شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت نفت ایرانول
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت نفت ایرانول

شرکت نفت ایرانول یکی از بزرگترین تولید کنندگان روغن پایه، انواع روغن‌های موتوری، صنعتی و … می‌باشد. یکی از محصولات شرکت روغن پایه سنگین برایت استاک بوده که این شرکت تولید کننده انحصاری محصول ذکر شده در کشور می‌باشد.

تمرکز شرکت بر بازار داخلی بوده اما درصد کمی (حدود 15 درصد) روانکار نیز به صورت صادراتی به فروش می‌رساند.

ترکیب فروش مبلغی شرکت در سال 97 به شرح زیر بوده است:

در برآورد اعداد این تحلیل مفروضات زیر لحاظ شده است:

تولید و فروش

مقدار تولید و فروش شرکت بر اساس ظرفیت تولیدی و انتظار فروش برآورد شده است. با توجه به رشد چشم‌گیر نرخ دلار و افزایش قیمت محصولات مشابه وارداتی، انتظار داریم که شرکت برای فروش محصولات در سال جاری با مشکلی مواجه نباشد.

با آزاد سازی نرخ خوراک تولیدکنندگان روانکار داخلی، مجوز افزایش نرخ نیز به همان تناسب به این شرکت‌ها از سمت دولت داده شده است. نرخ فروش محصولات در داخل کشور توسط سازمان حمایت تعیین می‌شود.

بهای تمام شده

عمده‌ترین هزینه شرکت، مواد اولیه بوده که اغلب آن نیز به خرید لوبکات اختصاص دارد. تا قبل از اواسط سال گذشته تولید کنندگان داخلی روانکار، لوبکات خود را با دلار 4200 تومانی دریافت می‌کردند که بعد از نیمه دوم سال گذشته این ماده را بر مبنای دلار سامانه نیما تهیه کردند.

این موضوع به همراه عدم افزایش نرخ محصولات موجب افت قابل توجه حاشیه سود ناخالص در آن بازه زمانی شد. در زیر ترکیب بهای تمام شده برای سال 98 نشان داده شده است.

سود و زیان

نتیجه‌گیری

همانطور که گفته شد به دلیل افزایش قیمت محصولات مشابه خارجی، مقدار فروش شرکت در طول سال جاری رشد با ریسک خاصی مواجه نخواهد بود. اما قیمت لوبکات که تاثیر بسیار زیادی روی بهای تمام شده دارد با نوسانات قیمت جهانی نفت تغییر کرده که برای شرکت ریسک تلقی می‌شود. از این جهت که قیمت محصولات نیز توسط دولت تعیین می‌شود در صورت رشد دلار بهای تمام شده نیز رشد خواهد کرد در حالیکه که ممکن است در همان زمان افزایش نرخ برای شرکت به تناسب رخ ندهد.

نحوه محاسبه ارزش ذاتی نیز با  p/e برابر 5 و نرخ تنزیل 30 درصد سالانه با احتساب سود تقسیمی در مجمع پیش روی سهم می‌باشد. با توجه به سود کارشناسی و قیمت فعلی سهم، خرید آن جذاب ارزیابی نمی‌شود.