شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی زاگرس
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی زاگرس

تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی زاگرس

طبق آخرین آمار موجود توان تولید متانول کشور 6.7 میلیون تن بوده که معادل 6.8 درصد کل تولید جهانی  و 24.5 درصد کل تجارت جهانی متانول را تشکیل می‌دهد. پتروشیمی زاگرس توان تولید حدود 50 درصد متانول ایران و 12 درصد تجارت جهانی را دارا می‌باشد و در بین تولید کنندگان داخلی  این محصول در رده اول قرار دارد.

تمامی اعداد برآورد شده در این تحلیل طبق مفروضات زیر می‌باشد:

گفتنی است که محاسبه ارزش ذاتی با در نظر گرفتن مدل تنزیل جریانات نقدی (DDM) طبق مفروضات ذکر شده انجام گرفته است.

تولید و فروش

مقدار تولید و فروش شرکت بر اساس ظرفیت تولیدی و انتظار فروش برآورد شده است. نرخ فروش شرکت برای صادرات بر مبنای CFR چین بوده و نرخ بورس کالا نیز بر مبنای FOB خلیج فارس می‌باشد.

بهای تمام شده

حدود 75 درصد از بهای تمام شده مربوط به مواد اولیه بوده که گاز خوراک برای تولید متانول می‌باشد. سربار نیز سهم 20 درصدی در بهای تمام شده شرکت دارد که عمده این هزینه مربوط به هزینه حمل متانول تا مقصد می‌باشد.

قیمت گاز سوخت تابع قیمت جهانی این محصول و قیمت گاز صادراتی ایران است.

سود و زیان

نتیجه‌گیری

سودآوری شرکت پتروشیمی زاگرس بسیار نسبت به متغیرهایی نظیر قیمت جهانی متانول و نرخ دلار حساس می‌باشد و از اینرو شرکتی اهرمی تلقی می‌شود. این موضوع مانند شمشیر دو لبه برای شرکت بوده و باعث می‌شود که سودآوری در معرض ریسک‌هایی خارج شرکت قرار گرفته که پیشبینی آن‌ها نیز دشوار است. ریسک تغییر قیمت گاز نیز برای شرکت قابل توجه است.

با توجه به قیمت فعلی متانول خرید سهم فاقد جذابیت کافی می‌باشد؛ اما در صورت تغییر در قیمت آن یا قیمت دلار ممکن است ارزندگی سهم تغییر کند. در زیر تحلیل حساسیت سود هر سهم برای سال 99 نسبت به دلار و متانول نشان داده شده است.