شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی غدیر
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی غدیر

شرکت پتروشیمی غدیر در سال 1389 با ظرفیت حدود 50% ظرفیت اسمی شروع به فعالیت کرده و در کنار پتروشیمی بندر امام، اروند و آبادان تامین کننده PVC داخل کشور بوده است. پتروشیمی غدیر دارای محصول PVC با ظرفیت تولید سالانه 120،000 تن و VCM با ظرفیت سالانه 150،000 تن می‌باشد. محصول PVC با گرید S65 در حال تولید بوده و از کیفیت بالایی برخوردار است. در حال حاضر پتروشیمی غدیر سهم 22 درصدی از بازار تولید این محصول در کشور را دارد.

روند قیمت PVC از ابتدای سال 2018 میلادی در شکل زیر نمایش داده شده است:

این تحلیل بر اساس آخرین گزارشات شرکت و انتظارات محتاطانه انجام شده و تمامی محاسبات و تخمین‌ها بر اساس مفروضات زیر است:

تولید و فروش

فروش داخلی شرکت از طریق بورس کالا و با توجه به قیمت جهانی PVC و نرخ دلار نیما صورت می‌پذیرد و فروش صادراتی که 40 درصد مقدار فروش شرکت بوده، به کشورهای همسایه و هند انجام می‌گیرد.

نرخ فروش بر اساس جدول مفروضات است.

بهای تمام شده

خوراک پتروشیمی غدیر اتیلن بوده که از پتروشیمی مارون و مروارید تامین می‌شود. حدود 60 درصد بهای تمام شده، مواد مستقیم بوده و بیش از 70 درصد هزینه مواد مصرفی به خرید اتیلن اختصاص دارد. میزان مصرف مواد مستقیم با توجه به ضریب مصرف تاریخی محاسبه شده و سایر هزینه‌ها با توجه به تورم انتظاری و رشد قیمت دلار (طبق مفروضات) افزایش داده شده‌اند.

نرخ جهانی اتیلن از ابتدای سال 2017 میلادی در نمودار زیر نمایش داده شده است:

سود و زیان

نتیجه‌گیری

شرکت پتروشیمی غدیر به میزان قابل توجهی اهرمی بوده، به این معنی که کوچکترین تغییر در نرخ دلار، نرخ جهانی PVC یا نرخ جهانی اتیلن منجر به تغییرات زیادی در حاشیه سود و سودآوری شرکت خواهد شد. همچنین این شرکت همچنان در معرض تامین کاتالیست برای تولید محصول خود قرار داشته و ریسک‌‌های پنهان ناشی از تحریم نیز برای شرکت قابل تصور است.

اما با توجه به گزارش ماهانه اسفند و فروردیت ماه، می‌توان دید که شرکت در فروش و صادرات محصول خود در شرایط فعلی با مشکلی مواجه نبوده که نکته مثبتی است.

در مجموع با توجه به سود برآوردی و قیمت فعلی سهم، خرید در شرایط فعلی جذاب است؛و همانطور که پیش‌تر نیز ذکر شد تغییر در شرایط و قیمت‌های جهانی ممکن است منجر به ارزندگی بیشتر یا کمتر سهم شود. از اینرو تحلیل حساسیت سود سال 98 نسبت به نرخ دلار و قیمت جهانی PVC در زیر آورده شده است.