شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت فولاد خوزستان
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت فولاد خوزستان

شرکت فولاد خوزستان بزرگترین عرضه کننده محصولات نیمه نهایی فولادی (اسلب، بلوم و بیلت) و دومین قطب تولید فولاد خام کشور می‌باشد. این مجموعه به روش احیای مستقیم و با کوره قوس الکتریکی اقدام به تولید شمش فولادی می‌کند. زنجیره ارزش این شرکت در شکل زیر نشان داده شده است.

محصول اصلی شرکت شمش فولادی بوده که بخش عمده آن صادر می‌شود. ترکیب فروش، مقدار و نرخ فروش محصولات در ادامه آورده شده است.

همانطور که دیده می‌شود به دلیل مشکلات ناشی از تحریم سهم صادرات شرکت کاهش یافته و به فروش داخلی افزوده شده است که البته با توجه به قیمت گذاری بورس کالا که بر مبنای قیمت جهانی می‌باشد، تفاوت برای شرکت ایجاد نخواهد کرد.

گفتنی است که در برآورد اعداد تحلیل مفروضات زیر لحاظ شده است:

تولید و فروش

همانطور که پیشتر نیز ذکر شد محصول اصلی شرکت شمش بوده و سایر محصولات تولیدی از قبیل آهن اسفنجی و گندله در فرآیند تولید محصول اصلی مصرف می‌شوند. نرخ فروش محصولات بر اساس آخرین نرخ نشریه پلتس تخمین زده شده و به دلیل تحریم تولید کننده‌گان ایرانی، محصولات خود را با تخفیف نسبت به قیمت جهانی شمش به فروش می‌رسانند.

بهای  تمام شده

عمده بهای تمام شده شرکت فولاد خوزستان را سنگ آهن، آهن اسفنجی خریداری شده و الکترود تشکیل می‌دهند. همانطور که گفته شده بخش زیادی از آهن اسفنجی مورد نیاز توسط خود شرکت تولید شده و مازاد نیاز خریداری می‌شود.

البته ظرفیت تولید آهن اسفنجی 4.1 میلیون تن بوده که در صورت رسیدن به این مقدار تولید، نه تنها نیاز شرکت رفع شده بلکه خواهد توانست مقداری آهن اسفنجی نیز به فروش برساند. این موضوع تاثیر به‌سزایی روی سودآوری شرکت دارد.

به دلیل مفروضات محتاطانه مقدار تولید آهن اسفنجی مانند سال گذشته در نظر گرفته شده است.

سود و زیان

نتیجه‌گیری

در مجموع می‌توان گفت که شرکت فولاد خوزستان از منظر شرایط بنیادی در وضعیتی مطلوب بوده و حتی پس از اعمال تحریم‌ها افت قابل توجهی در مقدار فروش این شرکت دیده نشده است. نسبت‌های مالی تاریخی این شرکت نیز مبین همین امر می‌باشد.

با توجه به سود کارشناسی سال 98 با مفروضات ذکر شده و قیمت فعلی، می‌توان گفت که خرید سهم جذاب است. البته حساسیت سود به نرخ دلار و قیمت شمش بالا بوده بطوریکه تغییر در این دو متغیر ممکن است منجر به تغییر برآورد ارزندگی سهم شود.