فروخته شده و پروپیلن و اتیلن دریافتی به عنوان خوراک، حاصل می‌شود. ضمن اینکه سود فعلی شرکت باکیفیت نبوده چراکه خوراک دریافتی از پتروشیمی جم با تخفیف خریداری می‌شود؛ اما به دلیل روابط سهام‌داری می‌توان فرض کرد که تخفیف در خوراک ادامه خواهد داشت.

نرخ جهانی پلی‌پروپیلن و اختلاف آن با اتیلن و پروپیلن بسیار برای شرکت مهم بوده و بر سودآوری اثر دارد. نرخ دلار نیز دیگر عامل اثر گذار بر شرکت می‌باشد. تحلیل حساسیت سود هر سهم سال مالی 99 نسبت به دلار و قیمت جهانی پلی‌پروپیلن در ادامه آورده شده است.

در مجموع با شرایط فعلی و قیمت سهم، خرید آن جذاب نمی‌باشد. البته با تغییر در متغیرهای ذکر شده و یا قیمت سهم، استراتژی خرید ممکن است تغییر کند.