شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت ذوب آهن اصفهان
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت ذوب آهن اصفهان

فعالیت شرکت ذوب آهن انجام عملیات ذوب، ریخته‌گری و نورد فلزات آهنی و فولادهای آلیاژی جهت تولید انواع مقاطع هندسی استاندارد است. فرآیند تولید شمش فولادی در این شرکت به صورت کوره بلند بوده که با استفاده از کک درون این کوره انجام می‌شود. شرکت برای تولید کک زغال سنگ خریداری کرده و کک تولیدی سوخت اصلی واحد کوره بلند برای احیای سنگ آهن و تولید چدن می‌باشد. شمش تولید شده با توجه به برنامه تولید شرکت به محصولات نورد شده تبدیل شده و مابقی آن نیز به صورت شمش کالایی به فروش می‌رسد.

سهم ذوب آهن از فروش کل، صادراتی و داخلی محصولات فولادی در ادامه نشان داده شده است.

تمامی برآوردهای صورت گرفته در این تحلیل مطابق با مفروضات زیر می‌باشد:

گفتنی است که ارزش ذاتی با لحاظ P/E برابر 6 و نرخ تنزیل 30 درصد سالانه محاسبه شده است.

 

تولید و فروش

شایان ذکر است که ذوب آهن اخیرا توانسته برای اولین بار در کشور اقدام به تولید ریل کند. فروش سایر محصولات نیز با توجه به ظرفیت و انتظار فروش شرکت تخمین زده شده است. نرخ‌های فروش هم به صورت ضریبی از شمش محاسبه شده است.

بهای تمام شده

مواد مصرفی بیش از 60 درصد بهای تمام شده محصول است. بیشترین سهم در هزینه مواد اولیه به خرید زغال سنگ، کک و سنگ آهن اختصاص دارد.

البته در سال 98 شرکت طرح تزریق زغال سنگ به کوره بلند (PCI) را به بهره برداری رسانده که منجر به کاهش مصرف کک شده و شرکت را از خرید کک مضاف بر ظرفیت تولید خود بی‌نیاز می‌کند. از طرفی نیز مجوز تامین مستقیم 1،700،000 تن سنگ آهن در سال 98 به شرکت داده شده که در بهای تمام شده تاثیر مثبت خواهد داشت.

سود و زیان

نتیجه‌گیری

همانطور که دیده می‌شود شرکت از نظر رشد سودآوری بهبود قابل توجهی داشته و سال 98 زیان انباشته خود را به صفر رسانده و تقسیم سود نیز می‌تواند انجام دهد. تولید و صادرات ریل نیز که به تازگی در شرکت صورت گرفته پتانسیل رشد سود را نسبت سطح فعلی به شرکت می‌دهد.

هزینه مالی بالا در زمستان 97 به دلیلی تسویه بخشی از بدهی‌ها بوده و طبق گفته شرکت قسمت قابل توجهی از بدهی‌ها با مطالبات از تامین اجتماعی تهاتر خواهد شد که این امر منجر به کاهش هزینه مالی می‌شود.

در مجموع با توجه به سود کارشناسی شده و قیمت فعلی، خرید سهم مناسب ارزیابی می‌شود؛ ضمن اینکه رشد قیمت دلار یا فولاد جهانی اثر مثبت بر سود خواهد داشت که در زیر محاسبه شده است.