شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت نفت ایرانول
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت نفت ایرانول

تحلیل بنیادی شرکت نفت ایرانول

شرکت نفت ایرانول یکی از بزرگترین تولید کنندگان روغن پایه، انواع روغن‌های موتوری، صنعتی و … می‌باشد. یکی از محصولات نفت ایرانول برایت استاک بوده که این شرکت تولید کننده انحصاری آن در کشور می‌باشد.

تمرکز شرکت بر بازار داخلی بوده و حدود 20 درصد روانکار به صورت صادراتی به فروش می‌‌رسد.

روند فروش تاریخی و کارشناسی در شکل‌ زیر نمایش داده شده است.

تمامی اعداد برآورد شده در این تحلیل طبق مفروضات زیر می‌باشد:

گفتنی است که محاسبه ارزش ذاتی با در نظر گرفتن مدل تنزیل جریانات نقدی (DDM) طبق مفروضات ذکر شده انجام گرفته است.

تولید و فروش

مقدار تولید و فروش شرکت بر اساس ظرفیت تولیدی و انتظار فروش برآورد شده است. با توجه به رشد چشم‌گیر نرخ دلار و افزایش قیمت محصولات مشابه وارداتی، انتظار داریم که شرکت برای فروش محصولات در سال جاری با مشکلی مواجه نباشد.

برای روانکار که محصول اصلی شرکت محسوب می‌شود افزایش نرخی برای ادامه سال جاری و همچنین سال 99 در نظر گرفته نشده است.

شرکت در 6 ماهه سال جاری 21 هزار متر مکعب روانکار تولید کرده که نسبت به سنوات گذشته با کاهش همراه بوده است. به همین دلیل تولید در نظر گرفته شده برای سال 98 و 99 کمتر از 500 هزار متر در نظر گرفته شده است.

بهای تمام شده

بخش عمده بهای تمام شده شرکت مربوط به مواد اولیه اصلی آن یعنی لوبکات می‌باشد. در فرآیند تولید لوبکات به روغن پایه تبدیل شده و پس از اضافه شدن افزودنی‌ها، محصول نهایی تولید می‌شود.

مواد افزودنی وارداتی بوده و لوبکات نیز از پالایشگاه‌های داخلی با توجه به قیمت جهانی و نرخ ارز نیما تهیه می‌شود. لذا نرخ ارز و قیمت لوبکات در هزینه مواد اولیه شرکت مهمترین عامل‌ها محسوب می‌شوند.

مبنای محاسبه قیمت لوبکات نفت کوره بوده که اخیرا قیمت آن بطور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است؛ ضمن اینکه فرمول محاسبه قیمت لوبکات نیز کمی به نفع تولید کنندگان روانکار تعدیل شده که در نهایت موجب کاهش قیمت خرید این ماده می‌شود.

سود و زیان

نتیجه‌گیری

همانطور که گفته شد به دلیل افزایش چشم‌گیر قیمت محصولات مشابه وارداتی فرصت رشد فروش هم در بازار داخل و هم بازارهای صادراتی برای شرکت وجود دارد.

اما مهمترین مسئله مربوط به این صنعت عدم آزاد بودن نرخ فروش داخلی می‌باشد؛ چراکه هزینه مواد اولیه با تغییر نرخ ارز و قیمت لوبکات تغییر کرده در صورتی که قیمت فروش محصولات در بازار داخلی ثابت می‌باشد. از اینرو رشد دو عامل ذکر شده منجر به کاهش حاشیه سود شرکت می‌شود. البته این موضوع در صورت کاهش قیمت نفت کوره و به تبع آن قیمت لوبکات، برای این صنعت فرصت محسوب می‌شود که اخیرا نیز این اتفاق افتاده است.

در مجموع سودآوری تولید کنندگان روانکار نسبت به متغیرهای ذکر شده بسیار حساس بوده و اهرمی می‌باشند. سود سال 99 برای افزایش نرخ‌های متفاوت احتمالی  و قیمت نفت کوره در این سال در زیر نشان داده شده است.

نکته دیگر در رابطه با این گروه این است که بازار برای خرید آنها بیشتر به نسبت p/e اهمیت می‌دهد تا تنزیل جریانات نقد آتی.

نسبت p/e تحلیلی نفت ایرانول در مقایسه با گروه، مناسب بوده و خرید آن جذاب می‌باشد اما ریسک‌های گفته شده نیز برای شرکت وجود دارد.