شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت سرمایه گذاری خوارزمی
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت سرمایه گذاری خوارزمی

تحلیل بنیادی شرکت سرمایه گذاری خوارزمی

شرکت سرمایه گذاری خوارزمی در تاریخ 1376/04/04 در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسید و شروع به فعالیت کرد.  فعالیت اصلی شرکت عمدتا در زمینه های تولید برق، احداث ساختمان، واسطه گری مالی و بازارسرمایه ، تولید دارو، معدن و صنایع معدنی، فناوری اطلاعات، نفت و گاز، واردات و صادرات میباشد. مجموع مبلغ سرمایه گذاری های شرکت سرمایه گذاری خوارزمی بر اساس بهای تمام شده دارایی ها  1752 میلیارد تومان بوده است که از این رقم 810 میلیارد تومان معادل 46 % از کل سرمایه گذاری ها به شرکت های بورسی و 942 میلیارد تومان معادل 54 % از کل سرمایه گذاری ها به دارایی های غیر بورسی اختصاص یافته است. گفتنی است که ارزش روز پورتفوی بورسی 2400 میلیارد می‌باشد.

پورتفوی بورسی

بیشترین سهم این پورتفوی به شرکت‌های دارو سازی سینا، بانک صادرات ایران و پتروشیمی فناوران به ترتیب با 24.6، 14.6 و 7.6 درصد اختصاص دارد.

پورتفوی غیر بورسی

پتانسیل اصلی سرمایه گذاری خوارزمی در سبد غیر بورسی و بطور ویژه شرکت‌های توسعه ساختمان خوارزمی، توسعه مدیریت خوارزمی، توسعه برق و انرژی سپهر و توسعه معادن صدر جهان  می‌باشد.

توسعه ساختمان خوارزمی:

این شرکت در سال 1386به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی تاسیس گردید. بهای تمام شده این شرکت برای سرمایه گذاری خوارزمی برابر با 54 میلیارد تومان است.

در حال حاضر 50درصد از سهام این شرکت در تملک مستقیم سرمایه‌گذاری خوارزمی و مابقی در تملک شرکت توسعه مدیریت خوارزمی می‌باشد.

پروژه‌ها و دارایی‌های مهم این شرکت:

پروژه هماکیدز، پروژه المپیک، پروژه الهیه، پروژه ونک، پروژه البرز، پروژه کالج و پروژه لاله

گفتنی است که ارزش روز پروژه‌های شرکت با توجه به درصد پیشرفت پروژه و قیمت روز زمین به صورت محتاطانه محاسبه شده است.

با مفروضات در نظر گرفته شده شرکت حداقل ارزشی معادل 900 میلیارد تومان دارد. بهای تمام شده شرکت توسعه ساختمان خوارزمی برابر با 55 میلیارد تومان است که به معنی 845 میلیارد تومان ارزش افزوده برای سرمایه‌گذاری خوارزمی از این محل می‌باشد, نیمی از سهام شرکت توسعه ساختمان خوارزمی متعلق به توسعه مدیریت خوارزمی است, که در نتیجه نیمی از این ارزش از آن محل به شرکت اصلی می‌رسد.

توسعه برق و انرژی سپهر:

این شرکت در سال1391 توسط بانک صادرات تاسیس گردید و بعد از انتقال  نیروگاه به شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی این شرکت ماهیت خود را به شرکت سهامی عام تغیر داده و به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی فعالیت می‌کند.

در حال حاضر 90 درصد از سهام شرکت با بهای تمام شده270 میلیارد تومان در اختیار شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی است. این شرکت مالکیت نیروگاه منتظر قائم را در اختیار دارد.

نیروگاه منتظر قائم شامل یک نیروگاه حرارتی بخار و یک نیروگاه سیکل ترکیبی می‌باشد. نیرگاه حرارتی شامل ۴ واحد بخار ۱۵۰ مگاواتی و نیروگاه سیکل ترکیبی شامل ۶ واحد گازی و سه واحد بخار ترکیبی می‌باشد. بر اساس اظهارات مدیرعامل شرکت بهره برداری  کل این نیروگاه ظرفیتی معادل 1620مگاوات دارد که حدود 20% از برق استان تهران و البرز را تامین می‌کند.

با کم کردن کل بدهی ترازنامه از ارزش نیروگاه میتوان ارزشی معادل 2 هزار و سیصد میلیارد تومان ارزش از این ناحیه شناسایی کرد.

علاوه بر موارد فوق شرکت دارایی‌های غیر بورسی دیگری نیز داشته که ارزش آنها معادل بهای تمام شده در نظر گرفته شده است.

خالص ارزش دارایی‌ها

همانطور که گفته شد ارزش گذاری‌ها به صورت محتاطانه لحاظ شده است. از اینرو با توجه به پتانسیل سایر دارایی‌های غیر بورسی خرید سهم با دید بلند مدت جذاب می‌باشد.