شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت شیشه و گاز(کگاز)
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت شیشه و گاز(کگاز)

تحلیل بنیادی شرکت شیشه و گاز(کگاز)

شرکت شیشه و گاز با نماد بورسی کگاز در حوزه تولید انواع بطری، بلور و سایر مصنوعات شیشه‌ای فعالیت دارد. گفتنی است که در سال 1395 محل کارخانه از مهرآباد به شمس آباد بطور کامل تغییر کرده است. شرکت برای واحد تولیدی جدید 3 فاز با ظرفیت‌های روزانه فاز اول 150 تن و دو فاز بعدی 240 تن بطر شیشه‌ای تدارک دیده که در حال حاظر فاز اول بطور کامل به بهره برداری رسیده و طبق گفته شرکت فاز دو و سه به ترتیب در نیمه دوم سال 98 و 99 به تولید خواهند رسید.

شرکت در بین تولید کنندگان محصولات شیشه‌ای کشور از نظر مقدار فروش صادراتی در رتبه اول و  از نظر مقدار تولید در رتبه چهارم قرار داشته که با به بهره برداری رسیدن فاز 2 و 3، به رتبه اول خواهد رسید.

روند تولید و فروش داخلی و صادراتی در شکل‌های زیر نمایش داده شده است.

تمامی اعداد برآورد شده در این تحلیل طبق مفروضات زیر می‌باشد:

گفتنی است که محاسبه ارزش ذاتی با در نظر گرفتن مدل تنزیل جریانات نقدی (DDM) طبق مفروضات ذکر شده انجام گرفته است.

تولید و فروش

در محاسبه مقدار تولید سال 98، فاز دو در نظر گرفته نشده و فرض شده که فاز دو و سه به ترتیب با 75 درصد  و 30 درصد ظرفیت کامل در سال 99 تولید کنند. برای سال 1400 اما تولید فاز دو و سه با ظرفیت کامل لحاظ شده است.

سایر مفروضات فروش مطابق جدول مفروضات می‌باشد.

بهای تمام شده

تمام مواد اولیه شرکت از داخل کشور تامین شده که نکته مثبت برای شرکت می‌باشد. چراکه در صورت افزایش تولید نیازی به واردات نخواهد داشت.

سود و زیان

نتیجه‌گیری

همانطور که دیده می‌شود شرکت از نظر شرایط بنیادی در وضعیت مناسبی قرار داشته ومی‌توان انتظار تداوم آن را داشت. طبق گفته شرکت در حال حاضر ظرفیت مناسبی در بازار داخلی و همچنین کشورهای همسایه برای فروش محصولات وجود داشته که می‌توان گفت از جهت فروش محصولات پس از راه اندازی فاز 1 و 2 نگرانی وجود نخواهد داشت.

در مجموع با توجه به ارزش کارشناسی شده و قیمت فعلی سهم، خرید فاقد جذابیت کافی می‌باشد؛ اما در صورت اصلاح قیمتی یا به بهره برداری رسیدن فاز 2 در سال جاری، استراتژی تغییر خواهد یافت.