شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
  • 02142179000
  • ایران / تهران
  • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت ایران تایر(پتایر)
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت ایران تایر(پتایر)

تحلیل بنیادی شرکت ایران تایر(پتایر)

تاریخچه و شرح فعالیت:

شركت تولیدی ایران تایر تولید کننده انواع لاستیک خودرو و تایرهای وانتی، باری، اتوبوسی، كشاورزی و تایرهای راه سازی می باشد. این شرکت در سال 1343 تأسیس و از سال 1344 با نام شركت جنرال تایر و رابر ایران به بهره برداری رسید. انواع تایر خودرو تولیدی شـركت ایران تایر شامل سایزهای مختلف تایر بایاس و تایر رادیال نخی است كه همگی با نام تجاری ایران تایر عرضه می شوند.

شرکت ایران تایر(سهامی عام) در سال 1344 با ظرفیت سالانه 4000 تن تایر خودرو فعالیت خود را آغاز کرد و پس از اجرای دو طرح توسعه، ظرفیت تولیدی خود را به 26000 تن تایر خودرو در سال افزایش داد.

با در نظر گرفتن نیاز روز افزون به تایر رادیال(تایر های خودرو رادیال بلت سیمی) و كاهش تقاضا برای تایرهای بایاس، این شرکت با هدف حضور مؤثر در بازار و حفظ و افزایش سهم بازار، اقدام به اجرای مرحله اول طرح و توسعه تولید تایرهای خودرو بلت سیمی با ظرفیت 4000 تن نمود كه در آخر سال 89 به بهره برداری  رسید. هم اکنون 5/14درصد از سهم بازار لاستیک خودرو را در اختیار دارد. که از این مقدار حدود 17% فروش شركت به صورت تایرهای O.E به خودروسازان، 13% به سازمانها و ارگانها و 70% آن به بازار عرضه می شود.

شرکت ایران تایر به منظور تولید محصولات كیفی و حضور مؤثر در بازار، شركت ماتادور را با توجه به شهرت و اعتبار جهانی بعنوان شركت ارائه دهنده دانش فنی انتخاب نمود این شرکت همچنین دستگاههای خطوط تولید لاستیک خودرو و مابقی ماشین آلات را از بهترین سازندگان کشورهای فرانسه، هلند، آلمان و اسلواکی انتخاب نموده است تا سهمی هر چند اندک در تولید و خودکفایی میهن عزیز ایران داشته باشد.

سرمایه و ترکیب سهامداران:

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 225 میلیون ریال شامل تعداد 225،000 سهم، به ارزش اسمی هر سهم 1،000 ریال بوده گه در طی چند مرحله به مبلغ 286،469 میلیون ریال در تاریخ تهیه گزارش افزایش یافته است. ترکیب سهماداران شرکت به شرح زیر میباشد:

توضیحات:

در جدول زیر به بررسی تولید تایر و فلپ (ارقام به تن) سراسر ایران (منبع استخراج انجمن صنفی صنعت تایر) پرداخته ایم. ایران تایر توانست در سه ماهه اول سال 1398، حدوده 11 درصد از کل تولیدات کشور را به خود اختصاص دهد که نسبت به دوره مشابه سال گذشته با 4 درصد افزایش همراه بوده است:

در نمودار زیر صورت سود و زیان شرکت ایران تایر به تصویر کشیده شده است و همانطورکه مشخص میباشد بخش قابل توجه ای از این فاکتور ها به فروش و بهای تمام شده شرکت برمیگردد. افزایش یا کاهش مواد اولیه و نرخ های فروش تاثیر قابل توجه بر سودآوری شرکت خواهد گذاشت. سال مالی شرکت منتهی به 29 اسفند میباشد. از نکات قابل توجه در ادامه تحلیل پیشرو از ابتدای تیرماه سال 1398، افزایش نرخ برای هر کیلوگرم محصولات اعم از رادیال و بایاس 22 درصد طبق مجوز سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان افزایش یافته است:

نسبت های مالی:

نسبت های مالی شرکت در 4 سال گذشته نیز به شرح زیر میباشد:

مفروضات:

در ذیل مفروضات تحلیل و برآورد های صورت گرفته در قالب جدول ارئه گردیده است:

روند کلی فروش و بهای تمام شده:

در زیر به بررسی فروش و بهای تمام شده در سال های گذشته و کارشناسی سال 98 پرداخته ایم که در ادامه جزییات هریک ذکر گردیده است:

تولید و فروش:

در جداول زیر به بررسی مقدار تولید و فروش شرکت تحت مفروضات ذکر شده خواهیم پرداخت. هدف شرکت برای سال مالی 1398 دستیابی به فروش 24 هزار تن از محصولات شرکت می باشد. ذکر این موضوع ضروری است که با توجه به محدودیت های تامین مواد اولیه در سال جاری که از ابتدای سال نیز این موضوع مشهود می باشد در صورتیکه مشکل تامین مواد مرتفع گردد به هدف تولید دست خواهد یافت:

بهای تمام شده:

بخشی از مواد اولیه شرکت مستقیما از طریق واردات تامین میگردد که افزایش بی رویه نرخ ارز و آشفتگی در بازار ارز در سال گذشته باعث شد نرخ خرید مواد اولیه خارجی با افزایش روبرو شود از طرفی مواد اولیه داخلی نیز با توجه به اینکه محدودیت خاصی از طرف اجمن حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان ندارند در مقاطع مختلف سال با افزایش روبرو گردید:

سودآوری:

در نهایت با توجه به تحلیل های صورت گرفته صورت سود و زیان شرکت به شرح تصویر زیر میباشد:

نتیجه گیری:

از جمله ریسک هایی که شرکت با آن روبرو می باشد مسائل مربوط به نوسانات نرخ ارز و تخصیص ارز مورد نیاز خرید مواد اولیه میباشد. از دیگر ریسک های شرکت نرخ فروش محصولات شرکت می باشد زیرا با نظارت سازمان حمایت کنترل میشود و ممکن است به اندازه ریسک افزایش نرخ ارز پوشش داده نشود. با توجه به تحریم های مالی و بانکی انتخاب تامین کنندگان نیز از دیگر ریسک های این شرکت میباشد.

با تمامی مفروضات و تحلیل های صورت گرفته و برآورد سود 3،317 ریالی به ازای هر سهم در سال منتهی به 1398 و همچینین مبنا ارزش گذاری p/e برابر 5، این شرکت با قیمت فعلی از جذابیت کافی جهت سرمایه گذاری برخوردار نمی باشد.

 

تحلیلگر: امیر حطیطه