شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی شیراز
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی شیراز

تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی شیراز

شرکت پتروشیمی شیراز به عنوان اولین واحد تولیدی صنایع پتروشیمی ایران در سال 1342 به ‌منظور تولید کودهای شیمیایی ازته آغاز به فعالیت نمود. محصول اصلی شرکت اوره بوده که بخش عمده آن صادر شده و مابقی به سازمان کشاورزی به صورت اوره حمایتی فروخته می‌شود. نرخ اوره حمایتی پیش از این به صورت تعیینی و تک نرخی بود که از ابتدای مهر سال گذئشه با نرخ میانگین بورس کالا برای شرکت‌ها محاسبه شده و از این پس با توجه به نرخ جهانی این محصول محاسبه می‌شود.

محصولات شرکت و سهم هریک در تولید شرکت به شرح شکل زیر است:

در جدول زیر وضعیت رقابتی تولید کنندگان اوره کشور و جایگاه پتروشیمی شیراز نشان داده شده است:

تمامی اعداد برآورد شده در این تحلیل طبق مفروضات زیر می‌باشد:

گفتنی است که محاسبه ارزش ذاتی با در نظر گرفتن مدل تنزیل جریانات نقدی (DDM) طبق مفروضات ذکر شده انجام گرفته است. مفروضات لحاظ شده با توجه به کلیات اقتصاد و داده‌های تاریخی در نظر گرفته شده و ممکن است مدل لحاظ شده به دلیل شرایط خاص صنعت فعالیت و یا شرایط شرکت برای آن بطور کامل صدق نکند؛ اما سنجه‌ای برای ارزش گذاری شرکت در شرایط ثبات کامل به حساب می‌آید.

تولید و فروش

میزان تولید و فروش شرکت بر اساس ظرفیت و انتظار فروش در سال جاری برآورد شده است. همانطور که در شکل‌ زیر دیده می‌شود کاهش صادرات اوره که در سال 97 رخ داده است به دلیل شروع تحریم‌های در نیمه دوم این سال بوده است.

بهای تمام شده

مواد اولیه شرکت، گاز بوده که از شرکت گاز فارس تامین می‌شود. نرخ گاز طبق فرمولی بر مبنای نرخ جهانی این محصول و قیمت گاز صادراتی ایران محاسبه می‌شود.

سود و زیان

نتیجه‌گیری

سودآوری شرکت بسیار به نرخ دلار و قیمت جهانی اوره وابسته بوده و از این منظر ریسک متوجه شرکت می‌شود. از طرفی فروش در شرایط تحریم برای شرکت چالش مهمی بوده و با اعطای تخفیفات 10 تا 15 درصدی اوره شرکت صادر می‌شود.

یکی دیگر از ریسک‌های مهم وام یورویی شرکت است که البته تبدیل به وام ریالی شده و تا انتهای سال 99 بطور کامل بازپرداخت می‌شود. همچنین پیشبینی می‌شود شرکت در انتهای سال 98 بتواند درصدی از سود را تقسیم کند.

در حال حاضر با توجه به شرایط فعلی و قیمت روی تابلو، خرید سهم جذاب می‌باشد؛ و همانطور که گفته شده تغییر در نرخ‌های دلار و اوره تاثیر به‌سزایی روی سودآوری شرکت داشته که به همین دلیل تحلیل حساسیت این دو عامل روی سود هر سهم سال 99 در زیر آورده شده است.