شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی نوری
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی نوری

تاریخچه شرکت:

پتروشیمی نوری در سال 1377 به مدیریت شرکت ملی صنایع پتروشیمی در زمینی به مساحت 61 هکتار و به عنوان یک شرکت دولتی تاسیس و در سال 1386 به بهره برداری تجاری رسید. در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی بخش عمده سهام پروشیمی نوری به همراه چندین شرکت پتروشیمی ذیگر به شرکت صنایع هلدینگ خلیج فارس به عنوان یک شرکت غیر دولتی واگذار گردید.

 

معرفی شرکت:

شرکت پتروشیمی نوری (برزویه) به عنوان بزرگترین تولید کننده مواد آروماتیکی جهان با ظرفیت (چهار میلیون و پانصد هزار تن) 4/5 میلیون تن در سال، از جمله مجتمع های شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس(هلدینگ خلیج فارس) بوده است که به صورت رسمی در تیرماه 1386 افتتاح شده و اکنون درحال فعالیت می باشد. عملیات اجرایی این مجتمع در آذرماه 1379 آغاز و اولین واحد آن در اوایل نیمه دوم سال 1385 راه اندازی گردید. سرمایه گذاری انجام شده حدود 8 هزار میلیارد ریال می باشد که به صورت مستقیم برای حدود 1000 نفر ایجاد اشتغال کرده است.

17 درصد از سهام شرکت پتروشیمی نوری متعلق به هلدینگ تاپیکو می باشد.

 

ترکیب سهامداران:

سهامداران اصلی شرکت و تعداد سهام و درصد مالکیت آنها به شرح زیر میباشد:

تولید و فروش:

کلیه محصولات شرکت در داخل ایران از طریق بورس کالا و نیز از طریق بازار خارج از بورس کالا از طریق عقد قرادادهای بلند مدت با کلیه شرکت های پتروشیمی واقع در مناطق ویژه اقتصادی و انرژی به فروش میرسد. سهم محصولات این شرکت در بازار های داخلی در سال 1397 به شرح زیر میباشد:

ظرفیت تولید:

در جدول زیر ظرفیت تولیدی شرکت به تفکیک محصولات تولیدی نشان داده شده است. لازم به ذکر است که برهی محصولا غیر آروماتیکی به علت کیفیت پایین خوراک دریافتی بیش از ظرفیت اسمی تولید شده است:

در تحلیل صورت گرفته نرخ دلار براساس دلار نیمایی محاسبه گردیده است و مقدار تولید و فروش و نرخ فروش بصورت زیر در نظر گفته شده است:

بهای تمام شده:

سود وزیان:

نتیجه گیری:

با توجه به بررسی های صورت گرفته و همچنین مجمع پیشرو و تقسیم سود 90 درصدی، قیمت عرضه این پتروشیمی از لحاظ ارزش گزاری قیمت خیلی جذاب بنظر نمیرسد اما با توجه به پارامترهای بسیار مثبت شرکت انتظار میرود سهم در میان مدت روند رو به رشد خوبی را داشته باشد.

 

تحلیلگر: امیر حطیطه