شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو(کچاد)
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو(کچاد)

تحلیل بنیادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو(کچاد)

شرکت چادرملو در حال حاضر در زمینه‌های استخراج از معدن (استخراج باطله و سنگ آهن)، تولید کنسانتره سنگ آهن و سنگ آهن دانه بندی شده، تولید گندله، آهن اسفنجی و شمش فولادی فعالیت دارد. علاوه بر موارد مذکور شرکت دارای یک نیروگاه 500 مگاواتی سیکل ترکیبی نیز می‌باشد.

بازار اصلی فروش محصولات در داخل کشور بوده که شرکت‌های فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، فولاد خراسان، آهن و فولاد غدیر ایرانیان و آهن و فولاد ارفع از مشتریان آن می‌باشند.

چادرملو اولین شرکت در ایران است که توانسته زنجیره تولید فولاد از ابتدا تا انتها را در مجموعه فعالیت‌های خود مستقر نماید.

آمار تولید  سنگ آهنی در دوره سه ماهه سال جاری در جدول زیر آورده شده و چادرملو در رتبه دوم کل صنعت قرار دارد.

گفتنی است که اخیرا افزایش نرخ کنسانتره از 14.5 درصد شمش فولاد خوزستان به 16 درصد و نرخ گندله از 21.5 به 26 درصد شمش فولاد خوزستان به تصویب رسیده و از ابتدای مرداد ماه به اجرا درآمده است. این موضوع باعث بهبود سودآوری شرکت خواهد شد چراکه عمده فروش شرکت در داخل می‌باشد.

همانطور که گفته شده با به بهره برداری رسیدن واحد تولید آهن اسفنجی در سال گذشته، زنجیره تولید فولاد شرکت کامل شده و ترکیب فروش آن نیز تغییر کرده و به سمت محصول نهایی که شمش فولادی است رفته است. این روند در نمودارهای زیر مشهود است.

تمامی اعداد برآورد شده در این تحلیل طبق مفروضات زیر می‌باشد:

گفتنی است که محاسبه ارزش ذاتی با در نظر گرفتن مدل تنزیل جریانات نقدی (DDM) طبق مفروضات ذکر شده انجام گرفته است.

تولید و فروش

بخش عمده محصولات شرکت در زنجیره تولید فولاد مصرف شده و مقدار اضافی به فروش می‌رسد. نرخ‌ها بر اساس ضرایب جدید محاسبه شده و مقدار تولید و فروش بر مبنای ظرفیت و برنامه شرکت برآورد شده است.

بهای تمام شده

در حال حاضر مواد اولیه اصلی شرکت بر اساس استخراج مواد معدنی بوده که با توجه به دسترسی شرکت به معادن داخلی ایران، تهیه مواد خام با هزینه کم و بهینه صورت می‌گیرد.

یک دیگر از عوامل مهم در بهای تمام شده شرکت، ذخایر آب برای عملیات شرکت است که تصفیه فاضلاب‌ها و مشارکت در طرح انتقال آب خلیج فارس را در دستور کار قرار داده است.

همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد، شرکت در زنجیره تولید خود کامل بوده و آهن اسفنجی تولید شده، تماماً توسط شرکت برای تولید فولاد استفاده می‌شود.

قیمت جهانی الکترود نیز در بهای تمام شده شرکت نقش مهمی دارد.

سود و زیان

شرکت سرمایه گذاری‌های متعددی داشته که درآمد ناشی از آنها نیز قابل توجه می‌باشد. این درآمد برای سال‌ها 98 و 99 در سود و زیان شرکت دیده شده است.

نتیجه‌گیری

یکی از مزیت‌های قابل توجه چادرملو این است که بخش بیشتری از هزینه‌ها ریالی بوده درحالیکه مبلغ فروش با نرخ دلار و قیمت‌های جهانی ارتباط مستقیم دارد. طبق گفته شرکت، طرح احداث واحد گندله سازی با ظرفیت 4 ملیون تن در سال در برنامه شرکت قرار دارد که به دلیل تحریم‌ها به تعویق افتاده است.

بزرگترین ریسک شرکت اتمام ذخایر سنگ آهن در آینده نزدیک بوده که طبق اعلام شرکت، مجوز اکتشاف و بهره برداری از پهنه جدید صادر شده است و برای تامین مخارج آن در سال جاری شرکت افزایش سرمایه از محل آورده خواهد داشت. در صورت به انجام رسیدن این طرح ریسک فوق برطرف خواهد شد. در کل شرایط بنیادی چادرملو مناسب بوده و شرکت در سودآوری به ثبات رسیده است.

در مجموع با توجه به قیمت فعلی و قیمت ارزش گذاری شده، خرید با دید بلند مدت جذاب ارزیابی می‌شود. شایان ذکر است که در صورت تغییر در قیمت‌های جهانی ارزش شرکت تغییر خواهد کرد.