شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

تحلیل بنیادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

شرکت چادرملو در حال حاضر در زمینه‌های استخراج از معدن (استخراج باطله و سنگ آهن)، تولید کنسانتره سنگ آهن و سنگ آهن دانه بندی شده، تولید گندله، آهن اسفنجی و شمش فولادی فعالیت دارد. علاوه بر موارد مذکور شرکت دارای یک نیروگاه 500 مگاواتی سیکل ترکیبی نیز می‌باشد.

بازار اصلی فروش محصولات در داخل کشور بوده که شرکت‌های فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، فولاد خراسان، آهن و فولاد غدیر ایرانیان و آهن و فولاد ارفع از مشتریان آن می‌باشند.

چادرملو اولین شرکت در ایران است که توانسته زنجیره تولید فولاد از ابتدا تا انتها را در مجموعه فعالیت‌های خود مستقر نماید.

آمار تولید محصولات داخلی معادن عمده سنگ آهن ایران در دوره منتهی به آذر 98 به شرح زیر است و همانطور که دیده می‌شود چادرملو پس از گل‌گهر با سهم 19 درصدی از تولید در جایگاه دوم قرار دارد.

تولید شرکت در 9 ماهه سال 98 و مقایسه آن با برنامه این سال در زیر نشان داده شده و همانطور که دیده می‌شود شرکت عملکرد قابل قبولی داشته است.

عملکرد فروش مقداری شرکت نیز در سال 98 در جدول زیر نشان داده شده است.

چادرملو علاوه بر فعالیت اصلی خود، به منظور ترکیب زنجیره ارزش گروه، سبد سرمایه گذاری قابل توجهی نیز داشته که تاثیر درآمدهای ناشی از این محل، کمک شایانی به سودآوری شرکت اصلی می‌کند. از مهمترین سرمایه گذاری‌های شرکت می‌توان به آهن و فولاد ارفع، آهن و فولاد سرمد ابرکوه، آهن و فولاد غدیر ایرانیان، فولاد شاهرود و الکترود اردکان اشاره کرد.

تمامی اعداد برآورد شده در تحلیل طبق مفروضات زیر می‌باشد:

گفتنی است که محاسبه ارزش ذاتی با در نظر گرفتن مدل تنزیل جریانات نقدی (DDM) طبق مفروضات ذکر شده انجام گرفته است. مفروضات لحاظ شده با توجه به کلیات اقتصاد و داده‌های تاریخی در نظر گرفته شده و ممکن است مدل لحاظ شده به دلیل شرایط خاص صنعت فعالیت و یا شرایط شرکت برای آن بطور کامل صدق نکند؛ اما سنجه‌ای برای ارزش گذاری شرکت در شرایط ثبات کامل به حساب می‌آید.

تولید و فروش

میزان تولید و فروش با توجه به ظرفیت و نیاز خود شرکت برای مصرف برخی از تولیدات خود محاسبه شده است. همچنین واحد احیاء مستقیم برای تولید آهن اسفنجی از اواخر سال 97 به بهره برداری رسیده است.

همانطور که گفته شد مشتری سنگ آهن و گندله شرکت اغلب فولاد سازان بزرگ کشور هستند. نرخ فروش محصولات نیز به صورت ضریبی از میانگین قیمت فروش شمش فولاد خوزستان در ادوار سه ماهه می‌باشد. آهن اسفنجی تولیدی نیز برای تولید شمش فولاد مصرف می‌شود. لازم به ذکر است که کوره‌های تولید شمش فولادی چادرملو از نوع قوس الکتریکی می‌باشند.

فروش محصولات دانه بندی توسط مزایده‌های عمومی صورت گرفته و فروش برق تولیدی نیروگاه نیز به نحوی است که کل برق تولیدی به شرکت مدیریت برق کشور و با نرخ‌های مصوب و رقابتی (فصلی) به فروش می‌رسد.

بهای تمام شده

در حال حاضر مواد اولیه اصلی شرکت بر اساس استخراج مواد معدنی بوده که با توجه به دسترسی شرکت به معادن داخلی ایران، تهیه مواد خام با هزینه کم و بهینه صورت می‌گیرد.

یک دیگر از عوامل مهم در بهای تمام شده شرکت، ذخایر آب برای عملیات شرکت است که تصفیه فاضلاب‌ها و مشارکت در طرح انتقال آب خلیج فارس را در دستور کار قرار داده است.

همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد، شرکت در زنجیره تولید خود کامل بوده و آهن اسفنجی تولید شده، تماماً توسط شرکت برای تولید فولاد استفاده می‌شود. گفتنی است با توجه به اینکه مواد اولیه شرکت در ابتدا از معدن به صورت سنگ آهن استخراج شده و در هر مرحله فرآیندی توسط واحدهای تولیدی گروه روی آن صورت می‌گیرد، بخشی از هزینه مواد تورمی بوده و بخشی دیگر متناسب با نرخ‌های فروش می‌باشد.

هزینه الکترود مصرفی در مواد غیر مستقیم مصرفی هزینه‌های سربار دیده شده است.

سود و زیان

سود کارشناسی زیر مجموعه‌ها در درآمدهای غیر عملیاتی دیده شده است.

نتیجه‌گیری

باتوجه به رو به اتمام بودن ذخایر معدنی سنگ آهن چادرملو مهمترین برنامه شرکت بهره‌برداری از پهنه آنومالی D19 بوده که پیشرفت فبزیکی 50 درصدی را دارد. از اینرو می‌توان مهم‌ترین ریسک شرکت را اتمام ذخایر آن دانست.

از منظر شرایط بنیادی چادرملو در وضعیت مناسبی بوده و عملیات آن نیز کاملا مطلوب می‌باشد. با توجه به شرایط فعلی و قیمت سهم، خرید در محدوده قیمتی فعلی مناسب ارزیابی نمی‌شود.

شایان ذکر است که سودآوری شرکت کاملا تحت تاثیر قیمت جهانی شمش فولاد و نرخ دلار می‌باشد که احتمال رشد قیمت  شمش نیز وجود دارد. از اینرو سود سال 98 تحت سناریو‌های مختلف محاسبه شده است. در صورت تغییر در عوامل ذکر شده و یا اصلاح قیمتی سهم استراتژی خرید می‌تواند تغییر یابد.