شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی پردیس
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی پردیس

شرکت پتروشیمی پردیس مالک بزرگ‌ترین مجتمع تولید کننده آمونیاک و اوره در خاورمیانه بوده که در سه فاز به شرح زیر به فعالیت می‌پردازد.

خریدار اوره شرکت در داخل کشور شرکت خدماتی حمایتی کشاورزی بوده و مقاصد صادراتی اغلب کشورهای آسیایی می‌باشد. مقایسه دوره 6 ماهه سال مالی جاری و گذشته در ادامه آورده شده است. سال مالی شرکت منتهی به شهریور می‌باشد.

همانطور که دیده می‌شود شرکت در تولید و فروش خود پیشرفت داشته که البته اغلب رشد مبلغ فروش به دلیل افزایش نرخ ارز بوده است. روند قیمت جهانی اوره در سال میلادی گذشته در شکل زیر نشان داده شده است.

گفتنی است در این تحلیل اعداد به صورت محتاطانه برآورد شده‌اند و مفروضات محاسبه آن‌ها به شرح زیر است.

در سال‌های گذشته درصد بیشتر اوره شرکت به صادرات اختصاص داشته در حالیکه از نیمه دوم سال 97 پس از اجرای تحریم‌ها و بروز مشکلات برای صادرات، بخشی از صادرات به فروش داخل اختصاص داده شده است. هرچند که با توجه به آزاد سازی نرخ اوره حمایتی، فروش در داخل یا صادرات تفاوت چندانی برای شرکت ندارد.

تولید و فروش

میزان تولید و فروش شرکت بر اساس ظرفیت و انتظار فروش تخمین زده شده است. نرخ فروش اوره بر اساس اینکه به دلیل تحریم‌ها شرکت‌های ایرانی با تخفیف محصول خود را به فروش می‌رسانند، کمتر از نرخ جهانی این محصول لحاظ شده است. نرخ فروش در داخل هم درصدی از نرخ صادراتی در نظر گرفته شده است.

گفتنی است که آمونیاک تولید شده برای تولید اوره مصرف می‌شود.

بهای تمام شده

در حدود 70 درصد مبلغ مواد اولیه به گاز خوراک اختصاص دارد که از پتروشیمی مبین تامین می‌شود. در بهای تمام شده کالای فروش رفته نیز بیشترین سهم با حدود 60 درصد به مواد مستقیم اختصاص دارد.

سود و زیان

نتیجه‌گیری

پس از بهره برداری از فاز سوم، شرکت از ظرفیت مناسبی برای تولید و فروش برخوردار شده که نکته بسیار مثبتی است. اما حساسیت شرکت به قیمت جهانی اوره و نرخ دلار در حد بالایی بوده بطوریکه تغییر کوچکی در این دو متغیر تاثیر بسزایی بر سودآوری شرکت خواهند داشت.

با در مدار قرار گرفتن فاز 3، ظرفیت تولید شرکت به حدود 3.2 میلیون تن اوره در سال افزایش یافه اما همانطور که در جدول مفروضات دیده می‌شود، مقدار کمتری برای فروش سال مالی 98 در نظر گرفته شده است.

در مجموع با توجه به قیمت و شرایط فعلی، خرید فاقد جذابیت کافی بوده اما در صورت اصلاح قیمتی یا تغییر در نرخ دلار یا قیمت جهانی، ممکن است که سهم برای خرید جذاب شود.

تحلیل حساسیت سود هر سهم برای سال مالی منتهی به شهریور 98 نسبت به دو متغیر دلار و اوره در جدول زیر محاسبه شده است.