شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت مارگارین (غمارگ)
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت مارگارین (غمارگ)

موضوع فعالیت شرکت:

موضوع اصلی شرکت عبارت است از احداث کارخانه روغنکشی و تصفیه و هیرورژناسیون روغن و مارگارین سازی و تهیه خوراک دام و تاسیس کارخانه پنبه پاک کنی و صابون سازی و صادرات و واردات و همچنین اقدام به هر گونه عملیات مجاز تجاری در حدود موضوع شرکت که طبق قوانین مملکتی مجاز شمرده شود. موضوع فرعی عبارت است از تولید و خرید و فروش محصولات غذایی از قبیل انواع سس، قند، شکر، غلات، برنج، چای، ماکارونی، و انواع رشته های خوراکی، آجیل، میوه خشک، آبمیوه، انواع رب، انواع کمپوت و کنسرو، آب معدنی و بسته بندی و توزیع آنها در بازارهای داخلی و خارجی و خرید و احداث هر کارخانه و تاسیسات مفید دیگر و بهره برداری ز آنها و واردات ماشین آلات، قطعات و لوازم، مواد اولیه و سایر مواد کمکی و بطور کلی هر نوع مایحتاج مورد نیاز برای امور تولیدی و یا برای فروش آنها، صادرات محصولات شرکت و همچنین انجام هر نوع معاملات بازرگانی و صنعتی بطور اعم، انجام سرمایه گذاری و خرید سهام شرکت های تولیدی و تجارتی می باشد.

 جایگاه شرکت در صنعت:

شرکت مارگارین در بین شرکت های فعال در صنعت طی دوره مالی منتهی به 29 اسفند 97 با حجم فروش بالغ بر 45 هزار تن و در حدود 11 یازده درصد بازار، در رده دوم صنعت قرار داشته است.

 عملکرد تولید و فروش:

با توجه به پیش بینی های برآورده شده از شرکت مارگارین، تولید شرکت طی دوره مالی سه ماهه حاکی از پوشش 22 درصدی تولید پیش بینی شده بوده است. فروش مقداری شرکت نیز حاکی از پوشش 23 درصدی فروش پیش بینی شده است. فروش ریال شرکت نیز طی دوره مذکور هم 22 درصد از مبلغ پیش بینی شده را پوشش داده است.

نسبت های مالی و ترکیب سهامداران:

نسبت های مالی شرکت مارگارین به شرح زیر اعلام میگردد:

ترکیب سهامداران شرکت نیز به شرح زیر میباشد:

در این تحلیل بصورت محتاطانه به بررسی سودآوری سال 98 پرداخته شده است و مفروضات بصورت زیر در نظر گرفته شده است:

تولید و فروش:

میزان تولید و فروش شرکت عمدتا براساس انتظارات و مفروضات در نظر گرفته شده و همچنین با بررسی سوابق تولید و فروش شرکت لحاظ گردیده است. عمدتا فروش محصولات شرکت مارگارین داخلی بوده و تنها 10 درصد صادرات را در این شرکت شاهد هستیم. نرخ فروش شرکت نیز با توجه به پیشبینی های ناشی از افزایش ارز نیمایی تعلق گرفته شده به شرکت، صعودی میباشد.

نرخ فروش محصولات شرکت نیز در سال 97 و همچنین سابقه آن در طول سال های گذشته برآورد آن از آینده بشرح زیر میباشد:

بهای تمام شده:

در این قسمت به پیشبینی عمده هزینه های شرکت پرداخته ایم و همانطور که از جداول ذیل پیداست عمده ماده اولیه شرکت، روغن خام میباشد که وارداتی میباشد.

سودآوری:

نتیجه گیری:

با توجه به مباحث و مفروضات عنوان شده در فوق و همچنین پیشبینی سودسازی به میزان 587 ریال به ازای هر سهم و در نظر گرفتن p.e بدون ریسک برابر 5 ، این شرکت جهت سرمایه گذاری جذابیت کافی را ندارد.

 

تحلیلگر: امیر حطیطه