شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت نفت بهران
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت نفت بهران

شرکت نفت بهران به عنوان بزرگترین تولید کننده انواع روانکار در ایران شناخته شده و دارای بیشترین تنوع محصول در بین رقبا می‌باشد. این شرکت با دارا بودن سهم 43 درصدی رهبر بازار داخلی است.

با توجه با آزاد سازی نرخ لوبکات که ماده اولیه اصلی تولید کنندگان روانکار است، نرخ داخلی فروش محصولات اخیرا طبق مجوز سازمان حمایت افزایش حدودا 70 درصدی را داشته و نرخ فروش صادراتی با توجه به قیمت جهانی متغیر است.

گفتنی است که مقدار صادرات پس از اعمال تحریم‌های سال گذشته کمی کاهش یافته ضمن اینکه نرخ فروش محصولات داخلی بیشتر از صادراتی بوده و فروش بیشتر در بازار داخلی به نفع شرکت خواهد بود.

در تمامی برآوردهای تحلیل مفروضات زیر در نظر گرفته شده و سعی شده که اصل احتیاط نیز رعایت شود.

ارزش گذاری انجام شده با لحاظ کردن ضریب P/E برابر 6 و نرخ تنزیل 30 درصد سالانه انجام گرفته است.

تولید و فروش

کمی افزایش مقدار فروش سال 98 نسبت به 97 به دلیل انتظار رشد آن می‌باشد. به دلیل افزایش نرخ ارز و افزایش قیمت محصولات وارداتی مشابه، این فرصت برای شرکت وجود داشته که در بازار داخلی فعال‌تر نسبت به قبل عمل کند.

بهای تمام شده

می‌توان گفت تقریبا تمامی بهای تمام شده شرکت مربوط به مواد اولیه اصلی آن یعنی لوبکات می‌باشد. در فرآیند تولید لوبکات به روغن پایه تبدیل شده و پس از اضافه شدن افزودنی‌ها، محصول نهایی تولید می‌شود.

مواد افزودنی وارداتی بوده و لوبکات نیز از پالایشگاه‌های داخلی با توجه به قیمت جهانی و نرخ ارز نیما تهیه می‌شود. لذا نرخ ارز در هزینه مواد اولیه شرکت مهمترین عامل است.

سود و زیان

نتیجه‌گیری

همانطور که گفته شد به دلیل افزایش چشم‌گیر محصولات مشابه وارداتی فرصت رشد مقدار فروش هم در بازار داخل و هم بازارهای صادراتی برای شرکت وجود دارد. از طرف دیگر نفت بهران چند شرکت زیر مجموعه داشته که در سال 97، 100 میلیارد تومان سود ناشی از سرمایه گذاری نسیب آن کردند و پتانسیل رشد این سود برای سال آتی نیز وجود دارد.

اما مهمترین مسئله مربوط به این صنعت عدم آزاد بودن نرخ فروش داخلی می‌باشد. چراکه هزینه مواد اولیه با تغییر نرخ ارز و قیمت لوبکات تغییر کرده در صورتی که قیمت فروش محصولات در بازار داخلی ثابت می‌باشد. از اینرو رشد دو عامل ذکر شده منجر به کاهش حاشیه سود شرکت خواهد شد.

در مجموع با توجه به قیمت فعلی سهم و سود برآوردی، خرید سهم مناسب ارزیابی نمی‌شود.