شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی شیراز
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی شیراز

شرکت پتروشیمی شیراز به عنوان اولین واحد تولیدی صنایع پتروشیمی ایران در سال 1342 به ‌منظور تولید کودهای شیمیایی ازته آغاز به فعالیت نمود. محصول اصلی شرکت اوره بوده که بخش عمده آن صادر شده و مابقی به سازمان کشاورزی به صورت اوره حمایتی فروخته می‌شود. نرخ اوره حمایتی پیش از این به صورت تعیینی و تک نرخی بود که از ابتدای مهر سال گذئشه با نرخ میانگین بورس کالا برای شرکت‌ها محاسبه شده و از این پس با توجه به نرخ جهانی این محصول محاسبه می‌شود.

محصولات شرکت و سهم هریک در تولید شرکت به شرح شکل زیر است:

سهم مقدار فروش محصولات نیز به شرح زیر می‌باشد:

در جدول زیر وضعیت رقابتی تولید کنندگان اوره کشور و جایگاه پتروشیمی شیراز تا انتهای دوره 9 ماهه سال 97 نشان داده شده است:

لازم به ذکر است که در این تحلیل اعداد به صورت محتاطانه تخمین زده شده‌اند و مفروضات لحاظ شده در برآورد به شرح زیر می‌باشد. در انتها، تحلیل حساسیت سود هر سهم نسبت به نرخ دلار و اوره جهانی آوره شده است.

تولید و فروش

میزان تولید و فروش شرکت بر اساس ظرفیت و انتظار فروش در سال جاری برآورد شده است. همانطور که در شکل‌های زیر دیده می‌شود در دو فصل پایانی سال 97 به دلیل اعمال تحریم‌ها میزان صادرات شرکت کاسته شده و بر میزان فروش داخلی افزوده شده است.

نرخ فروش اوره صادراتی بر مبنای قیمت جهانی این محصول بوده و نرخ فروش داخلی نیز درصدی از آن در نظر گرفته شده است. درصد زیادی از آمونیاک تولیدی نیز برای تولید اوره مصرف می‌شود.

سایر محصولات تولیدی شرکت به دلیل اینکه سهمی کمی در مبلغ فروش دارند به صورت تجمعی در بخش سایر محاسبه شده‌اند.

بهای تمام شده

مواد اولیه شرکت، گاز بوده که از شرکت گاز فارس تامین می‌شود.

سودآوری

نتیجه‌گیری

سودآوری شرکت بسیار به نرخ دلار و قیمت جهانی اوره وابسته بوده و از این منظر ریسک متوجه شرکت می‌شود. از طرفی فروش در شرایط تحریم برای شرکت چالش مهمی بوده و با اعطای تخفیفات 10 تا 15 درصدی اوره شرکت صادر می‌شود.

یکی دیگر از ریسک‌های مهم وام یورویی شرکت است که منجر به هزینه مالی سنگین شده و شرکت را در معرض ریسک افزایش نرخ قرار می‌دهد.

در حال حاضر با توجه به شرایط فعلی و قیمت روی تابلو، خرید سهم فاقد جذابیت کافی می‌باشد؛ اما همانطور که گفته شده تغییر در نرخ‌های دلار و اوره تاثیر به‌سزایی روی شرکت داشته که به همین دلیل تحلیل حساسیت این دو عامل در زیر آورده شده است. در صورت هرگونه افزایش نرخ در دو متغیر ذکر شده ممکن است که سهم برای خرید مناسب شود.