شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی پردیس
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی پردیس

تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی پردیس

شرکت پتروشیمی پردیس مالک بزرگ‌ترین مجتمع تولید کننده آمونیاک و اوره در خاورمیانه بوده که در سه فاز به شرح زیر به فعالیت می‌پردازد.

خریدار اوره شرکت در داخل کشور شرکت خدماتی حمایتی کشاورزی بوده و مقاصد صادراتی اغلب کشورهای آسیایی می‌باشد. سال مالی شرکت منتهی به شهریور می‌باشد.

در جدول زیر وضعیت رقابتی تولید کنندگان اوره کشور و جایگاه پتروشیمی شیراز نشان داده شده است:

تمامی اعداد برآورد شده در این تحلیل طبق مفروضات زیر می‌باشد:

گفتنی است که محاسبه ارزش ذاتی با در نظر گرفتن مدل تنزیل جریانات نقدی (DDM) طبق مفروضات ذکر شده انجام گرفته است. مفروضات لحاظ شده با توجه به کلیات اقتصاد و داده‌های تاریخی در نظر گرفته شده و ممکن است مدل لحاظ شده به دلیل شرایط خاص صنعت فعالیت و یا شرایط شرکت برای آن بطور کامل صدق نکند؛ اما سنجه‌ای برای ارزش گذاری شرکت در شرایط ثبات کامل به حساب می‌آید.

تولید و فروش

میزان تولید و فروش شرکت بر اساس ظرفیت و انتظار فروش تخمین زده شده است. نرخ فروش اوره بر اساس اینکه به دلیل تحریم‌ها شرکت‌های ایرانی با تخفیف محصول خود را به فروش می‌رسانند، کمتر از نرخ جهانی این محصول لحاظ شده است. نرخ فروش در داخل هم درصدی از نرخ صادراتی در نظر گرفته شده است.

روند نرخ جهانی اوره از سال 2010 میلادی در زیر نشان داده شده است.

بهای تمام شده

خوراک شرکت گاز بوده که از شرکت مبین تامین می‌شود. نرخ گاز طبق فرمولی بر مبنای نرخ جهانی این محصول و قیمت گاز صادراتی ایران محاسبه می‌شود. گفتنی است در زمان تهیه این تحلیل نرخ گاز کمی کمتر از 8 سنت بوده اما برای رعایت محافظه کاری، 8 سنت در نظر گرفته شده است.

سود و زیان

نتیجه‌گیری

سودآوری شرکت بسیار به نرخ دلار و قیمت جهانی اوره وابسته بوده و از این منظر ریسک متوجه شرکت می‌شود. از طرفی فروش در شرایط تحریم برای شرکت چالش مهمی بوده و با اعطای تخفیفات 10 تا 15 درصدی اوره شرکت صادر می‌شود.

در مجموع با توجه به شرایط فعلی و قیمت روی تابلو، خرید سهم جذاب می‌باشد؛ و همانطور که گفته شده تغییر در نرخ‌های دلار و اوره تاثیر به‌سزایی روی سودآوری شرکت داشته که به همین دلیل تحلیل حساسیت این دو عامل روی سود هر سهم سال مالی منتهی به شهریور 1400 در زیر آورده شده است.

در صورت عدم رشد قیمت سهم نیز خرید سهم ریسک چندانی ندارد چراکه باتوجه به سابقه تقسیم سود بالای شرکت، بازدهی سود نقدی از نرخ بانکی بیشتر خواهد بود.