شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور(کنور)
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور(کنور)

تحلیلتحلیل بنیادی شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور(کنور)

شرکت در صنعت گروه استخراج کانه های فلزی (سنگ آهن) و محصولات فرآوری شده آن فعالیت می‌کند. شرکت در بین شرکتهای فعال در این صنعت با عنایت به حجم فروش و صادرات در رده ششم قرار دارد. بازار اصلی فروش محصولات در داخل کشور بوده که شرکت‌های فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، فولاد خراسان، آهن و فولاد غدیر ایرانیان و آهن و فولاد ارفع از مشتریان آن می‌باشند.

ظرفیت  واحدهای تولیدی شرکت صبا نور در شکل زیر  نمایش داده شده است:

مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات شرکت از معادن در اختیار خود تأمین می گردد. مواد اولیه کارخانه گندله سازی همدان از محل کارخانه کنسانتره اسدآباد همدان تأمین می گردد و برای منطقه شهرک نیز مدیریت در حال مطالعه ایجاد یک کارخانه گندله سازی جهت تولید گندله از محل کارخانه کنسانتره شهرک است که در صورت تحقق این امر ، شرکت بجای فروش کنسانتره پس از تبدیل ، آنرا به صورت گندله به فروش خواهد رساند.

گفتنی است که اخیرا افزایش نرخ کنسانتره از 14.5 درصد شمش فولاد خوزستان به 16 درصد و نرخ گندله از 21.5 به  22.5 درصد شمش فولاد خوزستان به تصویب رسیده و از ابتدای مرداد ماه به اجرا درآمده است. این موضوع باعث بهبود سودآوری شرکت خواهد شد چراکه عمده فروش شرکت در داخل می‌باشد.

شرکت در نظر دارد با احداث کارخانه یک میلیون تنی گندله در منطقه بیجار از خام فروشی کنسانتره جلوگیری و پس از تبدیل به گندله در کارخانه مذکور اقدام به فروش نماید که این امر باعث افزایش ارزش افزوده در شرکت خواهد شد. زمان برآورد اجرای طرح 5/2 الی 3 سال می باشد که بودجه آن از محل تسهیلات ارزی و ریالی صندوق توسعه ملی و بانکهای داخلی و یا احتمالا از محل افزایش سرمایه پیش بینی شده است. تاثیر طرح فوق در تحلیل جاری دیده نشده است.

تمامی اعداد برآورد شده در این تحلیل طبق مفروضات زیر می‌باشد:

گفتنی است که محاسبه ارزش ذاتی با در نظر گرفتن مدل تنزیل جریانات نقدی (DDM) طبق مفروضات ذکر شده انجام گرفته است. مفروضات لحاظ شده با توجه به کلیات اقتصاد و داده‌های تاریخی در نظر گرفته شده و ممکن است مدل لحاظ شده به دلیل شرایط خاص صنعت فعالیت و یا شرایط شرکت برای آن بطور کامل صدق نکند؛ اما سنجه‌ای برای ارزش گذاری شرکت در شرایط ثبات کامل به حساب می‌آید.

تولید و فروش

نرخ‌ها بر اساس ضرایب جدید محاسبه شده و مقدار تولید و فروش بر مبنای ظرفیت و برنامه شرکت برآورد شده است. به دلیل وضع عوارض خام فروشی بر صادرات سنگ آهن و از آن مهم‌تر کمبود این ماده اولیه در کشور، برای سال 99 صادرات لحاظ نشده است.

بهای تمام شده

در حال حاضر مواد اولیه اصلی شرکت بر اساس استخراج مواد معدنی بوده که با توجه به دسترسی شرکت به معادن داخلی ایران، تهیه مواد خام با هزینه کم و بهینه صورت می‌گیرد.

به منظور تأمین مواد اولیه مورد نیاز شرکت تصمیم گرفته است، پروانه بهره برداری از معادن در اختیار را افزایش دهد و هم اکنون در حال رایزنی با ادارات کل صنایع و معادن جهت افزایش ظرفیت برداشت از معادن بیجار و گلالی و باباعلی هستیم. از آنجائیکه بیش از 95 درصد مواد اولیه مورد نیاز شرکت داخلی است تغییرات ارزی تأثیر چندانی در قیمت تمام شده محصولات نخواهد داشت.

سود و زیان

نتیجه‌گیری

یکی از مزیت‌های قابل توجه صبا نور این است که بخش بیشتری از هزینه‌ها ریالی بوده درحالیکه مبلغ فروش با نرخ دلار و قیمت‌های جهانی شمش ارتباط مستقیم دارد. طبق گفته شرکت، طرح احداث واحد گندله سازی با ظرفیت 1 ملیون تن در سال در برنامه شرکت قرار دارد.

مزیت دیگر مالکیت معادن بوده که دیگر ریسک افزایش حق انتفاع را متوجه شرکت نمی‌کند.

تعرفه صادرات مواد خام که به تازگی توسط دولت وضع شده است برای شرکت ریسک خاصی ندارد چراکه درصد کمی به صادرات اختصاص می‌یابد. در طرف دیگر آزاد‌سازی نرخ فروش سنگ آهن، گندله و آهن اسفنجی فرصتی برای برای شرکت محسوب می‌شود چراکه قیمت‌های جهانی برای محصولات یاد شده از ضریب فعلی تعیین شده بیشتر می‌باشند.

در مجموع با توجه به قیمت فعلی و قیمت ارزش‌گذاری شده، خرید جذاب ارزیابی نمی‌شود. شایان ذکر است که در صورت تغییر در قیمت‌ جهانی شمش یا دلار یا افت قیمت سهم به دلیل نوسانات بازار، ممکن است سهم جذاب شود.