شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت تولیدی چدن سازان
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت تولیدی چدن سازان

شرکت چدن سازان در حوزه تولید غلتک فعالیت دارد. غلتک به عنوان ابزار کلیدی نورد در بسیاری از پروسه‌های تولیدی از قبیل تولید ورق و مقاطع فولادی، صنایع تولید کاغذ، نیشکر، لاستیک و … کاربرد دارد. این ابزار مهم‌ترین جزء تولید فولاد بوده و با توجه به برنامه افزایش ظرفیت تولید فولاد داخلی تا افق 1404 به 55 ملیون تن در سال، نیاز به غلتک نیز چند برابر خواهد شد (شکل اول چشم انداز تولید فولاد و شکل دوم چشم انداز نیاز غلتک را نشان می‌دهد).

تمامی برآوردهای این تحلیل بر اساس مفروضات زیر صورت گرفته است:

تولید و فروش

همانطور که در مفروضات نیز ذکر شده است، اغلب فروش شرکت داخلی بوده و درصد کمی به صادرات اختصاص دارد.

بهای تمام شده

بیشترین سهم در بهای تمام شده شرکت به خرید ضایعات (غلتک‌های مستعمل شده) اختصاص داشته که شرکت طی فرآیندی به تولید غلتک از این ضایعات می‌پردازد. همانند نرخ فروش محصولات، نرخ خرید مواد اولیه هم کاملا به قیمت دلار وابسته است.

سود و زیان

نتیجه‌گیری

چدن سازان زیر مجموعه به نام غلتک سازان را تحت مالکیت 100 درصدی خود دارد. شرکت مذکور در سال 1396 حدود 10 میلیارد تومان سود خالص داشته در حالیکه این عدد در سال 97 به 32 میلیارد افزایش پیدا کرده است. این شرکت در حوزه تولید شمش فولادی فعالیت داشته و به زودی عرضه 10 درصدی سهام آن در بورس اتفاق می‌افتد. سودآوری کارشناسی غلتک سازان برای سال 98 طبق شکل زیر برآورد شده است:

غلتک سازان از منظر شرایط بنیادی مناسب بوده و سودآوری آن نیز رو به بهبود می‌باشد. چدن سازان بطور سالانه از محل سود سرمایه گذاری‌ها از این شرکت منتفع خواهد شد و در زمان عرضه در بورس نیز سود قابل توجهی از فروش سرمایه گذاری شناسایی خواهد کرد. موارد یاد شده در برآورد سود سال 98 چدن لحاظ شده است.

همانطور که پیشتر نیز ذکر شد رشد دلار منجر به رشد سودآوری شرکت و زیر مجموعه آن خواهد شد که به صورت غیر مستقیم بر سود چدن سازان نیز تاثیر دارد.

مطابق شکل زیر وضعیت عملکرد چدن سازان در سال‌های اخیر بهبود قابل توجهی داشته و نشان از کنترل مناسب بهای تمام شده شرکت دارد.

در مجموع با توجه به موارد ذکر شده و قیمت فعلی سهم، خرید با دید میان مدت جذاب می‌باشد. البته در شرایط فعلی و با توجه به شرایط سیاسی کشور، ریسک سیستماتیک برای کلیت بازار بورس وجود دارد.

گفتنی است که برای محاسبه ارزش ذاتی از نرخ تنزیل 30 درصد در سال استفاده شده است.