شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

تحلیل بنیادی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

شرکت گل‌گهر در حال حاضر در زمینه‌های استخراج از معدن (استخراج باطله و سنگ آهن)، تولید کنسانتره سنگ آهن و سنگ آهن دانه بندی شده و تولید گندله فعالیت دارد. همچنین گل‌گهر مالکیت 95 درصد شرکت سرمایه گذاری و توسعه گل‌گهر و 28 درصد سنگ آهن گهر زمین را دارد که سود سرمایه گذاری قابل توجهی از این دو محل در سال 97 شناسایی کرده و در ادامه نیز این روند ادامه خواهد داشت.

بازار اصلی فروش محصولات در داخل کشور بوده که شرکت‌های فولاد مبارکه، فولاد کاوه جنوب، فولاد خراسان، فولاد هرمزگان، فولاد خوزستان و توسعه آهن و فولاد گلگهر از مشتریان آن می‌باشند.

آمار تولید  سنگ آهنی در دوره سه ماهه سال جاری در جدول زیر آورده شده و گل‌گهر در رتبه اول کل صنعت قرار دارد.

گفتنی است که اخیرا افزایش نرخ کنسانتره از 14.5 درصد شمش فولاد خوزستان به 16 درصد و نرخ گندله از 21.5 به  23.5 درصد شمش فولاد خوزستان به تصویب رسیده و از ابتدای مرداد ماه به اجرا درآمده است. این موضوع باعث بهبود سودآوری شرکت خواهد شد چراکه عمده فروش شرکت در داخل می‌باشد.

ترکیب کلی فروش و فروش داخلی و صادراتی در شکل‌های زیر نمایش داده شده است.

تمامی اعداد برآورد شده در این تحلیل طبق مفروضات زیر می‌باشد:

گفتنی است که محاسبه ارزش ذاتی با در نظر گرفتن مدل تنزیل جریانات نقدی (DDM) طبق مفروضات ذکر شده انجام گرفته است.

تولید و فروش

نرخ‌ها بر اساس ضرایب قیمتی جدید محاسبه شده و مقدار تولید و فروش بر مبنای ظرفیت و برنامه شرکت برآورد شده است.

گفتنی است که برآوردی از سود سرمایه گذاری‌ها نیز در قسمت مبلغ فروش لحاظ شده و لیست آنها نیز در ادامه آورده شده است.

بهای تمام شده

در حال حاضر مواد اولیه اصلی شرکت بر اساس استخراج مواد معدنی بوده که با توجه به دسترسی شرکت به معادن داخلی ایران، تهیه مواد خام با هزینه کم و بهینه صورت می‌گیرد؛ که البته سنگ آهن استخراجی برای میزان تولید ذکر شده کافی نبوده و شرکت مابقی سنگ آهن را خریداری می‌کند.

یک دیگر از عوامل مهم در بهای تمام شده شرکت، ذخایر آب برای عملیات شرکت است که تصفیه فاضلاب‌ها و مشارکت در طرح انتقال آب خلیج فارس را در دستور کار قرار داده است.

سود و زیان

نتیجه‌گیری

همانطور که دیده می‌شود هزینه خرید سنگ آهن از سایر معادن از هزینه استخراج توسط خود شرکت بیشتر بوده که این هزینه با افزایش نرخ دلار یا قیمت‌های جهانی رشد خواهد یافت و ریسک قابل توجهی برای شرکت محسوب می‌شود.

بزرگترین ریسک شرکت اتمام ذخایر سنگ آهن در آینده نزدیک بوده و همچنین افزایش حق انتفاع توسط دولت و افزایش هزینه انرژی نیز ریسک‌های قابل توجه دیگر محسوب می‌شوند.

در مجموع با توجه به قیمت فعلی و قیمت ارزش گذاری شده، سهم کگل جذابیت کافی برای خرید را ندارد.