شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی کرمانشاه
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی کرمانشاه

شرکت پتروشیمی کرمانشاه در صنعت تولید آمونیاک و اوره فعالیت کرده و جزء واحدهای فرعی گروه نفت و گاز پارسیان است. ظرفیت تولید شرکت به شرح زیر است:

شرکت طرح توسعه‌ای با ظرفیت تولید 660 هزار تن اوره و 396 هزار تن آمونیاک در سال را داشته که تا انتهای آذر ماه 97 پیشرفت فیزیکی طرح مذکور 28 درصد بوده است.

در حدود نیمی از اوره تولیدی صادر شده و مابقی در داخل کشور و به شرکت خدمات حمایت کشاورزی فروخته می‌شود.

لازم به ذکر است که برآوردها در این تحلیل به صورت محتاطانه صورت گرفته و مبنای تمامی اعداد برآورد شده در این تحلیل، مفروضات زیر می‌باشد:

تولید و فروش

میزان تولید و فروش بر اساس ظرفیت تولید و انتظار برای فروش تخمین زده شده است. نرخ صادراتی به دلیل مشکلات ناشی از تحریم، کمتر از نرخ جهانی بوده و نرخ فروش داخلی نیز به دلیل آزاد سازی نرخ داخلی، درصدی از نرخ صادراتی در نظر گرفته شده است.

بهای تمام شده

مواد اولیه اصلی تولید اوره، گاز طبیعی بوده که از شرکت ملی گاز تامین می‌شود. نرخ گاز خوراک نیز با توجه به قیمت جهانی این محصول و نرخ دلار سامانه نیما تعیین می‌شود.

مواد اولیه سهمی در حدود 60 درصد در بهای تمام شده دارد.

سود و زیان

نتیجه‌گیری

قیمت جهانی اوره و نرخ دلار تاثیر به‌سزایی روی سودآوری شرکت داشته و تحلیل حساسیت سود سال 98 نسبت به این دو متغیر در ادامه آورده شده است.

همانطور که دیده می‌شود رشد این دو متغیر برای سهم مثبت است.

در ادامه نگاهی به عملکرد شرکت پتروشیمی کرماشا در 10 فصل گذشته می‌کنیم و همانطور که دیده می‌شود شرکت در این 10 فصل در راستای بهبود شرایط بنیادی و سودآوری حرکت کرده است.

با توجه به سود هر سهم کارشناسی شده برای سال 98 و قیمت فعلی تابلو، خرید سهم مناسب ارزیابی می‌شود. اما باید توجه داشت که در شرایط فعلی موضوع شدت گرفتن تحریم‌ها و ریسک کاهش مقدار فروش و یا لحاظ کردن تخفیفات بیشتر به منظور حاضر شدن خریداران برای انجام معامله، گریبان گیر سهم بوده و اندازه‌گیری اثر این ریسک امکان پذیر نمی‌باشد؛ از طرف دیگر وجود ریسک‌های سیاسی باعث افزایش نوسان پذیری در کلیت بازار شده و ریسک کل سهام داران را افزایش داده است.