شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت ملی صنایع مس ایران
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت ملی صنایع مس ایران

موضوع فعالیت شرکت، بهره برداری از معادن مس، تولید محصولات پر عیار سنگ معدن و محصولات مسی نظیر کاتد، اسلب، بیلت و مفتول هشت میلیمتری می‌باشد. شرکت ملی صنایع مس دارای معادن متعدد مس در کشور و سه معدن فعال به نام‌ها مس سرچشمه، معدن مس میدوک در کرمان و معدن مس سونگون در آذربایجان شرقی که از مهمترین معادن مس جهان به شمار می‌رود.

در جدول زیر وضعیت تولیدات معدنی، ذوب و مس پالایش شده به تفکیک دنیا، آسیا و ایران در سال 2018 آورده شده و رتبه ایران در هر محصول نیز مشخص شده است. در ادامه پیشبینی برای سال 2019 نیز نمایش داده شده است.

پیشبینی برای سال 2019:

اغلب فروش شرکت به صورت صادراتی بوده و مقصد اصلی نیز کشور چین می‌باشد؛ مقاصد دیکر صادراتی هم کشورهای هند، ترکیه، روسیه، کره جنوبی و منطقه خلیج فارس می‌باشد.

 در این تحلیل به صورت محتاطانه به بررسی سودآوری سال 98 پرداخته شده و مفروضات به صورت زیر است:

تولید و فروش

عمده محصولات صادراتی شرکت عبارت است از کاتد مس و کنسانتره مس که فروش آنها از طریق مزایده و یا مذاکره با خریداران خارجی انجام می‌پذیرد که تحریم‌های بین‌المللی پیش آمده، در این فرآیند مشکلات زیادی ایجاد نموده است.

فروش داخلی شرکت نیز از طریق بورس کالا انجام می‌پذیرد.

وضعیت تولید شرکت در مقایسه با سال گذشته به شرح زیر می‌باشد:

وضعیت فروش داخلی و صادراتی شرکت نیز در زیر آورده شده است:

همانطور که دیده می‌شود مشکلات ناشی از تحریم تا حدودی روی فروش شرکت تاثیر داشته است. هرچند که در گزارش 9 ماهه خیلی نمود پیدا نکرده است.

مقدار تولید فروش برای سه ماهه انتهایی سال 97 با توجه به گزارشات ماهانه دی و بهمن و همچنین آمار گمرک و فروش در بورس کالا آورده شده است.

برای سال 98 نیز با توجه به چشم انداز، ظرفیت تولید و مجودی کاتد شرکت، مقدار تولید و فروش تخمین زده شده است.

بهای تمام شده

بهای تمام شده برای هر محصول جداگانه و به‌ازای هر تن محاسبه شده است؛ به این صورت که هزینه‌های ثابت و متغیر در این محاسبه لحاظ شده‌اند.

سود آوری

نتیجه‌گیری

با توجه به اینکه چشم انداز رفع مشکلات فروش صادراتی مثبت بوده و شرکت در بهمن و اسفند صادرات خوبی داشته است و نرخ دلار نیما نیز صعودی می‌باشد و با در نظر داشتن فروش مناسب در بورس کالا هم از منظر نرخ و هم از منظر حجم فروش، می‌توان گفت که شرایط برای فملی مناسب است. از اینرو با توجه به سود تحلیلی سال 98 و قیمت فعلی سهم، می‌توان گفت که خرید با دید میان و بلند مدت جذاب است.

البته ریسک قیمت جهانی مس همیشه برای شرکت وجو داشته و خواهد داشت.

نسبت‌های سودآوری در 10 فصل گذشته در زیر نمایش داده شده و بهبود وضعیت شرکت مشهود است.

 

تحلیلگر: سپهر سعادت