شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت باما (کاما)
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت باما (کاما)

تحلیل بنیادی شرکت باما

فعالیت اصلی شرکت باما اکتشاف، استخراج و فرآوری (فولوتاسیون) مواد معدنی بوده و محصولات آن عبارتند از کنسانتره روی و سرب و شمش روی. شرکت باما با توجه به فروش فعلی جایگاه دوم را در صنعت سرب و روی دارد. گفتنی است بازار هدف این صنعت خارج از کشور می‌باشد.

یکی از مزیت‌های شرکت باما نسبت به تولید کنندگان دیگر این است که این شرکت خود دارای معدن بوده و نیاز به مراتب کمتری برای خرید خاک مورد نیاز دارد.

تمامی اعداد برآورد شده در این تحلیل طبق مفروضات زیر می‌باشد:

گفتنی است که محاسبه ارزش ذاتی با در نظر گرفتن مدل تنزیل جریانات نقدی (DDM) طبق مفروضات ذکر شده انجام گرفته است. موجودی  شرکت تا پایان سال 97 شامل حدود 10 هزار تن کنسانتره سولفور روی و 2000 تن کنسانتره سولفور سرب و  2300 تن شمش روی بوده که ارزش آنها با کسر بهای تمام شده در سود سال 98 لحاظ شده است.

تولید و فروش

دلیل کاهش میزان تولید و فروش حجم بالای موجودی به فروش نرفته شرکت در سال 97 است. قیمت روی نیز از قرار دادهای آتی بورس نیویورک لحاظ شده است.

بهای تمام شده

عمده هزینه بهای تمام شده مربوط به تامین خاک بوده که شرکت از معدن خود استخراج می‌کند. اما مقدار قابل استخراج و عیار خاک در حال کاهش بوده و در این صورت شرکت مجبور به خرید خاک خواهد شد.

سود و زیان

نتیجه‌گیری

شرکت ذوب و روی اصفهان از زیر مجموعه‌های باما بوده که مالکیت تمام آن نزد باما می‌باشد. این شرکت در سال 97، سود خالصی بالغ بر 97.5 میلیارد تومان داشته که این عدد برای سال 98، 114 میلیارد تومان کارشناسی می‌شود. اثر سود شرکت ذوب و روی اصفهان در درآمدهای عملیاتی شرکت دیده شده است.

همانطور که پیشتر نیز گفته شد مهمترین ریسک برای شرکت تامین خاک در چند سال آینده می‌باشد. این موضوع علاوه بر هزینه بهای تمام شده بر میزان تولید نیز اثر گذار است. البته شرکت به دلیل داشتن معدن، نسبت به رقیبان خود کمتر در معرض این ریسک قرار دارد.

ریسک دیگر قیمت جهانی روی بوده که مستقیم بر روی سودآوری موثر است. اما به دلیل اینکه شرکت سهم بیشتر خاک مورد نیاز خود را استخراج کرده و مقدار کمی را خرید می‌کند، نسبت به رقیبان کمتر تحت تاثیر افت قیمت روی قرار می‌گیرد چراکه هزینه‌های مربوط به استخراج خاک عمدتا ریالی می‌باشد. از طرف دیگر رشد قیمت روی نیز تاثیر مثبت بیشتری بر سودآوری باما دارد.

در مجموع با توجه به سود ارزش برآوردی و مطالب ذکر شده، خرید در قیمت‌های فعلی جذاب نمی‌باشد. البته تغییر در شرایط بنیادی  مانند قیمت جهانی روی منجر به تغییر در ارزش و به تبع آن ارزندگی شرکت خواهد شد.