شرکت کارگزاری آتی ساز بازار | کارگزار رسمی بورس و اوراق بهادار / کالا / انرژی / آتی
 • 02142179000
 • ایران / تهران
 • EN
ثبت نام غیرحضوری بورس!

وبلاگ

تحلیل بنیادی شرکت آهن و فولاد ارفع
تحلیل و گزارش بنیادی

تحلیل بنیادی شرکت آهن و فولاد ارفع

شرکت آهن و فولاد ارفع به تولید آهن اسفنجی و شمش فولادی به روش احیای مستقیم می‌پردازد. ظرفیت واحدهای یاد شده 800 هزار تن بوده که شرکت طرح افزایش ظرفیت تولید آهن اسفنجی تا 1.2 میلیون و تولید شمش فولادی را تا 1 میلیون تن در دست اجرا دارد. از اینرو در سال جاری شرکت برنامه افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی را دارد.

اغلب شمش تولیدی شرکت در بازار داخلی فروخته شده و درصد کمی صادر می‌شود.

تحلیل انجام شده محتاطانه بوده و طبق آخرین گزارش شرکت صورت گرفته است. مفروضات لحاظ شده در تحلیل به شرح زیر است:

تولید و فروش

مقدار تولید و فروش بر اساس ظرفیت تولید و انتظارات برای فروش تخمین زده شده است. کاهش مقدار آهن اسفنجی تولیدی به دلیل انجام تعمیرات دو سالانه بوده که طبق اعلام شرکت می‌باشد. آهن اسفنجی تولید شده تماما توسط خود شرکت برای تولید شمش فولادی مصرف می‌شود.

نرخ فروش شمش فولادی به دلیل مشکلات ناشی از تحریم با تخفیف نسبت به قیمت جهانی آن محاسبه شده است.

بهای تمام شده

عمده مواد اولیه شرکت گندله و آهن اسفنجی بوده که گندله مصرفی از شرکت چادرملو تهیه می‌شود. آهن اسفنجی تولیدی برای رفع نیاز تولید شمش کافی نبوده و مازاد نیاز خریداری می‌شود.

سود و زیان

نتیجه‌گیری

به دلیل اینکه هزینه و درآمد شرکت دلاری بوده، با رشد نرخ دلار شاهد افت حاشیه سود ناخالص اما سود ریالی بیشتر در شرکت هستیم. ضمن اینکه قیمت دلاری شمش نسبت به سال گذشته هم در بازار جهانی با افت مواجه بوده و هم مشکلات تحریم موجبات اعطای تخفیف را برای این تولید کنندگان فراهم آورده است. سودآوری شرکت به دو متغیر ذکر شده حساسیت بالایی دارد.

نکته حائز اهمیت دیگر برای شرکت 25 میلیون یورو بدهی ارزی بوده که بخشی از آن توسط بانک صنعت و معدن ریالی شده است؛ این موضوع علاوه بر هزینه مالی قابل توجه، ریسک رشد هزینه مالی به صورت ریالی مربوط به بدهی ارزی را که در صورت رشد نرخ ارز اتفاق خواهد افتاد، متوجه شرکت می‌کند.

در مجموع با توجه به سود برآوردی با مفروضات فعلی و قیمت تابلو، خرید سهم فاقد جذابیت کافی می‌باشد اما در صورت تغییر در نرخ دلار یا قیمت جهانی شمش فولادی، ممکن است سهم ارزنده ارزیابی شود.

 

دیدگاه (2)

 1. ایمان
  ژوئن 10, 2019

  ممنون از تحلیل بسیار خوبتون

 2. ناشناس
  ژوئن 10, 2019

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

 3. فریبا
  ژوئن 10, 2019

  سلام خیلی عالیه تحلیلاتون. لطفا همه شرکت های پتروشیمی هم تحلیل کنید.

 4. آتی ساز™
  ژوئن 10, 2019

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

نظرات بسته شده اند...