شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت نفت سپاهان
آخرین مطالب

تحلیل بنیادی شرکت نفت سپاهان

لوبکات شرکت نفت سپاهان بزرگترین تولید کننده روغن پایه در خاورمیانه است. محصولات شرکت عبارتند از روغن پایه، اسلک واکس، پارافین و اکستراکت و محصولات نهایی این شرکت نیز انواع روغن موتور بنزینی و دیزلی، روانکارهای صنعتی، روغن دنده خودرو، گریس و ضدیخ را شامل می‌شود.

عمده محصولات شرکت به صادرات اختصاص داشته که در سال گذشته به دلیل مشکلات ناشی از تحریم، کمی از سهم صادرات کاهش یافته است.

ترکیب مبلغ فروش شرکت در سال 97 به شرح زیر بوده است:

مفروضات لحاظ شده در تحلیل به شرح جدول زیر می‌باشد:

تولید و فروش

افت مقدار تولید در سال گذشته به دلیل افت تولید پالایشگاه اصفهان به دلیل تعمیرات و مشکل آب بوده که پیشبینی می‌شود برای سال جاری این مشکلات وجود نداشته باشند.

نرخ فروش داخلی روانکار توسط سازمان حمایت تعیین شده و نرخ فروش صادراتی با توجه به قیمت جهانی روغن پایه می‌باشد. طبق آخرین مصوبه دولت، افزایش نرخ 70 درصدی برای تولیدکنندگان روانکار در نظر گرفته شده است.

همانطور که گفته شد در سال اخیر بخشی از فروش صادراتی به بازار داخل اختصاص یافته که با توجه به افزایش نرخ محصولات مشابه صادراتی انتظار می‌رود فروش داخلی شرکت رشد پیدا کند. از طرفی به دلیل بیشتر بودن نرخ فروش داخلی روانکار نسبت به صادراتی، این موضوع به نفع شرکت خواهد بود.

بهای تمام شده

تقریبا تمام بهای تمام شده شرکت به مواد مستقیم اختصاص داشته که حدود 80 درصد هزینه مواد نیز خرید لوبکات از پالایشگاه اصفهان می‌باشد. مابقی هزینه مواد مربوط به مواد افزودنی بوده که عمدتا وارداتی می‌باشند.

نرخ خرید لوبکات با توجه به دلار نیمایی و قیمت جهانی این محصول می‌باشد.

سود و زیان

گفتنی است که شرکت مالک 2.5 درصد پالایشگاه اصفهان بوده و با توجه به تحقق سود 1981 ریالی این پالایشگاه در سال 97، با فرض تقسیم سود 60 درصدی اثر این امر در سایر درآمدهای غیر عملیاتی لحاظ شده است.

نتیجه‌گیری

همانطور که گفته شد نرخ فروش داخلی روانکارها توسط سازمان حمایت تعیین می‌شود در حالی که قیمت مواد اولیه شرکت به قیمت جهانی لوبکات و نرخ دلار وابسته هستند. از این جهت در صورت رشد هرکدام از دو متغیر ذکر شده ممکن است افزایش نرخ به تناسب برای شرکت صورت نگرفته و منجر به کاهش حاشیه سود شود.

شایان ذکر است که ارزش ذاتی محاسبه شده در قسمت مفروضات با نرخ تنزیل 30 درصد محاسبه شده است. در مجموع با توجه به سود برآوردی و مطالب ذکر شده و قیمت فعلی سهم، خرید فاقد جذابیت کافی ارزیابی می‌شود.