شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت سرب و روی ایران
آخرین مطالب

تحلیل بنیادی شرکت سرب و روی ایران

تحلیل بنیادی شرکت سرب و روی ایران(نماد:فسرب)

فعالیت اصلی شرکت ملی سرب و روی ایران استحصال روی و سرب می‌باشد. این شرکت دارای ظرفیت تولید سالانه 40000 تن شمش سرب و 15000 تن شمش روی است که بزرگترین تولید کننده سرب کشور محسوب می‌شود. در زمینه تولید شمش سرب با عیار  99.99% از محل کنسانتره سرب، شرکت ملی سرب و روی ایران تنها تولید کننده در کشور بوده و دانش تولید این محصول نزد شرکت انحصاری می‌باشد.

عملکرد کلی صنعت روی و سرب در سال گذشته چندان قابل قبول نبوده است. چرا که به دلیل مشکلات تحریم و آشفتگی بازار داخل، وزیر صنعت وقت صادرات شمش روی و سرب را به منظور تنظیم بازار داخلی ممنوع اعلام کرد. اما پس از نیمه دوم سال گذشته این مشکل رفع شده و طبق آمار گمرک صادرات نیز صورت گرفته است. اما همچنان این تولیدکنندگان با مشکلات فروش صادراتی و انتقال ارز آن به داخل کشور به دلیل وجود تحریم‌ها روبرو می‌باشند.

تمامی اعداد برآورد شده در این تحلیل طبق مفروضات زیر می‌باشد:

گفتنی است که محاسبه ارزش ذاتی با مدل تنزیل سودهای نقدی صورت گرفته است . شرکت تا پایان سال 1397 حدود 3200  تن موجودی شمش روی داشته که  در سود سال 98 لحاظ گردیده.

تولید و فروش

دلیل افت تولید شمش روی در سال 97، کاهش سهم خاک شرکت از معادن روی به دلیل افزایش ظرفیت رقبا و مشکلات واردات از ترکیه بوده است. تولید طبق ظرفیت و برنامه شرکت در آینده تخمین زده شده است.

بهای تمام شده

همانطور که گفته شد شرکت با ریسک تامین خاک که مواد اولیه اصلی شرکت بوده مواجه است. طبق گفته شرکت قرار داد واردات خاک از ترکیه منعقد شده و در سه ماهه ابتدایی سال جاری نیز واردات صورت گرفته است. از طرفی شرکت پیگیری واحد BZS را هم در برنامه داشته که افزایش سهم آن در مواد اولیه منجر به کاهش نیاز به واردات و افزایش حاشیه سود می‌شود؛ اما در این تحلیل میزان BZS مصرفی همانند سال 97 در نظر گرفته شده و افزایشی برای آن در نظر گرفته نشده است.

ترکیب بهای تمام شده و مواد مصرفی برای سال 97 در زیر نمایش داده شده است.

سود و زیان

نتیجه‌گیری

شرایط بنیادی شرکت در مجموع مناسب بوده که البته منوط به تامین مواد اولیه می‌باشد. کنسانتره مورد نیاز شرکت در حال حاضر غالبا از ترکیه وارد شده که ریسک بزرگی برای شرکت محسوب می‌شود چراکه نرخ دلار، مشکلات واردات و عوارض احتمالی بر روی بهای تمام شده مواد اولیه تاثیر بسزایی دارد.

با توجه به ماهیت عدم فروش منظم محصولات در طول سال ریسک قیمت جهانی نیز متوجه شرکت می‌باشد.

افزایش سهم مواد BZS در مواد اولیه می‌تواند بطور چشمگیری حاشیه سود را افزایش داده که از پتانسیل‌های شرکت محسوب می‌شود.

در مجموع با توجه به سود کارشناسی و قیمت فعلی خرید سهم جذاب می‌باشد. البته تغییر در متغیرهای بنیادی مانند قیمت روی جهانی یا نرخ ارز می‌تواند باعث تغییر ارزندگی شود.