شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت داروسازی اکسیر
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت داروسازی اکسیر

تحلیل بنیادی شرکت داروسازی اکسیر

معرفی و تاریخچه شرکت:

کارخانه داروسازی اکسیر در زمینی با وسعت 36 هکتار با زیر بنای معادل 60هزار متر مربع در شهرستان بروجرد در استان لرستان واقع شده است. این کارخانه از بزرگترین واحد های صنعتی کشور، در عرصه تولید داروهای انسانی است که با تکنولوژی پیشرفته خطوط تولید و مجموعه ای مجزا از ماشین آلات و تجهیزات مدرن آزمایشگاهی و پرسنل کارآزموده و متخصص ، هم اکنون بیش از یکصد و شصت نوع فرآورده دارویی در دوزها و اشکال گوناگون تهیه و به بازار عرضه می نماید.محصولات این شرکت شامل فرآورده های دارویی به شکل قرص، کپسول، آمپول، کاتریج، شربت ویال تزریقی و شربت و پودر برای سوسپانسیون خوراکی می باشد در کنار این حجم از تولیدات تخصصی، واردات و تولید داروهای انحصاری، تحت لیسانس و فرآورده های بیوتکنولوژی از دیگر محصولات شرکت می باشد.
شرکت داروسازی اکسیر به عنوان یکی از بزرگترین و پیشرفته ترین تولیدکنندگان دارویی کشور در سال 1367 تاسیس و در سال 1373 به بهره برداری رسید.این شرکت در سال 1379 به بازار بورس وارد گردید. موضوع فعاليت شركت طبق ماده 2 اساسنامه، احداث و بهره‌برداري از كارخانجات توليد انواع داروهاي انساني، داروهاي حيواني، فرآورده‌هاي بهداشتي و آرايشي، شير خشك و غذاي كودك و صنايع جنبي به‌منظور تهيه، توليد، بسته‌بندي، توزيع، فروش، واردات و صادرات انواع اقلام فوق و مواد اوليه مربوط به آن می باشد.
در این شرکت از یک سامانه ارزشیابی کامل و استاندارد برای نظارت بر کیفیت استفاده می شود. در این سامانه کنترل های دقیق و مستمر در کلیه مراحل از زمان ورود مواد اولیه تا محصول نهایی در آزمایشگاه های کنترل کیفیت و واحد تضمین کیفیت شرکت صورت می پذیرد که یکی از آزمایشگاه های رفرنس و مورد تایید وزارت بهداشت می باشد. تمامی فرآیند ها مطابق استانداردهایGMP و قواعد WHO طراحی و اجرا می گردد.
بهره برداری از فناوری های جدید و دانش روز در شرکت اکسیر این امکان را برای شرکت فراهم کرده است که ضمن دستیابی به کیفیت برتر در تولید محصولات خود قیمت های رقابتی مناسب را در قرارداد های تجاری و خرید محصولات دارویی در داخل و خارج کشور در اختیار مشتریان خود قراردهد.
این شرکت با صادرات محصولات کشورهای مختلف جهان منجمله افغانستان، اوکراین، یمن، فیلیپین، آذربایجان، تاجیکستان، عراق، سوریه، سومالی، سریلانکا، اوگاندا، ارمنستان و لبنان سبب شده است تا با کسب عنوان صادر کننده نمونه برای شش سال متوالی به عنوان شرکت ممتاز صادراتی کشور انتخاب گردد.
علاوه بر این جلب اعتماد شرکت های معتبر بین المللی برای انجام پروژه های مشترک و تولید تحت لیسانس محصولات آنها و همچنین دریافت استاندارد های ایزو 9001 برای سیستم مدیریت کیفیت، ایزو 14001 برای سیستم مدیریت زیست محیطی، 18001OHSAS برای سیستم ایمنی و بهداشت حرفه ای انتخاب و عنوان یکصد برند برتر ایران برای دو سال متوالی، کسب جوایز در ارزیابی های جایزه کیفیت غذا، دارو و بهداشت ایران در چهار سال متوالی و اخذ گواهی نامه های اشتهار به کیفیت سه ستاره، همچنین کسب تقدیر نامه تعالی سازمانی ، دریافت گواهینامه حمایت از حقوق مصرف کنندگان در کشور به مدت سه سال، دریافت تقدیرنامه از فرماندار بروجرد بعنوان یکی دیگر از مصادیق رضایت نمایندگان جامعه از فعالیت های شرکت، دریافت تقدیرنامه از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بعنوان خانه بهداشت کارگری نمونه، کسب موفقیت در فرمولاسیون و تولید داروهای جدید ایرانی از دیگر افتخارات شرکت اکسیر می باشد؛ که بیانگر تلاش جدی و دارا بودن استاندارد های بالای کار در این شرکت است.

سهامداران:

سرمایه شرکت در 29/12/1397 معادل 450 میلیارد ریال منقسم به 450 میلیون سهم یکهزار ریالی با نام می باشد که تماما پرداخت شده است:

مفروضات: در ذیل مفروضات تحلیل و برآورد های صورت گرفته در قالب جدول ارئه گردیده است:

صادرات: عمده صادرات این شرکت به کشورهای زیر میباشد:

تولید و فروش:

در زیر به بررسی عملکرد تعدادی و ریالی  تولید در 4 سال گذشته پرداخته ایم:

ظرفیت اسمی و عملی شرکت دلر نیز مطلبق جدول زیر میباشد. شایان ذکر است ظرفیت های اسمی و عملی بر مبنای یک شیفت کاری و ظرفیت تولید سال 1397 در برخی از بخش ها (استریل و شربت) بیش از یک شیفت کاری بوده است:

در جداول زیر به بررسی برآورد تولید و فروش شرکت در سال 1398 خواهیم پرداخت. قابل ذکر است بخش عمده ای از فروش شرکت در داخل کشور به فروش میرود:

بهای تمام شده:

عمده بهای تمام شده شرکت را مواد مستقیم تشکیل میدهد. بخش قابل توجه ای از مواد مستقیم نیز وارداتی میباشد:

سودآوری:

نتیجه گیری:

با توجه به تحلیل های صورت گرفته و سود تحلیل 4128 ریال به ازای هر سهم و در نظر گرفتن p.e بدون ریسک برابر 5 ، خرید سهام این شرکت در محدوده قیمتی حال حاضر جذابیت کافی را دارا نمیباشد. در صورت تغییر در نرخ دلار دریافتی از سوی شرکت و نزدیک شدن دلار 4200 تومانی به دلار نیمایی سهم قابلیت بررسی مجدد را دارد.

 

تحلیلگر: امیر حطیطه