شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

شرکت چادرملو در حال حاضر در زمینه‌های استخراج از معدن (استخراج باطله و سنگ آهن)، تولید کنسانتره سنگ آهن و سنگ آهن دانه بندی شده، تولید گندله، آهن اسفنجی و شمش فولادی فعالیت دارد. علاوه بر موارد مذکور شرکت دارای یک نیروگاه 500 مگاواتی سیکل ترکیبی نیز می‌باشد.

بازار اصلی فروش محصولات در داخل کشور بوده که شرکت‌های فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، فولاد خراسان، آهن و فولاد غدیر ایرانیان و آهن و فولاد ارفع از مشتریان آن می‌باشند.

چادرملو اولین شرکت در ایران است که توانسته زنجیره تولید فولاد از ابتدا تا انتها را در مجموعه فعالیت‌های خود مستقر نماید.

همینطور که در جدول بالا دیده می‌شود سهم شرکت از بازار داخلی افزایش داشته است.

آمار تولید محصولات داخلی معادن عمده سنگ آهن ایران در دوره منتهی به آذر 97 به شرح زیر است:

ترکیب سهامداری چادرملو به شرح زیر می‌باشد:

گفتنی است در این تحلیل سعی شده که در برآورد اعداد به صورت محتاطانه عمل شود و مفروضات لحاظ شده در تمامی برآوردها به شرح زیر است:

تولید و فروش

میزان تولید و فروش با توجه به ظرفیت و نیاز خود شرکت برای مصرف برخی از تولیدات خود محاسبه شده است. همچنین واحد احیاء مستقیم برای تولید آهن اسفنجی از اواخر سال 97 به بهره برداری رسیده است.

همانطور که گفته شد مشتری سنگ آهن و گندله شرکت اغلب فولاد سازان بزرگ کشور هستند. نرخ فروش محصولات نیز به صورت ضریبی از میانگین قیمت فروش شمش فولاد خوزستان در ادوار سه ماهه می‌باشد.

فروش محصولات دانه بندی توسط مزایده‌های عمومی صورت گرفته و فروش برق تولیدی نیروگاه نیز به نحوی است که کل برق تولیدی به شرکت مدیریت برق کشور و با نرخ‌های مصوب و رقابتی (فصلی) به فروش می‌رسد.

بهای تمام شده

در حال حاضر مواد اولیه اصلی شرکت بر اساس استخراج مواد معدنی بوده که با توجه به دسترسی شرکت به معادن داخلی ایران، تهیه مواد خام با هزینه کم و بهینه صورت می‌گیرد.

یک دیگر از عوامل مهم در بهای تمام شده شرکت، ذخایر آب برای عملیات شرکت است که تصفیه فاضلاب‌ها و مشارکت در طرح انتقال آب خلیج فارس را در دستور کار قرار داده است.

همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد، شرکت در زنجیره تولید خود کامل بوده و آهن اسفنجی تولید شده، تماماً توسط شرکت برای تولید فولاد استفاده می‌شود.

نرخ‌های مواد مصرفی بر اساس ضریبی از شمش بوده و سایر هزینه‌ها مانند سربار نیز در نرخ دیده شده که در حد تورم عمومی رشد داده شده‌اند.

سود و زیان

نتیجه‌گیری

شرکت چادرملو سرمایه گذاری‌‌های مناسبی نیز داشته که در سودآوری آن تاثیر به‌سزایی دارند. در جدول زیر به آنها اشاره شده است.

با توجه به رشد چشم گیر سود شرکت‌های زیر مجموعه به دلیل افزایش نرخ دلار و قیمت‌های جهانی، می‌توان انتظار مبلغ سود مناسبی از این محل را از چادرملو در سال 98 داشت.

عملکرد کلی شرکت در چند سال اخیر بطور پیوسته رو به بهبود بوده که نسبت‌های سودآوری هم این موضوع را نشان می‌دهند. در جدول زیر افزایش فصلی نسبت‌ها مشهود می‌باشد.

میزان سود شرکت بطور قابل ملاحظه‌ای به نرخ دلار و قیمت جهانی شمش فولادی حساسیت دارد و سود هر سهم برای سناریوهای مختلف در ادامه آورده شده است. در مجموع با توجه به روند افزایشی نرخ دلار برای شرکت‌ها با راه اندازی سامانه جامع تجارت و همچنین تثبیت قیمت صادراتی شمش فولاد و سود کارشناسی برای سال 98، می‌توان گفت که شرایط برای چادرملو مناسب بوده و خرید با دید بلند مدت جذاب می‌باشد.