شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی خراسان
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی خراسان

شرکت پتروشیمی خراسان در زمینه تولید و فروش اوره و کریستال ملامین فعالیت می‌کند که برای فروش محصول کریستال ملامین، رقیبی در داخل کشور ندارد. محصول اصلی شرکت اوره بوده که عمده مقدار آن صادر می‌شود که البته از اواسط سال 97 به دلیل اعمال تحریم‌ها، بخشی از سهم صادرات این محصول به فروش داخلی اختصاص داده شده است. با توجه به آزاد سازی نرخ اوره داخلی، فروش صادراتی یا داخلی برای شرکت چندان تفاوتی ندارد.

گفتنی است اعداد در این تحلیل به صورت محتاطانه برآورد شده‌اند و مبنای تمامی محاسبات مفروضات زیر است:

تولید و فروش

تولید و فروش شرکت بر اساس ظرفیت تولید و انتظار فروش در سال آتی برآورد شده است. تقریبا تمام آمونیاک تولید شده توسط خود شرکت به منظور تولید اوره مصرف می‌شود. نرخ فروش صادراتی اوره به دلیل مشکلات ناشی از تحریم و تخفیفات اعطایی توسط تولید کنندگان ایرانی، از قیمت جهانی این محصول کمتر لحاظ شده و قیمت فروش داخلی نیز درصدی از نرخ مذکور است.

بهای تمام شده

در حدود 60 درصد بهای تمام شده شرکت مربوط به مواد مستقیم بوده و مواد مصرفی نیز گاز خوراک می‌باشد. نرخ گاز خوراک طبق قیمت جهانی و قیمت دلار محاسبه شده و سایر هزینه‌ها نیز بر حسب نوع آن، مطابق با تورم عمومی یا نرخ دلار رشد داده شده‌اند.

سود و زیان

نتیجه‌گیری

با توجه به اینکه هزینه‌ها و درآمد شرکت دلاری بوده سودآوری نیز بسیار به نرخ دلار و نرخ جهانی اوره وابستگی دارد؛ از اینرو سود سال 98 در سناریوهای مختلف این دو متغیر محاسبه شده است.

در مجموع، در 10 فصل اخیر عملکرد شرکت رو به بهبود بوده و این نکته مثبتی است از این منظر که با رشد دلار یا قیمت جهانی اوره، سودآوری شرکت تاثیر خوبی خواهد پذیرفت.

با توجه به قیمت فعلی و سود تحلیل با شرایط فعلی، خرید سهم فاقد جذابیت کافی بوده اما در صورت رشد نرخ دلار یا قیمت اوره، می‌توان به خرید اقدام کرد.

البته ریسک کاهش مقدار فروش و افزایش هزینه‌های متفرقه مانند هزینه حمل و تخفیف برای نرخ فروش اوره نیز به دلیل تحریم‌ها برای شرکت وجود داشته که اثرات آن را نمی‌توان روی سوآوری بطور دقیق لحاظ کرد.